jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۸۱۹۸۱   ۰۱ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۱:۳۹

ماه رمضان ماه تهیه انواع حلواهای مقوی و خوشمزه است . سرآشپز ما امروز طرز تهیه حلوای عربی را آموزش می دهد که تهیه آن بسیار هم آسان است .

مواد لازم :

روغن مایع    

3 پیمانه

 

آرد

6 پیمانه

 

شیر خشک

2 پیمانه

 

گردو خرد شده

250 گرم

 

شکر

 

5 پیمانه

آب

2 پیمانه

 

گلاب

2 پیمانه

 

زعفران سابیده

به میزان لازم

 

هل ساییده

1 قاشق غذاخوری

 

کره

به میزان لازم

 

نان میکادو یا نان بستنی

به میزان لازم

 

 

 

  طرز تهیه :

آرد سفید را الک کرده و در ماهی تابه بریزید . ( می توان از آرد بربری یا سنگگ که از نانوایی تهیه کرده ایم , استفاده کنیم . چون سبوس آن زیاد است و در نتیجه به زعفران زیادی احتیاج پیدا نمی کنیم . ) و آرد را تف می دهیم . با شعله کم و با قاشق چوبی مرتب به هم می زنید . اگر دیدید که رنگ آن در حال تغییر است , شعله را خاموش کنید . شیر خشکی که از قنادی تهیه کرده اید را به آرد اضافه کنید و روغن مایع نیز 3 پیمانه به آن اضافه کنید و گردو را که تکه های کوچک کرده اید به آن اضافه کنید و در شعله بسیار کم بگذارید و مرتب به هم بزنید و اگر روغن نیاز داشت , باز هم به آن اضافه کنید . روغن زیاد به خود می کشد . و کره هم می توانید در این جا کمی به آن اضافه کنید. مرتب با ته قاشق آن را له می کنیم و هم می زنیم . و زیر آن را خاموش می کنیم . هل یک قاشق غذاخوری به آن اضافه می کنیم . و با شعله خاموش آن را هم می زنیم .

2 پیمانه  آب در ظرف ریخته و روی شعله گاز می گذارید تا جوش آید . و 5 پیمانه شکر به آن اضافه می کنیم و هم می زنیم . و همین که جوش آمد , 2 قاشق غذاخوری زعفران قاطی شده با آب را به آن اضافه می کنید و روی آن 1 پیمانه گلاب می ریزیم . ( عرب ها در حلوا جوز هندی می ریزند ولی ما نمی ریزیم . ) . زیر شعله آرد را روشن می کنیم و باز هم در آن روغن مایع می ریزیم در شعله بسیار کم . روغن مرتب به آن اضافه می کنیم تا از سفتی در بیاید . و بعد زیر آن را خاموش می کنیم و مایع آب و شکر و زعفران و گلاب را آرام آرام به آن اضافه می کنیم . و وقتی مایع را ریختیم , دوباره زیر آن را روشن می کنیم و هم می زنیم . و مرتب ماهی تابه را از روی گاز بر می داریم و با دست که ماهی تابه را گرفته ایم , موادش را تکان می دهیم تا یک تکه شود و دوباره روی شعله می گذاریم و با ته قاشق آن را مرتب هم می زنیم و این کار را چندین بار انجام می دهیم . نان میکادو یا نان بستنی از قنادی تهیه می کنیم . نان را در اندازه های دلخواه می بریم و روی آن حلوا می مالیم و دوباره 1 نان دیگر بالای آن می گذاریم و این کار را تکرار می کنیم و چند طبقه می شود . و لایه لایه می شود . و روی آن گردوی آسیاب شده یا رنده شده می ریزیم و می گذاریم سرد شود و میل می کنیم .

آموزشگاه نگارشید / مریم نادعلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر