jamejamsara
سرا کد خبر: ۶۶۶۹۹۰ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۳

گاهی اوقات مشکلات خانوادگی هم می‌تواند زمینه ساز مجرد ماندن افراد باشد. مشکلاتی مانند ضعف مالی، موقعیت پایین اجتماعی، بیماری پدر و مادر و غیره که شاید از سوی طرف مقابل و خانواده‌اش قابل چشم پوشی نباشد.

مشکلات غیر ژنتیک برای ازدواج

جام جم سرا:
ممکن است جوانی به دلیل سابقه یکی از والدینش عطای ازدواج را به لقای اش بخشیده باشد. فردی که والد بزهکار، معتاد و خلافکار دارد از این که آینده اش به خطر بیفتد، می هراسد و والد خود را مانعی بزرگ بر سر راه ازدواج خود می داند. در ادامه به چند مورد از این قبیل مشکلات اشاره می شود.

مشکلات غیرژنتیک


هراس از پذیرفتن خواستگار
بعضی از جوانان بخصوص دختران، از این که در خواستگاری به دلیل داشتن والد معتاد و یا بزهکار توسط طرف مقابل رد شوند به شدت می ترسند. به همین دلیل حاضر نمی شوند این خطر را بپذیرند، بنابراین حاضر نیستند هیچ جا خواستگاری بروند و یا هیچ خواستگاری را بپذیرند. آنان ترجیح می دهند ازدواج نکنند تا مورد سرزنش همسر آینده خود قرار نگیرند.


نگرانی برای زندگی آینده
جوان از این که مشکلات خانوادگی، زندگی اش را در آینده با مشکل مواجه کند دچار استرس می شود که این نگرانی ها گاهی منجر به پنهان کردن حقیقت از طرف مقابل می گردد. اما او هر روز از این موضوع نگران است که مبادا روزی همسرش رازهایش را بفهمد و زندگی شان به خطر افتد.


ازدواج اجباری
گاهی افراد از روی اجبار با کسی ازدواج می کنند که هیچ سنخیتی با او ندارد. این مورد در شرایطی اتفاق می افتد که یا والدین به علت شرایط بد مالی آن ها را وادار به ازدواج می کنند و یا خود فرد بدون این که به آینده خویش فکر کند، تنها برای فرار از شرایط بد خانواده تن به این ازدواج می دهد و آینده خود را تباه می سازد.


احساس سرخوردگی و کمبود
اعتیاد و یا مشکلات خانوادگی باعث می گردد فرد احساس کند که در مقابل همسر و خانواده او پشتوانه ای ندارد. افراد در این شرایط خود را سرخورده می بینند و این امر باعث می شود داشته ها و توانایی های خود را نادیده گرفته و اعتماد به نفس خود را در مقابل همسرشان کاملا از دست بدهند.


مشکلات مالی
مشکلات مالی شدید و بدهکاری های فراوان یکی از والدین نیز مانع دیگری است بر سر راه ازدواج جوانان. در این قبیل خانواده ها والدین زیر بار قرض و بدهی از تامین مخارج ساده زندگی هم برنمی آیند، چه برسد به این که برای فرزندشان امکان ازدواج را فراهم آورند.


راه برون رفت از این شرایط چیست؟

حقیقت را بگویید
توجه داشته باشید در هیچ شرایطی به خواستگار خود دروغ نگویید. لازم نیست جلسه اول خواستگاری را با فاش کردن مسائل خانوادگی تان شروع کنید اما اگر جلسه اول به جلسه دوم کشیده شد و کم کم به توافق رسیدید باید حقایق را بازگو کنید. از طرف مقابل بخواهید شما را با شرایطی که دارید، بپذیرد و انتظار بیش تری از شما نداشته باشد. در این صورت هیچ گاه در طول زندگی دچار استرس و نگرانی نخواهید شد.

پاکی خود را ثابت کنید
به طرف مقابل ثابت کنید مشکلات خانوادگی ژنتیکی نیست و لزوماً اعمال فرزندان شبیه والدین شان نیست. به او نشان دهید شما نیز از شرایط بد زندگی تان رنج می برید و هیچ گاه حاضر نیستید راهی را که آن ها رفته اند بروید. علاوه بر این تحقیق از دوستان و همکلاسی های شما نیز می تواند درست کاری تان را به طرف مقابل نشان دهد.


از صحبت کردن نترسید
در هر شرایطی از زندگی که هستید اعتماد به نفس خود را از دست ندهید. شاید کسی که به خواستگاری شما می آید ملاک های مهم تری داشته باشد و شرایط خانوادگی تان برایش اهمیتی نداشته باشد.


مستقل شوید
اگر خانواده زیر بار بدهی های فراوان است، تلاش کنید شغلی برای خودتان دست و پا کنید. استقلال مالی نه تنها شرایط زندگی تان را بهتر می کند، بلکه باعث می شود طرف مقابل دریابد برای آینده تان اهمیت قائلید و نمی خواهید در وضعیت نابسامان خانوادگی تان بمانید.(یک دوست)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر