۳۰۰۰دقیقه انیمیشن جذاب برای کودکان با شروع تابستان روانه آنتن می‌شوند

فصل جدید پویانمایی‌های دیدنی

در دوره جدید مدیریت سازمان اولویت‌هایی ازجمله عدالت‌گستری و هویت محوری مطرح شده که روی این دو عنوان انیمیشن‌های متنوعی تولید و پخش می‌شود. از شاخصه‌های عدالت‌گستری و هویت محوری این است که نسبت به زیرساخت‌های فرهنگی کودکان و نوجوانان بسترسازی مناسب داشته‌باشیم، به خصوص روی هویت محوری کارهای متنوعی انجام شود.
در دوره جدید مدیریت سازمان اولویت‌هایی ازجمله عدالت‌گستری و هویت محوری مطرح شده که روی این دو عنوان انیمیشن‌های متنوعی تولید و پخش می‌شود. از شاخصه‌های عدالت‌گستری و هویت محوری این است که نسبت به زیرساخت‌های فرهنگی کودکان و نوجوانان بسترسازی مناسب داشته‌باشیم، به خصوص روی هویت محوری کارهای متنوعی انجام شود.
کد خبر: ۱۴۱۱۹۵۳
نویسنده فاطمه عودباشی - دبیر گروه رسانه

ازجمله تولیداتی که می‌توان در حوزه هویت محوری کار کرد، توجه به فرهنگ ایرانی و اسلامی است؛ یعنی آشنایی خردسال، کودک و نوجوان به ریشه‌های هویتی خودش. بنابراین تلویزیون همیشه دری بوده به سوی خیال و رویا و انیمیشن‌سازان می‌توانند با ساخت آثاری با موضوعات متنوع روی چنین موضوعاتی متمرکز باشند. از سوی دیگر انیمیشن ما را وارد دنیایی می‌کند که دور از دنیای کسل‌کننده روزمره است، دنیایی که قرار نیست نگران چیزی باشیم و فقط ما را به رویاهای‌مان ببرد. البته اگر نگاهی به انیمیشن‌هایی که در تلویزیون تولید و پخش می‌شود، داشته‌باشیم متوجه خواهیم شد که سازندگان این آثار در بحث هویت محوری کارهای متعددی انجام داده‌اند که برای بچه‌ها جنبه آموزشی دارد. از سوی دیگر روند تولیدات انیمیشن نشان می‌دهد که ظرف دو تا سه سال آینده شاهد تهیه تولیدات بیشتری با محوریت هویت‌محوری و عدالت‌گستری خواهیم بود. همچنین بخشی از تولیدات انیمیشن‌ها اختصاص به شخصیت‌های معاصر و حقیقی داشته‌است و این نشان می‌دهد که ما در این حوزه رشد خوبی داشته‌ایم که تولیدات به این سمت گرایش پیدا کرده‌است. ضمن این‌که توجه به چنین موضوعاتی باعث شده تا رسانه‌ملی با شروع تابستان انیمیشن‌های جدیدی را برای پخش در نظر بگیرد تا بتواند اوقات فراغت کودکان را به بهترین شکل پر کند.

مرکز پویانمایی صبا با بیش از دو دهه فعالیت و پیشتازی در عرصه تولید آثار پویانمایی، همزمان با فرارسیدن فصل تابستان و آغاز اوقات فراغت کودکان و نوجوانان برنامه‌های متنوعی را تدارک دیده که به‌زودی از شبکه‌های سیما روی آنتن خواهد رفت و بیش از ۳۱۰۰ دقیقه پویانمایی از شبکه‌های سیما پخش خواهد شد. فصل جدید شکرستان، مجموعه جعبه جورواجور، محله سبزیجات، قصه‌های ریرا، مثل نامه، معماهای فرید، جنگل فندق، موزه، نقاش کوچولو، رعنا دختر دهقان، پند پارسی، قلعه ماهیان و فرآیند از جمله برنامه‌هایی است که به همت مرکز پویانمایی صبا برای پخش از شبکه‌های سیما در روزهای بلند و گرم تابستان، تهیه و تولید شده است.

ظرفیت هنر ایرانی در شکرستان
فصل جدید شکرستان که قصه‌های آن برگرفته از فرهنگ، آداب و رسوم و ظرفیت‌های هنر ایرانی است در ۱۳ قسمت ۱۶دقیقه‌ای تهیه و تولید شده‌است. شکرستان از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین انیمیشن‌های ایرانی است که تا‌کنون حدود ۳۵۰قسمت از آن تولید و پخش شده، این مجموعه پویانمایی که همه عناصر آن برگرفته از فرهنگ، آداب و رسوم، ظرفیت‌های هنر ایرانی است به تهیه‌کنندگی سیدمسعود صفوی در مرکز پویانمایی صبا تولید شده‌است. شکرستان با سبک قصه‌گویی اصیل ایرانی با استقبال خوبی همراه بوده و تاکنون به زبان‌های عربی، انگلیسی و برخی از کشورهای آسیای جنوب‌شرقی دوبله شده‌است. این مجموعه با روایت زنده‌یاد مرتضی احمدی آغاز شد و پس از آن سید‌شهاب‌الدین حسینی و علی همت مومیوند روایت قصه‌های آن را بر عهده گرفتند.

دیو ماهی
مجموعه جدیدی که تابستان امسال روی آنتن می‌رود، قلعه ماهیان است. این مجموعه در ۱۳ قسمت ۱۶ دقیقه‌ای برای مخاطبان کودک و نوجوان تهیه و تولید شده‌است. در خلاصه داستان این اثر آمده‌است: در پی خبر آمدن دیو ماهی به سمت قلعه ماهیان، راشگو، نگهبان قلعه ماهیان تصمیم می‌گیرد برای مقابله از ماهیان کمک بگیرد اما گربه ماهی بین آنها اختلاف می‌اندازد. پس تصمیم می‌گیرد با جمعی از ماهیان به کمک نقش کتبیه قدیمی قلعه به دنبال ماهی بزرگی به نام سیماهی بروند. در بین راه با مشکلاتی روبه‌رو شده ولی همین مشکلات باعث اتحاد آنها در هیبت یک نهنگ شده و باعث فراری شدن دیو ماهی می‌گردد، اما دیو ماهی به کمک دلقک ماهی بین جمع ماهیان اختلاف ایجاد می‌کند. دلقک ماهی هم از فرصت استفاده کرده، تا بالاخره موفق می‌شود با ظاهر شکست دادن دشمن ماهیان، مار ماهی و نشان دادن شجاعتش، راشگو را از نگهبانی قلعه ماهیان بر کنار کند، دیو ماهی با رفتن راشگو از قلعه ماهی قرار می‌گذارد تا قلعه را در اختیار او قرار دهد اما راشگو و چند ماهی دیگر پی به خیانت و نقشه دلقک ماهی و دیو ماهی برده و جلوی آنها را می‌گیرند. در این راه دیو ماهی و دلقک ماهی نابود می‌شوند و راشگو که به شدت مجروح شده در آخرین لحظات عمرش ملوان ماهی را جای خود، نگهبان قلعه می‌کند.

هویت تمدن
مجموعه جذاب موزه در ۱۳ قسمت ۱۸ دقیقه‌ای از دیگر تولیدات مرکز پویانمایی صبا برای مخاطبان کودک است. این انیمیشن تاریخچه آثار هنری ایرانی را به تصویر می‌کشد و هدف از ساخت این مجموعه آشنا ساختن کودکان با تاریخچه آثار هنری، شناخت هویت‌های تمدنی، اجتماعی و فرهنگی است. همچنین موضوع و دکورهای این مجموعه با بهره‌گیری از فضاها و بناهای تاریخی ایران ساخته شده تا پیوندی دوباره با نقش کاربردی معماری ایرانی و تزئینات داخلی برقرار کند.

ضرب‌المثل‌های قدیمی
«مثل نامه» مجموعه‌ای ویژه کودکان است که در ۲۵ قسمت ۱۳ دقیقه‌ای با رویکرد بازگویی و مرور ضرب‌المثل‌های قدیمی ایرانی تهیه و تولید شده و در هر قسمت یک ضرب‌المثل را در قالب داستانی شیرین روایت می‌کند. این مجموعه قرار است بچه‌ها را با ضرب‌المثل‌های قدیمی آشنا کند که هر کدام از این ضرب‌المثل‌ها چه پیشینه‌ای دارند و در چه شرایطی می‌توان از آنها استفاده کرد.

معماهای سخت
مجموعه «معماهای فرید» هم در ۱۳ قسمت ۱۴ دقیقه‌ای برای مخاطبان کودک تولید شده که تابستان امسال روی آنتن می‌رود. معماهای فرید درباره پسری مومن و دانا به نام فرید است که قدرت خارق‌العاده‌ای در حل معماهای سخت دارد و از این طریق با شخصیت‌های منفی فیلم یعنی حاکم، وزیر و... دچار چالش می‌شود. حکیم احمد (پیر فرزانه نیشابور) نیز با نگاه تقواگرایانه خود سعی می‌کند به فرید و بچه‌های دیگر کمک کند تا باور و ایمان خود را تقویت کنند و راه صحیح و درست در حل مسائل را بیابند.

دنیای خردسالان
«قصه‌های ریرا» در ۲۶ قسمت ۱۰ دقیقه‌ای برای مخاطبان خردسال تولید شده‌است. ریرا هر روز با سؤالات متفاوتی در دنیای اطراف خود روبه‌روست. او و دوستان هم‌سن و سالش در هر قسمت از این مجموعه با مسأله‌ای مواجه می‌شوند. آنها ابتدا مسأله را با ذهنیت کودکانه خود برانداز کرده و در طول داستان متوجه اشتباهات و توانایی خود می‌شوند. طرح‌های ساده و بی‌نقش و نگار، رنگ‌های یکدست و فرم‌های ساده و بدون جزئیات، در حد درک خردسالان، این مجموعه را برای آنها جذاب می‌کند. این مجموعه که از نگاه یک بچه به دنیای بیرون می‌پردازد، می‌تواند دنیای ذهنی خردسالان را برای پدرها و مادرها ملموس‌تر کند. اتفاقات داستان توسط یک گوینده (نریتور) دنبال می‌شود.

حکایت‌های قدیمی با شیوه نوین
سری جدید مجموعه «پند پارسی» مخصوص کودک و نوجوان در ۳۰قسمت ۱۰دقیقه‌ای تهیه و تولید شده‌است. در این مجموعه تلاش شده تا توأم با به‌کارگیری از گنجینه‌های ادبی بزرگانی چون سعدی و مولانا از حکایات برخی ملل مختلف به شیوه نوین بهره گرفته شود. مجموعه پویانمایی «پند پارسی» در سری جدید خود کمتر راوی قصه‌های اقتباسی خواهد بود، البته با این وجود تیم نویسنده این انیمیشن سعی داشته تا در نگارش ماجراهای پند پارسی، فرم پندگونه و حکایتی اثر را تا حدی حفظ کند و وفادارانه به آن روایت کننده قصه‌های دیدنی و شنیدنی این مجموعه باشد.

داستان‌های هوشیار
فصل جدید «جعبه جورواجور» در ۲۶ قسمت ۹ دقیقه‌ای برای مخاطب خردسال تهیه و تولید شده‌است. در این مجموعه، هوشیار پسربچه پنج ساله را داخل خانه‌ای می‌بینیم، در مرکز خانه میز کوچکی قرار دارد، پدر و مادر با کمک جعبه ساده اما رنگی و جذاب، هوشیار را وارد دنیای هیجان‌انگیز خیال می‌کنند. هوشیار با استفاده از حس بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه دنیای اطراف را با زبان کودکانه کشف می‌کند. هوشیار دستش را داخل جعبه می‌برد و با لمس‌کردن، تصوراتش را به زبان کودکانه و ساده می‌گوید. پدر و مادر می‌توانند جعبه را ببینند و به هوشیار برای رسیدن به تصور درست کمک کنند. هوشیار با گوش‌دادن به صداهای داخل جعبه تصوراتش را می‌گوید. این تصورات، کودکانه و سرشار از اتفاقات خنده‌دار است.

چه خبر از جنگل فندق
فصل جدید «جنگل فندق» در ۱۵ قسمت ۱۲ دقیقه‌ای برای مخاطبان خردسال تهیه و تولید شده‌است. در تولید این مجموعه انیمیشن سعی شده فردیت خلاق کودک زیر‌سؤال برده نشود و مولفه‌های مهم و تاثیرگذاری همچون همفکری و مشورت با والدین و همچنین ارتباط گیری صحیح و مطلوب با همسالان برای مخاطب کودک به‌گونه‌ای داستان‌وار توام با تصاویر زیبا روایت شود و به طور کل مهم‌ترین هدف ساخت جنگل فندق اهمیت و جایگاه خانواده و همچنین ترویج بیشتر مبحث اتحاد و تعامل اعضای خانواده با یکدیگر در دستیابی به موفقیت‌هاست.

مستندهای علمی و آموزشی
سری جدید «فرآیند» در ۱۳قسمت ۱۳دقیقه‌ای برای مخاطبان کودک و نوجوان تولید شده‌است. انیمیشن فرآیند با کمک برنامه‌های مستند علمی و آموزشی رئال و استفاده از یک کاراکتر جذاب انیمیشنی، تلاش می‌کند تا طیف متنوعی از موضوعات علمی و آموزشی نظیر علوم و فنون مهندسی، نجوم، دانستنی‌های پزشکی، صنعت، باستان‌شناسی، شگفتی‌های آفرینش، طبیعت، حیات‌وحش و... را به مخاطب خود ارائه کند.

دختری به نام رعنا
سری جدید «رعنا دختر دهقان» در ۲۶قسمت ۱۸دقیقه‌ای برای مخاطبان کودک و نوجوان تهیه و تولید شده‌است و داستان این مجموعه در یک شهر قدیمی از ایران رخ می‌دهد و در هر قسمت از آن به واسطه اشتباهات یا خودخواهی‌های یک یا چند نفر از اهالی شهر به ویژه حاکم شهر مشکلاتی برای مردم رخ می‌دهد که دختربچه‌ای به نام رعنا با هوش و ذکاوت فراوان خود راه‌حل‌هایی ارائه می‌کند و مردم را از مشکلات رها می‌سازد.

داستان‌های محله سبزیجات
مجموعه جدید دیگری که تابستان امسال روی آنتن می‌رود و برای مخاطبان خردسال تولید شده «محله سبزیجات» است. این مجموعه در ۱۳قسمت ۸دقیقه‌ای به آموزش مهارت‌های اجتماعی همچون انجام کارهای گروهی، همکاری، وظیفه‌شناسی، رعایت قانون و... می‌پردازد.

زندگی نقاش کوچولو
مجموعه جذاب «نقاش کوچولو» برای مخاطبین خردسال در ۲۶قسمت ۱۱دقیقه‌ای تهیه و تولید شده‌است. در این مجموعه سعی شده تا بر اساس نقاشی‌های یک کودک که نسبت به دنیای پیرامونش کشیده، جان بخشیده می‌شوند، قوه تخیل، خلاقیت و نوآوری در کودکان بیش از پیش شکل گیرد و شکوفا شود.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها