یادنامه «جام‌جم» برای مرحوم فردوس کاویانی

دل تنگت می‌شویم آقاکمال

آنهایی که در دهه۷۰ پای تلویزیون و سریال همسران می‌نشستند، از آقا کمال، طنزی که داشت و عصبانیت‌های بامزه‌ای که داشت، خاطره‌های زیادی دارند. همسران شروع می‌شد و راه رفتن آن دو مرد و قدم‌زدن‌شان را نگاه می‌کردیم تا بالاخره به خانه برسند و کنار مریم و مهین باشند. همان مهین گفتن‌های آقاکمال برای ما خاطره شد تا فردوس کاویانی را در خاطر بسپاریم.
کد خبر: ۱۴۲۴۷۳۸
نویسنده سپیده اشرفی - گروه رسانه

مرحوم کاویانی در کارهایی مثل آژانس دوستی، آیینه، مش‌خیرا... صندوقچه اسرار و تفنگ سر پر هم بازی کرده بود و خاطرات بسیاری برای مخاطبان ساخته بود. او با وسواسی که به بازیگری و درست اجرا کردن نقش داشت، تلاش می‌کرد هر شخصیت داستانی را به‌درستی به نمایش بگذارد. این را بسیاری از همراهان و همکاران او تایید می‌کنند که چقدر برای اجرای کارهایش وسواس داشت. او به‌تازگی در ۸۲ سالگی چشم از جهان فروبست و نقطه پایانی به همه نقش‌ها و خاطراتش گذاشت؛ خاطراتی که شاید دیگر او نباشد تا آن را تازه کند اما برای همیشه در خاطر دوستدارانش باقی است. گزارش پیش‌رو، یادنامه جام‌جم برای مرحوم فردوس کاویانی در گفت‌وگو با همکارانش است. به گزارش جام‌جم، آنهایی که بامرحوم فردوس کاویانی کارکرده‌اند، همگی ازصداقت ودرستی او می‌گویند واین ویژگی راکلیدواژه خصوصیات آن مرحوم می‌دانند. 

یک عمر خاطره با یک رفیق

داریوش مودبیان از‌جمله هنرمندانی است که خاطرات بسیاری از مرحوم کاویانی دارد. او هم در تئاتر و هم در تلویزیون با کاویانی همراه بوده و خاطرات زیادی از او نقل می‌کند. او در‌خصوص خاطراتی که با مرحوم کاویانی داشته به جام‌جم می‌گوید: من از سال۱۳۴۷ با فردوس کاویانی در دانشگاه تهران آشنا شدم. او سال دوم بود و من سال اول بودم. در هنرهای دراماتیک درس می‌خواندم و به دانشگاه سر می‌زدم و کار می‌کردم. با او آشنا شدم. هم ارتباط معنوی و هم ارتباط کاری بین ما ایجاد شد. وی ادامه می‌دهد: به‌نظرم یک فرد مهربان و صادق و هنرمند بود. بسیار تلاشگر بود. البته بعد از آن، همکاری‌های زیادی داشتیم. بعد از وقفه‌ای که افتاد و به ایران بازگشتم، این همکاری را ادامه دادیم. اولین برنامه مشترک‌مان، مجموعه به دنبال سیمرغ بود که برای تلویزیون نوشته شده و بخشی از زندگینامه بزرگان هنر ایران بود. من به همراه مرحوم کاویانی، علیرضا مجلل و جهانگیر الماسی نقش‌های متفاوتی را در قسمت‌های مختلف این برنامه بازی می‌کردیم.مودبیان عنوان می‌کند: من خاطرات زیادی با مرحوم کاویانی داشتم. یکی از کارهای که با هم جلو بردیم، نمایش سفارتخانه نوشته اسلاویر مروژک بود که من ترجمه کردم و کاویانی پیشنهاد اجرایش را داد. البته به او گفتم بهتر است تو کارگردانی کنی. مرحوم کاویانی آدم پرتلاش و وسواسی بود. می‌توان گفت کمال‌طلب بود؛ چه در بازیگری و چه در کارگردانی. همیشه می‌خواست همه‌چیز درست و روان و شیرین باشد. او طنز را می‌شناخت و بیشتر کارهایش طنز بود. در نقش‌های متفاوت هم بازی کرده بود.

کسی از او دروغ نمی‌شنید

امیرغفارمنش، بازیگر تلویزیون، معتقد است که مرحوم کاویانی انسانی صادق و شریف بود. او درباره خاطراتی که از مرحوم کاویانی دارد، به جام‌جم می‌گوید: مرحوم کاویانی روی دروغ خیلی حساس بود و همه این‌طور درباره او می‌گفتند که در عمرمان دروغ از کاویانی نشنیده‌ایم. او انسانی بسیار شریف، افتاده و متواضع بود. یک روز رئیس صندوق مسکن اداره تئاتر شده بود و روز بعد استعفا کرد. می‌گفت پستی که برایش ناچار به دروغ شوم را نمی‌خواهم. 
وی ادامه می‌دهد: برخورد من با او بیشتر در همان اداره تئاتر بود. البته یکی دو بار تئاترهای من را آمده بود و خیلی تشویقم می‌کرد. انسان خیلی متواضع و شریفی بود. یک فرد افتاده و واقعا دوست‌داشتنی. من در پرانتز‌باز که او بازی کرده بود هم حضور داشتم اما روزهایی که او آفیش بود من بازی نداشتم و سعادت نبود همراه او بازی کنم. 

تسلیت سازمان صداوسیما 

به گزارش جام‌جم، در پی درگذشت فردوس کاویانی، بازیگر پیشکسوت، پیمان جبلی در پیامی فقدان وی را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: مرحوم فردوس کاویانی از خاطره‌سازان دهه ۷۰ بود. فقدان این هنرمند توانا که برای نسل‌های مختلف، خاطراتی شیرین ساخت و آقا کمال سریال دیدنی همسران بود، تلخ است. درگذشت مرحوم کاویانی را به خانواده، دوستان و مخاطبان کارهای وی تسلیت گفته و برای آن هنرپیشه مردمی، رحمت واسعه الهی مسألت می‌کنم . ان‌شاا... در فردوس برین ساکن شود.همچنین محسن برمهانی، معاون سیما در پیامی درگذشت فردوس کاویانی بازیگر سریال همسران و آژانس دوستی را تسلیت گفت. در متن پیام تسلیت معاون سیما عنوان شده است: مرحوم فردوس کاویانی بازیگری خوشنام، تحصیلکرده و خاطره‌ساز بود. این هنرمند محبوب البته بیشتر به خاطر ایفای نقش در مجموعه‌های تلویزیونی نزد مردم شناخته شد. با نقش‌آفرینی در سریال‌هایی نظیر محله برو‌بیا، محله بهداشت و تفنگ سرپر که از تولیدات فاخر سیما‌ست. مجموعه‌های تلویزیونی همسران و آژانس دوستی نیز با حضور تأثیرگذار آن مرحوم به محبوبیت بالایی رسیدند. اینجانب مراتب تسلیت خود را به خانواده محترم این هنرمند و جامعه رسانه‌ای و هنری کشور ابراز داشته و برای آن عزیز سفر کرده علوّ درجات را از درگاه حق مسألت دارم. 

قدر بزرگان را بدانیم 

روز سه‌شنبه بسیاری از دوستداران و هنرمندانی که دل در گرو مرحوم فردوس کاویانی داشتند، در محوطه خانه هنرمندان جمع شدند تا این بازیگر را به خانه ابدی خود بدرقه کنند. اصغر همت که اجرای مراسم را برعهده داشت، گفت: آن عکسی ‌که پنج نفر بازیگر اصلی آژانس دوستی در آن هستند و فکر می‌کنم بعداز آن پنج نفر اصلی، پنج نفر ثانویه است، الان دیگر سه نفر آنها در میان ما نیستند. پژمان بازغی، رئیس انجمن بازیگران خانه سینما هم گفت: من نظم و انضباط را به‌عنوان یک جوان در سریال آژانس دوستی یاد گرفتم در حالی‌که همیشه در انجمن از بی‌نظمی بازیگران جوان زیاد صحبت می‌شود. ما آخرین بازیگر طنز فاخر ایران را از دست دادیم و ای کاش بیشتر قدر بزرگ‌ترهای این هنر را بدانیم.در ادامه هادی مرزبان در سخنانی بیان کرد: هیچ‌گاه تصور نمی‌کردم برای فردوس کاویانی اینجا بیایم و حضور شما در روز تعطیل نشان از جایگاه این بازیگر دارد. گاهی به او می‌گفتم تو در خوبی افراط می‌کنی و این خوبی ممکن است به حماقت بزند، به همین دلیل معتقدم این وجه از شخصیت او مظلوم واقع شد. فردوس کاویانی دیگر رفت ‌ولی قدر همدیگر را بدانیم.این کارگردان همچنین گفت: فردوس تنها بازیگری بود که وقتی می‌خواست قراردادی را برای کاری تصویری ببندد به من زنگ می‌زد و می‌گفت تو تئاتر نداری؟ در حالی‌که بقیه وقتی کاری را شروع می‌کردم، می‌گفتند تئاترهایت را بگذار برای وقتی که ما بیکار بودیم. او در این اواخر دوست نداشت کسی ‌او را ببیند و همیشه از طریق همسرش با او صحبت می‌کردم اما یک ماه قبل همسرش گفت می‌خواهد با تو صحبت کند. البته من چندان متوجه نشدم چه می‌گفت ولی مدام به او گفتم که صحنه منتظر توست.سپس مسعود جعفری‌جوزانی با حضور در جایگاه به برخی خاطرات خود با مرحوم کاویانی اشاره کرد. اسماعیل خلج هم در بخشی دیگر با درود فرستادن بر فردوس کاویانی گفت: من اینستاگرامی دارم که حدود ۴۵۰۰ پست دارد ‌و هیچ پستی درباره مرگ نداشتم جز این آخری که برای فردوس نوشتم «بگذارید گریه کنم برای این مرد نازنین‌...»
در پایان آرمیتا کاویانی، دختر این هنرمند گفت: نامش فردوس بود. در مهر به دنیا آمد و روز قبل از جشن مهرگان به فردوس رفت. بابا فقط پر از مهروعشق و دوستی بود. اصلا معنی نفرت ‌و دروغ و دشمنی را نمی‌دانست. او عاشق ایران بود، دغدغه‌اش ایران و هموطنانش بود چه داخل کشور و چه ایرانی‌هایی که بیرون از ایران هستند.‌ من سال‌هاست ایران را همراه بابا دیدم؛ مخصوصا در این دو روز که همه با عشق نام پدرم را نگه داشتند.
در این مراسم هنرمندانی همچون همایون اسعدیان، قاسم زارع، مهدی میامی و اکبر رحمتی حاضر بودند. 

نقش‌های مرحوم کاویانی
سریال همسران   مدیر یک گاوداری
آژانس دوستی    راننده 
آیینه      پدر 
تفنگ سر‌پر    صفرعلی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها