پیش‌تولید نسخه سریالی و سینمایی حادثه شاهچراغ کلید خورد

سیمافیلم علیه تروریسم

هفته گذشته بود که مهدی نقویان، رئیس مرکز سیما‌فیلم با حضور در برنامه «نقد سینما» شبکه چهار از تولید مینی‌سریال و فیلم سینمایی مرتبط با حادثه تروریستی شاهچراغ خبر داد و گفت: این‌کار در مرحله پیش‌تولید است و از این جنس کارها در سیما‌فیلم زیاد است. این مرکز در دوره تحول به ژانر تاریخی ورود کرده است و تنوع ژانری در سریال‌سازی تلویزیون دیده می‌شود.
کد خبر: ۱۴۲۰۷۲۹
نویسنده نفیسه خلیلی - روزنامه نگار

سیمافیلم علیه تروریسم

 نقویان در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی ‌بر این‌که قرار است از کدام زاویه به حادثه شاهچراغ پرداخته شود، گفت: کار ما مرتبط با واقعه اول شاهچراغ است. ما از چند ماه پیش تحقیقات ساخت فیلمنامه را شروع کردیم. الان فیلمنامه کار آماده است که در قالب شش قسمت سریال و یک قسمت سینمایی تولید شده است. پیش‌تولید سریال در حال انجام است تا ان‌شاء‌ا... زمان تولید برسد.
رئیس مرکز سیما‌فیلم در پاسخ به این سؤال که آیا این سریال حالت مستندگونه دارد و از بازماندگان حادثه شاهچراغ استفاده شده است، توضیح داد: این سریال براساس داستان حدود شش، هفت نفر از افرادی است که یا در واقعه به شهادت رسیدند یا مجروح شدند. فیلمنامه براساس آنها جلو می‌رود، یعنی متن فیلمنامه طبق ماجراهای رخ داده شده نوشته شده است. دخل و تصرفی در قصه اصلی نشده ولی بستر فیلم سریالی و درام‌گونه است و فضای مستندگونه ندارد. سریال فضای نمایشی جدی‌ دارد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا به پرونده‌های تروریستی مرتبط با این حادثه هم پرداخته می‌شود، تصریح کرد: خیر، زاویه دید سریال امنیتی و تروریستی نیست. روایت سریال از زاویه دید آدم‌های مختلف است که چگونه به حادثه شاهچراغ مرتبط شدند و اتفاقات و تعلیق‌های بعد از آن که آیا زنده می‌مانند یا نه. اگر ما بخواهیم نسخه سینمایی آن را عرضه کنیم، احتمالا نسخه سریالی آن را نگه داریم و بعد از اکران سینمایی، سریال را پخش کنیم. با این‌حال هنوز تصمیم‌گیری نهایی نشده است.
نقویان درباره پرداخت به موضوعات قهرمانانه کشور بیان کرد: حادثه شاهچراغ تاریخ قهرمانانه کشور است که به تعبیر حضرت آقا، این حادثه مانند واقعه عاشوراست و باید روایتش کرد. این واقعه موضوعی نیست که بگوییم سه ماه دیگر از اهمیت آن کاسته می‌شود. واقعه مهمی است که دنیا در برابرش سکوت کرده است. باید کار ماندگاری تولید شود تا تاثیرگذار بوده و در هر زمان هم قابلیت پخش داشته باشد.
رئیس مرکز سیما‌فیلم در پاسخ به این سؤال که یکی از افراد بازمانده از آن حادثه تروریستی آرتین بود که مورد توجه مقامات و رسانه‌ها قرار گرفت، آیا در این سریال به این کودک هم پرداخته می‌شود؟ گفت: فعلا نمی‌توان به‌طور دقیق از جزئیات آن سخن گفت. ما سعی می‌کنیم درباره شهدا حق مطلب ادا شود. سوژه‌ها را یک جنسی انتخاب نکردیم و به‌خاطر این‌که سریال به تکرار نیفتد و جذابیت دراماتیک داشته باشد، از سوژه‌های مختلف استفاده کردیم. با انتخاب تیم حرفه‌ای که برای نگارش فیلمنامه است، درام کار شکل گرفته و ان‌شاء‌ا... حق مطلب ادا می‌شود. 
سال گذشته آیت‌ا...خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در بخشی از بیانات خود با خانواده‌های شهدای شاهچراغ به این نکته اشاره کردند که این قضیه را(حادثه شاهچراغ) نباید بگذارند فراموش بشود. البته فراموش نمی‌شود اما بایستی دستگاه‌های فرهنگی ما، دستگاه‌های رسانه‌ای ما، عناصر هنری ما، این قضیه را مثل قضیه‌ عاشورا، مثل قضایای گوناگون تاریخی نگه دارند، بزرگ کنند، ترسیم کنند، آیندگان بفهمند. ما در این زمینه‌ها کوتاهی داریم؛ ما در قضیه رسانه و تبلیغ و ترسیم واقعیات کوتاهی داریم. خیلی از جوان‌های ما و شما قضایای ۲۰ سال قبل را نمی‌دانند، قضایای منافقان را نمی‌دانند‌[...].
پیمان جبلی، رئیس رسانه‌ملی هم در مراسم قدردانی از عوامل سریال «نیکان» گفته بود، ما نیازمند به‌تصویر کشیدن قهرمانان و به رخ کشیدن تاریخ پرشکوه کشور و داستان‌های قهرمانانه‌ایم؛ یک مصداق آن خادم حرم حضرت شاهچراغ که با دست خالی جلوی یک تروریست را گرفت و یک داستان واقعی است، که این روز‌ها اتفاق افتاده است. این به‌منزله یک فراخوان عمومی است و از طراحان و نویسندگان می‌خواهیم که به میدان بیایند و ما هم زمینه کار را برای تولید اثر دراین‌خصوص فراهم می‌کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها