jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۶۵۹۶۹ ۰۵ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۱:۵۲

آیا ادویه قهوه ای رنگ دارچین که عطر منحصر به فردی دارد می تواند با تأثیرات بیماری آلزایمر مبارزه کند؟ این پرسشی است که دو دانشمند دانشگاه کالیفرنیا به آن پاسخ داده اند.

«روشنی جورج» و «دونالد گراوز» نتایج تحقیقات خود را در مجله بیماری آلزایمر به چاپ رسانده اند.

بیماری آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است، بیماری انحطاط عصبی که به صورت پیش رونده طی زمان وخیم تر می شود و سلول های مغزی را از بین می برد. تاکنون هیچ درمانی برای آن پیدا نشده و حتی علت اصلی آن نیز شناسایی نشده است.

این درحالی است که دو ترکیب کشف شده در دارچین با نام های «cinnamaldehyde» و «epicatechin» در تلاش برای مبارزه با این بیماری نویدبخش بوده اند.

براساس اظهارات این دو محقق، این ترکیبات می توانند از پیشرفت و تغییراتی که بیماری در سلول های مغز ایجاد می کند، جلوگیری کند.

یک پروتئین با نام «tau» نقش مهمی در ساختار نورون ها و همچنین کارکرد آنها ایفا می کند و عامل تجمع میکرولوله های یک سلول است.

«جورج» گفت: این پروتئین در بیماری آلزایمر متراکم می شود. وقتی که این پروتئین به طور مناسب به میکرولوله هایی که ساختار لوله را شکل می دهند متصل نمی شود، تمایل به تراکم و انباشتگی پیدا می کند و فیبرهای انحلال ناپذیر را در نورون شکل می دهد. هرچقدر که پیرتر می شویم بیشتر در معرض این شرایط قرار می گیریم، اما بیماران مبتلا به آلزایمر اغلب مقادیر قابل توجهی دچار این حالت می شوند.

استفاده از «cinnamaldehyde» به عنوان ترکیبی که عامل بوی دارچین است که می تواند از گره های tau جلوگیری کند.

حفظ «tau» از فشار اکسایشی از تجمع این پروتئین جلوگیری می کند.به این منظور «cinnamaldehyde» به بقایای آمینو اسید «cysteine» متصل می شود.

بقایای «cysteine» در رابطه با تغییرات آسیب پذیر هستند، فاکتوری که خود عامل رشد و توسعه بیماری آلزایمر است.

دیگر ماده ای که در این تحقیق مورد توجه قرار گرفت، «Epicatechin» بود که در غذاهایی چون شکلات وجود دارد و یک آنتی اکسیدان قدرتمند است.

این ماده نه تنها آتش اکسایش را فرو می نشاند، بلکه به وسیله اکسایش فعال می شود بنابراین این ماده می تواند با «cysteines» در رابطه با پروتئین «tau» به شیوه مشابهی تعامل برقرار کند.

اگرچه این تحقیق نوید بخش بوده اما هنوز هم راه طولانی برای پی بردن به این که این درمان روی انسان هم کار می کند یا خیر وجود دارد، از این رو محققان نسبت به مصرف بیش از حد دارچین با هدف پیشگیری از آلزایمر هشدار داده اند.

مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر