jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۲۱۴۲۱   ۲۶ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۹:۴۴

متخصصان می گویند باید مسائلی نظیر کم شنوایی در افراد به خصوص کودکان جدی گرفته شود؛ چرا که تشخیص و مداخله زود هنگام در مواردی نظیر کم شنوایی برای کاهش عواقب آن بسیار اهمیت دارد.

title

به گزارش جام جم آنلاین از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، بنابر اعلام متخصصان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کم شنوایی یک ناتوانی ارتباطی محسوب می شود که شیوع آن در جامعه به طور کلی و در سالمندان به طور خاص در حال افزایش است.

براساس این گزارش نزدیک به ۴۶۶ میلیون نفر در سراسر جهان دچار کم شنوایی ناتوان کننده هستند و ۳۴ میلیون نفر از این تعداد را کودکان تشکیل می دهند.

تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۹۰۰ میلیون نفر از مردم جهان دچار کم شنوایی ناتوان کننده خواهند بود و ۶۰ درصد از کم شنوایی های کودکان از طریق مداخله به موقع قابل پیشگیری هستند.

با توجه به این که ۱/۱ میلیارد جوان ۱۲ تا ۳۵ سال در معرض خطر کم شنوایی ناشی از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند قرار دارند، روش های کاهش اختلالات شنوایی مانند ایمن سازی نوزادان و کودکان در برابر بیماریهای عفونی، غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان، تشخیص و درمان به موقع کم شنوایی، درمان افراد مبتلا به عفونت مزمن گوش، زایمان طبیعی، عدم مصرف مواد مخدر و روان گردان که دارای خطر ایجاد کم شنوایی در افراد است، کنترل مواجهه با صداهای بلند در محیط شغلی و تفریحی، مراقبت از سلامت گوش و شنوایی و سلامت گوش و شنوایی در سالمندان است.

در بخشی از این گزارش آمده است؛ پیرگوشی امری اجتناب ناپذیر است که با توجه اطرفیان و استفاده به موقع از وسایل تقویت شنوایی و سمعک قابل درمان است.

همچنین کم شنوایی سالمندان به دلیل اختلال در برقراری ارتباط با اطرافیان می تواند موجب افسردگی و گوشه گیری آنها شود بنابراین با توجه به این که کم شنوایی سالمندان موجب افزایش احتمال رخداد حوادث برای آنها می شود، با تجویز درست و منطقی وسایل کمک شنوایی مانند سمعک می توان شرایط سالمندان را بهبود بخشید.

آسیب شنوایی ناشی از صدای بلند غیرقابل برگشت است

برای تضمین سلامت گوش و شنوایی در عمومی مردم به ویژه جوانان رعایت نکات زیر ضرورت دارد:

- هرگز با صدای بلند به موسیقی گوش ندهیم و در سطح ایمن بشنویم

- گوش کردن موسیقی با صدای بلند باهدست، هدفون و هندزفری یا استفاده طولانی مدت از هدست، هدفون و صدای بلند و ناهنجار موجب صدمه برگشت ناپذیر به شنوایی می شود و وقتی شنوایی آسیب ببیند هرگز قابل جبران نخواهد بود.

- آسیب شنوایی ناشی از صدای بلند غیر قابل برگشت است.

- هرگز برای تمیز کردن مجرای شنوایی از گوش پاک کن و یا دیگر اجسام خارجی استفاده نکنیم.

- در آبهایی که مشکوک به آلودگی است شنا نکنیم.

- در صورت احساس درد در گوش از درمان های خانگی مثل ریختن روغن یامایعات غیر استریل و یا دمیدن دود(سیگار و ...) در گوش خودداری کنیم.

- افراد کم شنوا می توانند از خدمات حمایتی مانند سمعک، کاشت حلزون، روش های توانبخشی، زبان اشاره و ... بهره ببرند.

- از طریق ارزیابی و غربالگری به موقع شنوایی در دوره نوزادی و سنین ۳ تا ۵ سالگی از شنوایی کودکان خود مراقبت کنیم.

زمان طلایی غربالگری شنوایی نوزادان تا یک ماه پس از تولد است

- زمان طلایی برای انجام تست غربالگری به هنگام، تا یک ماه پس از تولد، تست تشخیصی به هنگام ۳ ماهگی و انجام مداخله درمانی تا ۶ ماهگی است.

- اگر نوزادتان در زمان ترخیص از بیمارستان از نظر کم شنوایی غربالگری نشده، برای ارزیابی وضعیت شنوایی فرزندتان در شرایط همه گیری، حداکثر تا ۳۰ روز پس از تولد به نزدیکترین پایگاه بهداشتی یا مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنیم.

- توجه داشته باشیم که افراد ناشنوا قادر به لب خوانی و دریافت پیام، در هنگام استفاده شما از ماسک صورت نیستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر