jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۷۵۱۲۵   ۲۸ مرداد ۱۳۹۲  |  ۰۹:۴۴

در دنیای اینترنت پرسرعت، ماشین‌های خودپرداز، اتومبیل‌های تندرو و غذاهای حاضری، وقت گذاشتن برای حفظ عادتهای سالم و مناسب غذایی دشوار به نظر می‌رسد.

غذا خوردن که پیش از این یک اولویت مهم محسوب می‌شد، به موضوعی جنبی تبدیل شده که توجه زیادی به آن نشده و معمولا در لا‌به‌لای کارهای روزانه دیگر گنجانده می‌شود. گذشته از این، برخی از عادت‌های غذایی که به تصور شما موجب کاهش وزن می‌گردند، در واقع ممکن است منجر به افزایش وزن شوند.

 خوشبختانه ترک عادت‌های غذایی غلط آسان بوده و وقت زیادی نمی‌گیرد و موجب خواهد شد تا از زندگی سالم‌تر و اندامی متناسب‌تر برخوردار شده و از غذا خوردن بیشتر لذت ببرید.

برخی از این عادتهای نادرست بدین شرحند:

نخوردن صبحانه

نخوردن صبحانه یک اشتباه بزرگ محسوب می‌شود. صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و باز شدن فکر و ذهن می‌گردد، بلکه موجب انتخاب و مصرف مناسب وعده‌های غذایی دیگر در ادامه روز توسط شما خواهد شد.
همچنین خوردن صبحانه ممکن است به شما در مصرف کمتر کالری در ادامه روز کمک نماید. یک تحقیق دانشگاهی نشان داده که مصرف مقدار کالری مشخص در ابتدای روز اثر سیرکنندگی بیشتری نسبت به مصرف همان مقدار کالری در ساعت‌های دیرتر خواهد داشت که این امر موجب کاهش مجموع کالری مصرفی در روز می‌گردد.

راه‌حل: خوردن صبحانه مناسب احتمال به کارگیری عادت‌های نادرست غذایی را در وعده‌های دیگر کاهش می‌دهد. صبحانه را کامل صرف نمایید. از مواد لبنی کم‌چرب، تخم‌مرغ و نان‌های سبوس‌دار استفاده کنید.

غذا خوردن پیش از خواب‌

اگر می‌خواهید رویاهای شیرین ببینید، پیش از خواب از غذاخوردن دوری کنید. با این که نتایج قطعی مبنی بر افزایش وزن بر اثر خوردن غذا پیش از خواب وجود ندارد، پرخوری، مصرف غذاهای ادویه‌دار و چرب، یک تا سه ساعت پیش از وقت خواب منجر به کاهش کیفیت و مدت خواب و موجب کسالت، خستگی و کوفتگی در روز بعد خواهد شد. غذاهای چرب پیش از خواب سبب کند شدن تخلیه معده و تشدید سوءهاضمه و خوردن غذاهای ادویه‌دار منتهی به صدمات و سوزش‌های قلبی و نیز سوءهاضمه خواهد شد.

راه حل: سعی کنید حداقل 4 ساعت قبل از خواب اقدام به خوردن غذا نموده و چنانچه پیش از خواب احساس گرسنگی کردید مقداری میوه‌جات تازه مصرف نمایید.

پرخوری

شاید اگر پرخوری‌های رایج مربوط به سبزیجات می‌شد، متخصصان تغذیه مشکلی با این خوردن پیدا نمی‌کردند، اما متاسفانه پرخوری معمولا در مورد غذاهای چرب و نشاسته‌دار نمودار می‌شود. زیاده‌روی در این نوع مواد غذایی منجر به افزایش وزن و نارضایتی شده و جنبه اجتماعی خوشایندی به دنبال نخواهد داشت.

راه‌حل: وعده‌های غذایی خود را به جای 3 وعده پرحجم، به 5 یا 6 وعده کم‌حجم‌تر تقسیم کنید. خوردن غذاهای سالم و کم حجم حاوی کربوهیدرات‌های کمپلکس و پروتئین در طول روز به تنهایی اشتهای شما را کنترل می‌کند، بلکه احتمال پرخوری را نیز کاهش خواهد داد. تعداد وعده‌های غذایی همچنین باعث سوزانده شدن مقدار بیشتری کالری می‌گردد چرا که متابولیسم بدن همواره به فعالیت می‌پردازد.

گرسنه ماندن

برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث می‌شود وزن بدن به دلیل ذخیره‌سازی چربی افزایش یابد. هنگامی که برای مدتی طولانی غذا نمی‌خورید، بدن شما به دلیل محروم ماندن از مواد غذایی دچار آشفتگی می‌گردد و در انتها هنگامی که دوباره شروع به خوردن می‌کنید، بدن شما گمان می‌کند که باید کالری مصرفی را به چربی تبدیل نماید، چون نمی‌داند چقدر طول می‌کشد که دوباره غذا بخورید. بنابراین چربی‌ها با شما باقی‌می‌مانند.

راه‌حل: اگر هدفتان از گرسنگی کشیدن، کاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدیدنظر نمایید. به جای گرسنگی یک برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین نموده و بیشتر به باشگاه بروید. از میوه‌جات، سبزیجات، حبوبات، گوشتهای کم‌چرب و ماهی‌استفاده کنید. سعی کنید چهار یا پنج بار در هفته طبق یک برنامه منظم ورزش نمایید. بهترین روش کاهش وزن تمرینات مرتب و رژیم غذایی مناسب است و نه محروم کردن بدن از مواد غذایی مورد نیاز آن هم به مدت طولانی.

انجام کاری دیگر به همراه غذا خوردن‌

نه تنها پرداختن به کاری دیگر همزمان با غذا خوردن موجب ریخت و پاش آن در اطراف شما می‌شود، منجر به پرخوری و در نتیجه افزایش وزن نیز خواهد شد. اگر هنگام تماشای تلویزیون صحبت با تلفن یا بازی ویدئویی مشغول غذا خوردن شوید، این عوامل خارجی باعث حواس‌پرتی می‌شوند و شما توجه کمتری به گرسنگی و نشانه‌های سیر شدن که بیان‌کننده کافی بودن مقدار غذا و احساس سیری می‌باشند، دارید. به علاوه وقتی در حین انجام کاری شروع به غذا خوردن می‌کنید، دیگر توان توقف نخواهید داشت، چرا که عمل خوردن تبدیل به حرکتی غیر هوشیارانه و مکانیکی بدون توقف می‌شود.

راه‌حل: سعی کنید در هر لحظه فقط روی یک چیز تمرکز نمایید. چرخ زدن در آشپزخانه هنگام صحبت با تلفن ایده مناسبی نیست.

سریع خوردن‌

زندگی به سرعت می‌گذرد ولی آیا دوست دارید زندگی شما نیز سریع تمام شود؟ بعید است. دفعه بعد سعی کنید غذای خود را آهسته‌تر بخورید چون سریع غذا خوردن کمکی به شما نکرده و برعکس باعث افزایش وزن می‌گردد. از زمان شروع غذا خوردن تقریبا 20 دقیقه طول می‌کشد که علایم سیری به مغز برسند، بنابراین اگر شما ظرف 5 یا 6 دقیقه غذای خود را تمام کنید. مغز فرصتی پیدا نمی‌کند به بدنتان بگوید که سیر شده‌اید و این باعث زیاده‌خوری و پر کردن معده بیش از مقدار مورد نیاز خواهد گردید.

راه حل: آهسته غذا بخورید، آرام باشید، خوب بجوید و از مزه غذا لذت ببرید، به این صورت مغز شما متوجه می‌شود که در حال غذا خوردن هستید، بنابراین می‌تواند به بدنتان بگوید که سیر شده‌اید.

آب نخوردن به اندازه کافی‌

پوشیده نیست که آب مایعی حیات‌بخش برای همه موجودات طبیعت از جمله انسان است. نکته جالب اینجاست که ننوشیدن مقدار کافی آب در طول روز، متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کند نموده و ممکن است باعث اضافه وزن نیز ‌شود. آب ماده‌ای ضروری برای فعالیت‌های متابولیک بدن، از جمله سوزاندن کالری، محسوب می‌شود.

راه‌حل: تا زمانی که در کویر لوت زندگی نمی‌کنید، آب فراوانی اطراف شما وجود داشته و باید زیاد از آن بنوشید؛ 8 تا 10 لیوان و اگر ورزش می‌کنید حتی بیشتر از این مقدار، خوردن آب به جای انواع نوشابه نیز بسیار مناسب است. نوشابه‌ها معمولا زودتر احساس تشنگی را نسبت به آب از بین می‌برند و دارای کالری‌های بی‌ارزش بوده و باعث می‌شود بعد از 30‌‌دقیقه مجددا احساس گرسنگی نمایید.

نخوردن میوه و سبزیجات به مقدار کافی‌

بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز بدن در انواع میوه و سبزی وجود دارند که امتناع از خوردن آنها باعث کمبودها و مشکلاتی در بدن خواهد شد.

راه‌حل: تنها راه تامین مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن، مصرف میوه و سبزیجات تازه و خالص می‌باشد. بنابراین باید سعی شود این مواد را جزء لاینفک رژیم غذایی قرار داده و همیشه به مقدار کافی از آنها استفاده نمایید.

خوردن تنقلات هنگام گرسنگی

خوردن تنقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادت‌های غذایی ناسالم می‌شود. استفاده از مواد غذایی کم‌‌ارزش و شکم پرکن مانند شکلات، چیپس و پفک، تنها باعث بر هم خوردن رژیم غذایی شده و مشکلاتی را برای بدن به همراه خواهد داشت.

راه‌حل: با شکم سیر از خانه خارج شوید، گرسنگی ممکن است منجر به خریدن و خوردن تنقلات گردد. شکلات، پفک و چیپس هیچ‌کدام نمی‌توانند جای یک صبحانه، ناهار و شام سالم و رضایتبخش را بگیرند.

خوب بخورید و خوب زندگی کنید

برنامه‌های غذایی ساده و دخیل نمودن خوردنی‌های سبک و سالم می‌توانند دنیایی از تغییرات در رژیم غذایی ایجاد کنند. متناسب بمانید، انرژی خود را افزایش دهید و از غذا خوردن لذت ببرید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها