jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۷۱۱۱۴۹ ۰۸ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۱:۵۶

خسرو شکیبایی، رضا کیانیان، حامد بهداد، حمید فرخ‌نژاد، هنگامه قاضیانی، علی مصفا، مانی حقیقی، کتایون ریاحی، فاطمه معتمدآریا، شبنم مقدمی، مسعود رایگان و امین تارخ از جمله بازیگرانی هستند که با پوشیدن روپوش سفید در نقش پزشک به ایفای نقش پرداخته‌اند.

بازیگرانی که پزشک شدند

در بین این بازیگران حامد بهداد با ایفای نقش در سه فیلم «فرزند چهارم»، «چه خوبه که برگشتی» و «زندگی جای دیگری است» رکوردار بازی در نقش پزشک است. ضمن اینکه این بازیگر در فیلم «بی‌تابی بیتا» نیز نقش دستیار پزشک را بازی کرده است.

کیهان رهگذر فیلمی را در سال 66 به نام «بوعلی‌سینا» ساخته که نقش این پزشک را به امین تارخ داده است. این بازیگر سال‌ها بعد در فیلم «مادر» نیز نقش دکتر را بازی کرد.

/Media/Image/1392/09/20/635223934735714449.jpg

احمدرضا درویش در دو فیلم «سرزمین خورشید» و «کیمیا» یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم‌اش را در قالب پزشک نشان داده است.

در «سرزمین خورشید» خسرو شکیبایی نقش پزشکی را بازی می‌کند که بیمارستانش در خرمشهر در محاصره دشمن قرار گرفته و با ماشینی به اتفاق چند مجروح از آنجا می‌گریزد که در طول فیلم شاهد مشکلات او برای نجات جان این مجروحان هستیم.

بیتا فرهی هم در فیلم «کیمیا» نقش جراحی را دارد که در بحبوحه جنگ تحمیلی کودکی را که به دنیا آورده در نبود پدر و مادرش بزرگ می‌کند و بعد از دلبستگی به این کودک پدرش از اسارت برمی‌گردد.

مسعود رایگان در فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» نقش پزشکی را دارد که آنقدر در مسائل کاری‌اش درگیر شده که از زندگی و پسر بیمارش غافل می‌شود و در ادامه شاهد تلاش او جهت رسیدن به فرزندش هستیم. در این فیلم الهام حمیدی نیز در نقش یک پزشک جوان به ایفای نقش می‌پردازد.

فیلم «روزهای زندگی» از معدود آثاری است که محوریتش را براساس پزشکان گذاشته است. حمید فرخ‌نژاد و هنگامه قاضیانی ایفاگر نقش یک زوج پزشک هستند که با حضور در بیمارستان صحرایی تا آخرین لحظه به مداوای مجروحان می‌پردازند.

/Media/Image/1392/06/12/635138443677333622.jpg

در فیلم «مینای شهر خاموش» امیرشهاب رضویان شخصیت اصلی فیلمش را پزشکی با بازی شهباز نوشیر قرار داده که پس از 33 سال برای عمل یکی از مجروحان جنگ به ایران بازمی‌گردد. او در این سفر به بم رفته و پس از زلزله سراغی از خاطراتش می‌گیرد.

«آسمان محبوب» به کارگردانی داریوش مهرجویی هم کاراکتر اصلی‌اش را در قالب یک پزشک به تصویر کشیده است و علی مصفا در این فیلم پزشک جوانی به نام شایان است که دچار بیماری لاعلاجی شده و به دنبال راه معالجه خود است.

مانی حقیقی در «ورود آقایان ممنوع»، کتایون ریاحی در «دعوت»، فاطمه معتمدآریا در «تقاطع»، حسین پاکدل و حسن معجونی در «برف روی کاج‌ها» و فرهاد شریفی در «بودن یا نبودن» هم ایفاگر نقش پزشک‌هایی هستند که نقش محوری در کار دارند. شبنم مقدمی نیز در آثاری نقش پزشک و روان‌پزشک را داشته است، ازجمله در فیلم به نمایش درنیامده «بلوک 9 خروجی 2». او البته در «امروز»، نفش یک سرپرستار را با روپوش سفید بازی کرد که به نقش یک پزشک شیفت تنه می‌زد.

سیف‌الله داد نیز در اثر ماندگارش «بازمانده» پزشکی را به تصویر کشیده که تا آخرین نفس به یاری بیماران می‌شتابد و در این راه جان خود را از دست می‌دهد.

دانشجویان پزشکی هم نقش موثری در آثار سینمایی داشته‌اند، در فیلم «آزمایشگاه» باران کوثری، افشین هاشمی و رامبد جوان مشغول آموزش پزشکی هستند. در فیلم «محیا» الهام حمیدی و شهاب حسینی این نقش را بازی می‌کنند و در «همخانه» هم علیرضا اشکان ایفاگر نقش یک دانشجوی پزشکی است. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر