گفت‌وگوی «جام‌جم» با جمعی از هنرپیشگان «صبح جمعه با شما»

گنجینه طنازان رادیو

«صبح جمعه با شما»  برنامه مطرح‌ رادیویی که سالیان سال است با عناوین مختلف از رادیو ایران پخش می‌شود. این برنامه با تلاش گروهی از هنرمندان صداپیشه و پیشکسوتان مطرح رادیو و با اجرای دسته‌جمعی، تیپ‌سازی‌ها، همخوانی و نوازندگی‌ها و... صبح‌های جمعه روی موج می‌رود.
کد خبر: ۱۴۳۸۱۲۲
نویسنده مریم کریمی - گروه رسانه
گنجینه طنازان رادیو
 
البته ناگفته نماند بخش اعظمی از محبوبیت و شهرت این برنامه برای تلاش‌های منوچهر نوذری است و از پایه‌گذاران این برنامه شاهرخ نادری، احمد شیشه‌گران، فرهنگ جولایی و صادق عبداللهی بودند. برنامه صبح جمعه با شما جمعه‌ها از ساعت ۹ به مدت ۱۵۰دقیقه با رویکرد تفریحی سرگرمی و با نقد موضوع‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی روز روی آنتن رادیو ایران می‌رود، شما مخاطبان می‌توانید برای ارتباط با این برنامه از طریق شماره پیامک ۳۰۰۰۰۹۰۰ وشماره تلفن‌های ۲۲۰۴۰۰۸۶ و ۲۲۰۵۰۰۰۹ در ارتباط باشید. با هنرپیشگان این برنامه گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید. 
     
ما غیر از هنرپیشگی شغل دیگری نداریم 
اصغر سمسارزاده پیشکسوت بازیگری «صبح جمعه با شما» در گفت‌وگو با جام‌جم بیان می‌کند: ۴۲ سال است که در رادیو ایران کار می‌کنم؛ ما کم زحمت نمی‌کشیم، هفت- هشت ساعت برنامه اجرا می‌کنیم‌. تقریبا در ماه ده ساعت برنامه تولید می‌کنیم. با توجه به آماری که وجود دارد، «صبح جمعه با شما» پر‌شنونده‌ترین برنامه رادیوست برای همین دوست دارم متولیان امر بیشتر به بچه‌ها اعم از تهیه‌کننده، صدا‌بردار، کارگردان، نویسنده، آبدارچی و هر کسی که در رادیو خدمت می‌کند، رسیدگی کنند. ما غیر از هنر‌پیشگی شغل دیگری نداریم. صحبتم این است که همکارانم تامین و بیمه شوند. 
     
عمو رنگین‌کمانی 
داوود منفرد یکی از چهره‌های نوستالژیک و مطرح در طنز رادیو، تلویزیون و سینماست که مخاطبان بیشتر او را با شخصیت شنگول و دایی چپول رنگین‌کمانی می‌شناسند. او در تمام سال‌های فعالیت‌اش در عرصه صداوسیما تلاش کرده شادی و خنده را برای مخاطب رقم بزند. از ویژگی‌های خاص کارهای او می‌توان به لهجه، گوش سنگین، صدای بلند و خنده‌های بامزه‌اش اشاره کرد، البته نباید مهربانی‌اش را فاکتور گرفت. او درباره علاقه به کودکان و کهنسالان به جام‌جم می‌گوید: از همان اولی که وارد کار بازیگری و تئاتر شدم، بچه‌ها را خیلی دوست داشتم و تلاش می‌کردم هر جور شده آنها را شاد کنم، در واقع شادی بچه‌‌ها اولویت کاری من بوده و هست. البته من افراد کهنسال را هم دوست دارم. همیشه دوست داشته‌ام با اجرای نقش یک پیرمرد شاد به سالمندان نشان دهم می‌توانند جور دیگری هم زندگی کنند.
     
علاقه‌مند‌ان باید عشق داشته باشند 
فرانک رفیعی‌طاری از سال ۱۳۷۰ کارش را از واحد دوبلاژ شروع کرده و در این سال‌ها کارهای دوبله، اجرا و بازیگری داشته است‌. در برنامه صبح جمعه با شما، شخصیت‌هایی مثل ننه کتی، تربچه، انار خانم، سخنگوی فروشگاه، نامزد آقای ملون را بازی کرده است.رفیعی به جام‌جم می‌گوید: سال‌های گذشته هم با تیم برنامه همکاری داشتم و در حال حاضر مدت ۷-۶ سال است با گروه جدید با عنوان صبح جمعه با شما همکاری می‌کنم. من توصیه‌ای که به علاقه‌مندان دوبله، گویندگی و بازیگری دارم این‌که در درجه اول عشقش را داشته باشند، دوستانی که علاقه‌مند هستند؛ باید عشق زیادی داشته باشند، اگر عشق باشد می‌توانند نقش‌شان را به خوبی ایفا کنند و به دل مخاطب هم بنشیند. من در این برنامه نقش‌های متعددی دارم؛ از جمله «ننه کتی» که با لهجه اصفهانی صحبت می‌کند. «انار خانوم» و یک کودک به اسم تربچه، با صدای شیرینش. همچنین نمایشی به نام «فروشگاه.»‌ رفیعی با بیان این‌که هدفشان سرگرمی و فراهم کردن اوقات خوش برای مخاطب است، می‌افزاید: تمام تلاش ما این‌که مردم لحظات شاد و مفرحی داشته باشند. الهی که همه دوستان عزیز و هم وطنان‌مان سلامت و تندرست باشند.
     
۳۶ سال همکاری با برنامه 
ایزد کاویانی در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمده است، ابتدا موسیقى را نزد پدرش آموخته و بعدها با شركت در كلاس‌های موسیقی به دنبال علاقه‌اش رفته است و با گذشت ۳۶ سال همکاری با برنامه صبح جمعه با شما در حال حاضر ضرب می‌زند، می‌خواند و تدریس هم می‌کند.او با اشاره به علاقه‌مندان حرفه موسیقی به جام‌جم می‌گوید: به جوانانی که به حوزه موسیقی علاقه‌مند هستند توصیه می‌کنم که اگر به دنبال این حرفه می‌روند چه خوانندگی، چه نوازندگی و... در درجه اول باید بدانند که باید کار کنند، تلاش کنند و تجربه کسب کنند، غیر از این باشد موفق نمی‌شوند. ان‌شاء‌ا... همه مردم همیشه تندرست، شاد و خرم باشند. 
     
افتخاری است کنار پیشکسوتان بودن
محمدرضا لبیب، متولد ۱۳۶۹ دوبلور، گوینده رادیو و بازیگر تئاتر و در این برنامه نقش‌آفرینی می‌کند و درباره خودش به جام‌جم می‌گوید: من از واحد خراسان مرکزی، مشهد کارم را از سال ۸۹ با دوبلاژ شروع کردم و اصلی‌ترین فعالیتم، دوبله است. کاری بسیار پیچیده که ترکیبی از گویندگی و بازیگری است و به آموزش، دانش و استعداد نیاز دارد. از ابتدای شکل‌گیری گروه جدید صبح جمعه با شما از سال ۹۴ یا ۹۵ کارم را شروع کردم. او با دعوت از علاقه‌مندان این برنامه صبحگاهی می‌افزاید: درهای صبح جمعه با شما، جمعه‌ها باز است. هر یک از مخاطبان می‌توانند بیایند و اجراها را ببینند، ایام کرونا محروم بودند اما الان مقدور شده است. هر لحظه این برنامه خاطره و یک رویداد جدید است، مخصوصا در محضر پیشکسوتان. برای خودم خیلی جالب بود وقتی مردم می‌‌آمدند و فکر می‌کردند سن و سال من با توجه به تیپ‌هایی که اجرا داشتم، بیشتر و تعجب می‌کردند که سن من کمتر است. افتخاری است کنار پیشکسوتان بودن.  
     
یک برنامه مفرح با چاشنی طنز اجتماعی 
زهره کدخدازاده، بازیگر و گوینده برنامه صبح جمعه با شما که دو نقش مامان پری و گلی جان ایفا می‌کند از سال ۱۳۸۵ وارد رادیو شده است، البته از دوران کودکی در عرصه هنر فعالیت داشته است و به گفته خودش در عرصه بازیگری کودکان و تئاتر عروسکی فعال بوده است. او به ما می‌گوید: هنر بازیگری به صورت جوششی در ذات هر کسی هست و اگر پوششی باشد به ثمر نمی‌نشیند، هنر باید به صورت جوششی در درون هر کسی باشد که بتواند در محیط و صحنه اجرا کند و این کار سختی است. برنامه صبح جمعه با شما یک برنامه مفرح و در عین حال اجتماعی است که با چاشنی طنز، مسائل تلخ اجتماعی بیان می‌شود. بی‌صبرانه دوست دارم زمان ضبط برنامه برسد و ما با انرژی بیشتری بتوانیم برنامه را در جهت رفاه و حال دل مردم پیش ببریم. عزیزانی که واقعا علاقه‌مندان هستند باید دوره‌های گویندگی و فن بیان را بگذرانند تا حسابی در این زمینه تجربه کسب کنند و بتوانند در جاها و عرصه‌های مختلف نه صرفا رادیو فعالیت داشته باشند تا آرام آرام خودشان را نشان دهند، که ما هم بتوانیم از وجود پرفیض‌شان استفاده کنیم.
     
صبح جمعه با شما یک طنز اجتماعی
نسرین زارع، از سال ۱۳۷۸ وارد سازمان صداوسیما شده و در اداره کل نمایش‌های رادیویی از همان اول کارش را با بازیگری آغاز کرده است و حدود ۸-۷ سال است که با برنامه صبح جمعه با شما همکاری می‌کند.زارع در پاسخ به این پرسش که دلیل ماندگاری این برنامه در این سال‌ها چیست، به جام‌جم می‌گوید: مهم‌ترین ویژگی این برنامه که سبب شده ماندگار شود و مخاطبان بسیاری صبح‌های جمعه پای این برنامه بنشینند، این‌که برنامه صبح جمعه با شما یک برنامه طنز تفریحی سرگرمی در قالب اجتماعی است. یک طنز اجتماعی که تمام مسائل روز دنیا را می‌توانیم در قالب طنز بیان کنیم. این برنامه از همان آغاز متعلق به مردم بوده و آنها هم همیشه این برنامه را دوست داشتند. خود من هم از بچگی صبح‌های جمعه رادیو را آشپزخانه می‌بردم و وقتی به کارهایم می‌رسیدم این برنامه را هم گوش می‌کردم. این برنامه درد دل مردم را می‌گوید و آنچه که در دل جامعه اتفاق می‌افتد به زبان طنز در برنامه گفته می‌شود و برای مردم شادی‌آفرین است، خاصه این که مردم را شاد می‌کند و این مهم‌ترین چیزی که برای همه مردم خوشایند است. هدف اصلی صبح جمعه با شما این‌که مردم را شاد نگه دارد. امیدوارم هر جا که هستید سلامت باشید. 

کار با پیشکسوتان را دوست دارم
 شاید نسیم رفیعی آشناترین صدا را در میان گویندگان برای ما داشته باشد. از معروف‌ترین اثرهای گویندگی او می‌توان به صدای برخی اپراتورهای تلفن همراه اشاره کرد. او در برنامه‌های رادیویی مجری بوده است و از این میان می‌توان ازبرنامه «صبح جمعه با شما» یا «یک، دو» نام برد. رفیعی خودش را این‌گونه به ما معرفی می‌کند: نسیم رفیعی و از سال ۷۵ حدود ۲۷ ‌- ۲۶ سال می‌شود که وارد سازمان صداوسیما شده‌ام. زمانی که نام این برنامه رادیو جمعه بود به جمع این تیم دوست‌داشتنی پیوستم و در حال حاضر که صبح جمعه با شماست به عنوان مجری برنامه در خدمت شما هستم.وی می‌گوید: من این برنامه را بیشتر به دلیل حال و هوایی که دارد و این که می‌تواند مردم را شاد کند دوست دارم، به مسائل مالی آن فکر نمی‌کنم. من کار با پیشکسوتان را دوست دارم و شاید زمانی با خودم فکر می‌کردم رادیو می‌تواند مرا پولدار کند، اما اکنون فقط به دلیل عشقی که به این رسانه دارم و با این انگیزه که شنونده‌ها صدایم را بشنوند به رادیو می‌آیم.رفیعی ادامه می‌دهد: کار ما فقط علاقه است، این‌که بخواهید سرمایه‌گذاری کنید از لحاظ مالی درآمد خوبی خواهید داشت، اشتباه محض است. اما اگر علاقه دارید و به پولش احتیاج ندارید، یک کلاس خوب و دوره خوب بگذرانید و این را برای خودتان تصویرسازی کنید که یک روز یک بازیگر و مجری خیلی خوب خواهید شد.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها