jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۱۴۷۶۷ ۱۷ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۱

لطفاً اندکی، حتی اگر شده اندکی، تأمل کنید

قرص مرگ: ١٠هزار تومان!

پلیس جنایی تهران تحقیقات خود را برای ردیابی باندهای فروش اقلام خودکشی آغاز کرده است. بر اساس برخی آمار، مسمومیت با قرصی که عامل مرگ است در چهار ماهه نخست ‌سال ٢٣٩ زن و مرد را به زیر خاک کشانده. در واقع، ماجرای عجیب پایان‌دادن به زندگی و انتقام از دنیای اطراف این روزها بیشتر به قرص کوچکی ختم می‌شود که با انتشار گاز سمی‌اش در بدن ظرف چند ساعت مرگ بسیار دردناکی را رقم می‌زند.

قرص مرگ: ١٠هزار تومان!

جام جم سرا: تصمیمش را که می‌گیرد به عطاری سر خیابان می‌رود. صبر می‌کند تا مشتریان از مغازه خارج شوند. وقتی اطرافش خلوت شد به چشمان فروشنده نگاه می‌کند. او در تخیلش مرد عطار را فرشته نجات می‌بیند. حواسش را دوباره جمع می‌کند و آهسته می‌گوید: قرص برنج می‌خواهم. مرد عطار برایش فرقی نمی‌کند که چه چیز را به چه کسی می‌فروشد. انگار نگاه سرد و غمگین دخترک را نمی‌بیند. قوطی استوانه‌ای حاوی ١٠ عدد قرص برنج خاکستری رنگ به او می‌دهد و با دریافت ١٠‌هزار تومان مرگ را به او می‌فروشد.

مرگ دردناک را اطلاع‌رسانی کنیم

زندگی در دنیای مدرن پیچیدگی‌ها و مشکلات خاص خود را دارد. گاهی اوقات فشارهای ناشی از عملکرد ناصحیح سیستم‌های اجتماعی موضوعات عاطفی، مالی و از این قبیل موارد، برخی از انسان‌ها را به سمت‌وسویی می‌برد که در گمان خودشان، چاره‌ای جز پایان دادن به زندگی که تصور می‌شود بی‌معناست وجود ندارد. صرف‌نظر از این‌که شرع درباره اقدام به خودکشی چه حکمی صادر کرده است باید به این نکته توجه داشت که در واقعیت چنین اقداماتی رخ خواهند داد.

قرص برنج پشیمانی ندارد. از گلویت که پایین می‌رود مثل طاعون وجودت را تسخیر می‌کند. تشنه‌ات می‌کند اما آشامیدن آب اثر آن را چند برابر و سرعت عملکردش را شدت می‌دهد. این‌که هوشیار باشی و رفته‌رفته مرگ تک‌تک اعضای بدنت را حس کنی دردناک‌ترین نوع مرگ است


از نظر روانشناختی، گروهی از افراد که تصمیم قطعی برای پایان دادن به زندگی خود گرفته‌اند، روش‌هایی را جست‌وجو می‌کنند که خشونت کمتری در آن دیده شود و به خاطر عدم آگاهی تصور می‌کنند قرص برنج آنها را به هدفشان می‌رساند.
این درحالی است که کارشناسان معتقدند خودکشی با قرص برنج مرگی سریع را در پی خواهد داشت اما شواهد بالینی نشان می‌دهد مرگ ناشی از استفاده قرص برنج مرگی دردناک است.

«وقتی قرص را خوردم پشیمان شدم.» این جمله‌ای است که حدود ٩٠‌درصد از کسانی که به دلیل مسمومیت با قرص برنج به بیمارستان آمده‌اند می‌گویند. اما فاصله این ندامت تا مرگ کمتر از چند ساعت است.

قرص برنج پشیمانی ندارد. از گلویت که پایین می‌رود مثل طاعون وجودت را تسخیر می‌کند. تشنه‌ات می‌کند اما آشامیدن آب اثر آن را چند برابر و سرعت عملکردش را شدت می‌دهد. این‌که هوشیار باشی و رفته‌رفته مرگ تک‌تک اعضای بدنت را حس کنی دردناک‌ترین نوع مرگ است. ارگان‌های بدن یکی‌یکی می‌میرند و تو درحالی‌که چشمانت باز است برای آخرین لحظه‌های ماندن در این دنیا مبهوت تلاش اطرافیانت هستی.

دکتر حسنیان پزشک بخش مسمومیت بیمارستان لقمان که از تشریح جزییات مرگ دردناک با قرص برنج خودداری کرد، گفت: «اطلاع‌رسانی و تولید خبر در جراید گاهی نتیجه معکوس دارد و می‌تواند کسانی را که پتانسیل یا تصمیم به خودکشی دارند به انتخاب نوع روش آن ترغیب کند.» اما سوال اینجاست که آیا کسانی که قرص برنج مصرف می‌کنند واقعا قصد خودکشی دارند؟ آیا همه مردم جامعه از خطرناک بودن آن با خبر هستند؟

برای رسیدن به این جواب موضوع را به‌طور تصادفی از چند زن و مرد پرسیدیم و جالبی ماجرا آن‌جا بود که خیلی از آنها نمی‌دانستند قرص برنج چیست. یکی از آنها می‌گفت فکر کنم قرصی نشاط‌آور باشد.

دکتر ‌هادی معتمد آسیب‌شناس اجتماعی در رابطه با اطلاع‌رسانی استفاده از این قرص خطرناک در سطح جامعه گفت: «من در بسیاری از مواقع در میان مراجعه‌کنندگانم کسانی را می‌بینم که یا خودکشی‌های ناموفق داشته‌اند یا برای ترساندن اطرافیان‌شان دست به این کار زده‌اند. بعضی از آنها تا سر حد مرگ هم پیش رفته بودند و حالا پشیمان هستند. به نظر من، اطلاع‌رسانی به مردم جامعه خصوصا در مورد استفاده از قرص برنج می‌تواند خطر استعمال آن را حتی کاهش دهد و تاکنون نیز هیچ مسأله ثابت‌شده‌ای که اطلاع‌رسانی از این روش دردناک خودکشی منجر به افزایش آن شود نیز اثبات نشده است. با این حال بخشی از این موضوع نیز درنهایت بر می‌گردد به خانواده‌ها و فرهنگی که در درون آنها حاکم است. از آنجایی که خودکشی با قرص برنج یک جنون آنی نیست و فرد برای مرگ خود خواسته‌اش نقشه از پیش تعیین شده‌ای را می‌کشد و از زمان تصمیم تا تهیه قرص و اقدام به خودکشی معمولا فاصله زیادی وجود دارد گاهی افراد یا در این رابطه، خانواده‌ها باید نسبت به تغییر رفتار‌های ناگهانی اطرافیان‌شان توجه ویژه‌ای داشته باشند.»

رشد ٦‌درصدی

بر اساس آمار پزشکی قانونی در ٤ ماهه نخست امسال ۲۳۹ نفر بر اثر مسمومیت قرص برنج در کشور جان خود را از دست دادند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه ‌سال قبل که تعداد متوفیات قرص برنج ۲۲۴ نفر بود، ‌٧/٦درصد افزایش یافته است. از کل متوفیات قرص برنج در چهار ماهه امسال ۱۴۰ نفر مرد و ۹۹ زن بودند.

بازپرس شعبه دهم دادسرای جنایی تهران: «قربانیان مرگ‌های خودخواسته اکثرا تصور می‌کنند با خوردن قرص برنج به آرامش می‌رسند. خانواده‌هایشان معمولا زمانی با جسد آنها روبه‌رو می‌شوند که با لباس راحتی در بستر به خواب ابدی فرو رفته‌اند. همین لوکیشن این تصور را ایجاد می‌کند که آنها به دنبال یک موقعیت راحت‌تر بوده‌اند. اما با توجه به دردناک بودن این روش، افراد در زمان دست و پنجه نرم کردن با مرگ حتما از کارشان پشیمان شده‌اندبراساس این گزارش در٤ ماهه ابتدایی‌سال جاری بیشترین تلفات ناشی از مسمومیت با قرص برنج به ترتیب با ۹۹ نفر در استان تهران، ۳۳ نفر در استان مازندران، ۲۹ نفر در استان گیلان و ۱۳ نفر در استان لرستان گزارش شده است. براساس این آمار اگر چه تهران در صدر این جدول قرار دارد اما به نظر می‌رسد در شمال کشور به علت وجود مزارع برنج و شالیزارها قرص برنج در دسترس بیشتری در میان مردم قرار دارد.

پیگیری قضایی

پرونده فوت‌های مشکوک این روزها در دادسرا آمار عجیبی را نشان می‌دهد که در صدر آن خودکشی با قرص برنج است. این درحالی است که قاتل خاموش با اراده مقتولان راهش را به مرگی دردناک باز می‌کند.


نکته قابل تامل که می‌تواند با پیگیری‌های قضایی ما را به بخشی از جواب برساند این است که، چرا وقتی برای گرفتن یک قرص مسکن به داروخانه مراجعه می‌کنی باید نسخه پزشک نشان بدهی اما برای خریدن قرص کشنده فسفید آلومینیوم تنها کافیست خودت نسخه مرگت را پیچیده باشی؟ با تمام نظارت‌های صنفی و ممنوعیت فروش آن در عطاری‌ها و فروشگاه‌های عرضه‌کننده سموم کشاورزی اما باز هم به راحتی در دسترس قرار دارد!

قاضی سپیدنامه بازپرس شعبه دهم دادسرای جنایی تهران گفت: «قربانیان مرگ‌های خودخواسته اکثرا تصور می‌کنند با خوردن قرص برنج به آرامش می‌رسند. خانواده‌هایشان معمولا زمانی با جسد آنها روبه‌رو می‌شوند که با لباس راحتی در بستر به خواب ابدی فرو رفته‌اند. همین لوکیشن این تصور را ایجاد می‌کند که آنها به دنبال یک موقعیت راحت‌تر بوده‌اند. اما با توجه به دردناک بودن این روش خودکشی این گونه به نظر می‌رسد که افراد در زمان دست و پنجه نرم کردن با مرگ حتما از کارشان پشیمان شده‌اند که متاسفانه هیچ راه بازگشتی نخواهند داشت.»

باند فروش اقلام خودکشی

آمار بالای خودکشی با قرص برنج در دادسرای جنایی تهران خبر از وقوع پدیده‌ای هولناک دارد. قاضی جمشیدی بازپرس شعبه سوم دادسرا در رابطه با پرونده‌های مرگ خودخواسته‌ای که تا به حال داشته است گفت: «آمار خودکشی در کشور بالا رفته است و این درحالی است که میزان خودکشی در مردان بیشتر از زنان است. در تفکیک جنسیت هم باید گفت سنین خودکشی در مردان ٥٠ تا ٥٥‌سال و زنان ١٥ تا ٢٥‌سال بیشترین آمار را دارد. اما چیزی که این روزها خطرناک به نظر می‌رسد روش خودکشی با استفاده از قرص برنج است. در یکی از پرونده‌های اخیر با موضوع جالبی روبه‌رو شدم. یک دختر و پسر جوان که به دلیل مشکلات خانوادگی نمی‌توانستند با یکدیگر ازدواج کنند تصمیم به خودکشی گرفتند. پسر در پیامک‌های ارسالی به دخترک گفته بود که قرص برنج بخوریم، تو در خانه خودت و من هم در خانه خودمان. اما بعد از این‌که دختر اقدام به خودکشی کرد با شکایت خانواده‌اش متوجه شدیم مردی که با او رابطه پنهانی داشته است تن به این کار نداده بود. به همین دلیل او را بازداشت کردیم. زیرا به استناد بند (ب) ماده ١٥ قانون جرایم رایانه‌ای هرکس از طریق سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده، افراد را به ارتکاب جرایم منافی عفت، استعمال مواد مخدر، روان‎گردان، خودکشی، انحرافات جنسی، اعمال خشونت‌آمیز تحریک، ترغیب، تهدید یا دعوت کند یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را آموزش دهد، به حبس از ٩١روز تا یک‌سال یا جزای نقدی از ٥ تا ٢٠‌میلیون ریال یا هر دو مجازات خواهد شد. این درحالی است که گاهی بعضی از دوستان برای درد دل یا صحبت‌های دوستانه ممکن است راه‌های خطرناکی برای خلاص شدن از بحران را به یکدیگر پیشنهاد دهند.»

هر چند از ‌سال ۱۳۹۲ در ایران فروش قرص برنج در عطاری‌ها ممنوع و واردات قانونی آن متوقف شد اما برای تهیه این قرص کافیست سری به چند عطاری، سوپر مارکت و یا بازار ناصرخسرو پایتخت بزنید. دلالان مرگ آگاهانه یا ناآگاهانه این قرص را با کمترین قیمت در اختیارت قرار می‌دهندبازپرس جمشیدی که در رابطه با همین پرونده با موضوع عجیبی روبه‌رو شده بود گفت: «در زمان تحقیقات این پرونده با ماجرای عجیبی روبه‌رو شدیم. در بررسی پیامک‌های تلفن همراه دختر جوان متوجه شدیم او برای تهیه قرص برنج با افرادی در تماس بوده است تا بتوانند قرص مرگ را به دست او برسانند. با توجه به سرنخ‌های به دست آمده احتمال دارد که آنها در قالب باند فروش اقلام خودکشی در سطح شهر فعالیت می‌کنند.»

برخورد قاطع با توزیع‌کنندگان

هر چند از ‌سال ۱۳۹۲ در ایران فروش قرص برنج در عطاری‌ها ممنوع و واردات قانونی آن متوقف شد اما برای تهیه این قرص کافیست سری به چند عطاری، سوپر مارکت و یا بازار ناصرخسرو پایتخت بزنید. دلالان مرگ آگاهانه یا ناآگاهانه این قرص را با کمترین قیمت در اختیارت قرار می‌دهند. به‌هرحال تصمیم بین رفتن و ماندن افراد هر چند یک مسأله انفرادی و درون خانوادگی است اما جامعه و مسئولان می‌توانند با نظارت و عملکرد صحیح در کاهش این نوع مرگ خودخواسته و دردناک موثر واقع شوند.

قرص برنج چیست؟

قرص برنج با اسم علمی «قرص فسفید آلومینیوم» ماده‌ای است با ترکیب فسفید که به‌صورت قرص‌های ٣گرمی، ساخته شده است. این قرص خطرناک از نظر ظاهر شباهت زیادی به قرص‌های روانگردان (اکستازی) دارد. و شاید تنها تفاوت ظاهری آنها بوی بسیار بدی شبیه به، بوی سیر یا ماهی گندیده است که از استشمام قرص برنج می‌توان فهمید. قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست (فسفید آلومینیوم) که برای جلوگیری از آفت‌زدگی برنج انبار شده، مصرف می‌شود. تماس انسان با قرص برنج می‌تواند عوارض شدید و کشنده‌ای در بر داشته باشد.

براساس گزارش‌های رسمی منابع پزشکی، خوردن یا استشمام این قرص، باعث تحریک شدید دستگاه گوارش، اختلالات قلبی عروقی، شوک، نارسایی قلبی و ریوی، آسیب کبدی و کلیوی، تشنج، کما و درنهایت مرگ خواهد شد.

سفارش مرگ

برای تهیه گزارشم به چند عطاری در خیابان ولیعصر و کارگر رفتم. نمی‌دانم که اگر من هم فروشنده بودم آیا برای فروش جنسم به چشمان مشتریانم خیره می‌شدم یا نه؟! بعضی از عطاری‌ها سریع قوطی خاکستری‌رنگ را روی پیشخوان مغازه می‌گذاشتند، بعضی‌ها می‌گفتند نداریم و امان از آن بعضی‌هایی که می‌گفتند فروشش ممنوع است. اگر می‌خواهی باید سفارش بدهی.

اسمش عطار بود اما در یک لحظه به چشم دلال مرگ دیدمش. اصلا برایش مهم نبود که در آخرین ساعات پایانی شب یک دختر جوان قرص برنج را برای چه مصرفی از او می‌خواهد. اولش هرچه حساب و کتاب کردم متوجه نشدم که یک بسته قرص ١٠‌هزارتومانی چه ارزشی دارد که او این‌قدر بی‌تفاوت می‌خواهد جنسش را بفروشد اما وقتی فهمیدم که قرص بی‌مصرف برنج تنها برای کشتن حشرات موذی است به این نتیجه رسیدم که در این بازار مکاره سود ٢‌هزارتومانی که از فروش این قرص عاید فروشنده می‌شود حتما بهتر از فروش آن به چند مشتری است که ‌هزار ‌سال یک‌بار برای مصرف خانگی قرص برنج می‌خرند.

به آخرین عطاری که رفتم باتجربه‌تر شده بودم اما باز هم چیزهای تازه‌تری دستگیرم شد...
سلام! قرص برنج می‌خوام.
تو عطاری‌ها گیرت نمیاد. ممنوع شده، اگه بخوای باید سفارش بدی واست بیارم.
خب می‌خوام. قیمتش چنده؟
بستگی داره، جنس خوب و خارجیش‌رو بخوای بسته‌ای ١٠‌هزار تومان، ایرانی بخوای اسمش قرص سیره ٤‌هزار تومان می‌فروشیم البته خیلی مرغوب نیست. قابلت‌رو هم نداره. حالا برای چی می‌خوای؟
دروغ چرا؟ من خبرنگارم. فقط می‌خواستم اطلاعات بگیرم.
شک کرده بودم که شما بوی خطر می‌دید. خانوم ما اصلا قرص برنج نداریم.

جوابی برای حرفش نداشتم. از مغازه‌اش که خارج شدم مطمئن شدم اگر او بوی خطر را حس کرده پس قطعا از تخلفش خبر دارد. اما به این جواب که چرا اینقدر ساده مرگ در بازار به فروش می‌رسد نرسیدم. (بهناز مقدسی/شهروند)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۴
غیر قابل انتشار: ۰
مظاهر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۷
سلام درتاكستان از شهرستانهای استان قزوین هم
چندبار با قرص برنج خودكشی كردند
امادراین15روز گذشته 2جوان با خوردن سم علف كش اقدام ب خودكشی كردند كه هر2جوان از جوانانی پولدار اولی ب گفته ی فامیل ب بدلیل فشار نامزد برای خریدهای آنچنانی ودومی ك امروز مراسم سومش هست فعلا مشخص نشده.این موضوع رو میخواستم عنوان كنم باتوجه ب منطقه كشاورز بودن سموم علف كش وغیره ب وفور و ب آسانی در دسترس وحتی در خانه ها چندین بطری موجود است.پس باید مسئله روریشه یابی وحل كرد
۱
۰
دریا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۷
عطار كه نمیتونه بازخواست كنه برا چی میخوای؟
این جامعه و خانواده و دولت و مدرسه و دانشگاه و دوستان و... هستند كه باید برای جان ادمها و اسایش و ارامششان ارزش قائل شوند
به قول یك دوست اگر كسی سردرد داشته باشد سریع به ان قرص میدهیم چرا وقتی كسی میخواد دردو دل كند یا میدانیم همكار و دوستمان یا خواهرو برادرمان افسرده است كمكش نمی كنیم و تشویقش نمی كنیم به روانپزشك و روانشناس مراجعه كند؟
از مسئولین كه اصلا نمیشه توقع داشت حداقل خودمان دلمان برای خودمان و اطرافیانمان بسوزد
۱
۰
نوید
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۷
اگه مطلب رو خوب خونده باشی هیچ وقت سراغش نمیری.
۱
۰
نیكو
Germany
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
كاملا با سجاد موافقم تبلیغ خوبی انجام دادین برای خودكشی.... اگه كلی تر و بدون جزئیات هم توضیح میدادین حتما منظورتونو میفهمیدیم
۱
۱
مهم نیست
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
آقا سجاد و دیگرانی كه میگن چرا مشخصات دادن و این مسائل . همون كسانی هستن كه توی هر جیزی یه مسئله ای برای غر زدن و گیر دادن پیدا می كنن طریقه نگاهشون به مسائل هم الان باعث كلی مشكل برای جوونها و مردم شده. آقا سجاد گرامی، مردم عقل دارن و قدرت تشخیص خوب و بد رو از هم دارن. همه اون قسمت هایی كه از مرگ با درد گفته همه اون قسمت هایی كه از پشیمونی گفته رو رها كردی چسبیدی به رنگ و بو و قیمتش ؟
۱
۰
sumi
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
با مهم نیست موافقم. بعضی آدما خودشون رو ملاك قضاوت همه می دونن و فكر می كنن چون خودشون به ی نتیجه ای رسیدن همه اون طورن یا همه هم باید او ن طور باشن فكر می كنن چه چیزی برای مردم دیگه خوبه یا بده اونا هستن و او نا باید تشخیص بدن چی بیانش مجازه چی نه . همون طور ك گفتن اگه مطلب رو درست خونده باشین هیچ وقت سراغش نمی رین
۰
۰
1
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
قرص برنج نه هر چیز دیگری باید علت مشخص باشه كه هست

۲
۱
شقایق
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
الان دیگه دوره -نگیم به مردم تا براشون خطر نداشته باشه و ندونن چه چیزایی خطرناكه -تموم شده در هر موردی اطلاع دادن خیلی خیلی بهتر از قایم كردن مگه بیماری ایدز رو قایم نكردن حالا خوب شده ؟ جامعه سالم شده ؟ آمار ایدز پایین آمده؟ همیشه خطر از بی اطلاعی میاد نه از داشتن اطلاعات!
۲
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
در شهر ساری كه فروشندگان به راحتی و در ملأ عام و با داد و فریاد و با بازارگرمی سعی در فروش اجناس خود از جمله قرص برنج و مرگ موش و ... دارند
۲
۰
parviz
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
سلام. ایكاش خبرنگار محترم وعزیز . اینهمه انرزی و ........ صرف تحلیل و تحقیق علل این تصمیمات میكرد . كه چه عوامل و شرایط باعث میشود . تا یك انسان و انهم مسلمان . كه از نظر دینب این اقدام نابسند و مورد خشم خداوند است. جامعه . و یا خانواده و یا دولت؟
۰
۱
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
بهتره به جای پاك كردن مسئله آنرا حلش كرد.مشكل كجاست؟دلایل خودكشی چیست؟معضل بیكاری،فقرو ... را چگونه باید از جامعه حذف كرد؟
۰
۰
اسماعیل
United States
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
نویسنده عزیز،اگه یكی الان یه قرص تولید كنه كه طرف راحت بمیره مساله‌ات حله؟
راهتو گم نكن، خودكشی مهمه، قرص چه فرقی داره.... تنها چیزی كه خوب بود اطلاعات آماری بود.
۱
۰
alone army
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
به نظرم فشار های زندگی این كارارو میذاره ما هم هیادمون میره خدایی داریم كه حتی بهش فكر ساده كنیم دلتنگیهامون برطرف میشن ..مهم ترین چیز توی این كارا فقط فقط احساس ادمه كه تصمیمی میگره وما ادما هم بلد نیستیم درك كنیم طرفمون رو
۰
۰
Roya
-
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
چیكار به خودكشی مردم داری بزار راحت شن انقدر از قرص برنج بد نگو چون ممكنه یكی با خوردن اون به آرامش برسه
شاید برای یكی تو این دنیا زندگی كردن دردناك تر از عذاب جهنم هست
۷
۱
ایناز
-
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
سلام من دختری 19ساله هستم و واقعا دیگه نمیتونم زندگی كنم ساكن اندیشه كرجم و هر عطاری میرم میگه قرص برنج نداریم و من نمیدونم كه باید از كجا قرص برنج و مرگ موش بگیرم .اگه كسی میدونه بهم آدرس بده ممنون میشم.اینم شمارمه بهم مكان خریدن قرص برنج و مرگ موش معرفی كنید
۱۲
۰
لیلاادمی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
شما چیكاردارین كه اون شخص داره خودكشی میكنه؟ مطمن باشین اگه شمایی كه اینومیگین توشرایط بدی باشین كه شخص میخادخودكشی كنه راهی بهترازاین ندارین واسه نجات پیداكردن اززندگی خفت باری كه داره من هركاری میكنم نه سیانورگیرم میادنه قرص برنج بهم میدن لطفا هركی میدونه كجاگیربیارم بهم خبربده
۵
۰
hassan
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۹
والا اصلا تو این جامعه كه معلوم نیست زنده ایم یا مرده
ولی زندگی كردن حق ماست نباید ازش بگذریم .برای رسیدن به آرامش راه های زیادی هست ولی خودكشی از نظر من احمقانه
پس زندگیتون رو كنید از آدمای منفی دوری كنید
تو آرامش زندگی كنید.
خودكشی گناه بزرگیه كه خدا هیچ وقت نمیبخشتش
۰
۰
ALI
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴
سلام به همگی
توی این دنیا هیچ چیزی ارزشش رو نداره كه ادم بخواد خودكشی كنه
همه ما یه فرصت بهمون داده شده با نقش های متفاوت ، كه توی هر نقشی كه هستیم نقشمون رو خوب بازی كنیم و خدارو توی همه شرایط شكر كنیم و ازش كمك بخواییم
زندگی بالا و پایین زیاد داره با صبر و گذشت زمان شرایط هم بهتر میشه
توی عصبانیت هیچ وقت تصمیم نگیریم...
۱
۱

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر