jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۵۶۹۶ ۲۰ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۸:۰۴

حتماً اسم پوکی استخوان را شنیده اید، با افزایش سن، خانم‌ها شروع به ازدست دادن توده عضلانی و تراکم استخوانی می‌کنند و متاسفانه این اتفاق منجر به شکستگی‌های استخوانی غیرمنتظره در بدن آن‌ها خواهد شد.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، پوکی استخوان می‌تواند به صورت یک بیماری خاموش از اواسط دهه ۳۰ شما را درگیر کند، اما با تغذیه مناسب و ورزش روند این بیماری به تعویق می‌افتد و قابل کنترل خواهد بود. در ادامه به بررسی بیشتر موارد تغذیه و ورزش خواهیم پرداخت.

ورزش، دشمن پوکی استخوان

تحرک داشتن یکی از مواردی است که به خانم‌ها در هر سنی توصیه می‌شود، اما فواید ورزش در خانم‌های بالای ۳۰ سال، بیشتر از سلامت قلب و سیستم تنفسی است و برای جلوگیری از پوکی استخوان موثر است و به روند عضله سازی آن‌ها کمک خواهد کرد.اما چه نوع ورزش‌هایی و به چه مدت در هفته می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد؟

فعالیت‌های هوازی

فعالیت‌های هوازی مثل پیاده روی سریع، شنا، دوچرخه سواری و ایروبیک، ۳ تا ۵ جلسه در هفته و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، از جمله ورزش‌های کم هزینه و راحت و البته مناسب در هر سنی برای جلوگیری از پوکی استخوان است.

تمرین با وزنه

تمرین با وزنه و کش‌های پیلاتس، با حداقل ۱۰ بار تکرار هر حرکت و به‌مدت ۱۵ دقیقه در روز می‌تواند به تقویت عضلات شما کمک کند.

اگر نمی‌توانید به باشگاه بروید نگران نباشید. دو بطری آب معدنی پر از آب را در دست بگیرید و به عنوان وزنه از آن‌ها استفاده کنید. یادتان باشد هر روز این حرکات ورزشی را انجام ندهید و برای بازسازی عضلات به بدن خود استراحت دهید.

حرکات انعطاف‌پذیری

تمرینات انعطاف پذیری به تقویت و افزایش عضلات شما کمک می‌کند، با انجام این تمرینات، عضلات، استخوان‌های شما را می‌کشند و باعث تقویت استخوان‌های‌تان می‌شوند. تمرینات انعطاف‌پذیری را می‌توانید در منزل و با ویدئو‌های آموزشی در اینترنت۳‌۵ بار در هفته انجام دهید.

تغذیه مناسب

تغذیه، سهم بزرگی در حفظ سلامت استخوان‌ها دارد. بدن شما باید مواد معدنی لازم مانند کلسیم، ویتامین دی، سدیم، منیزیم، پتاسیم و فسفر را از رژیم غذایی تان دریافت کند. روش ایده آل برای تهیه این مواد معدنی تغذیه مناسب است.

مواد غذایی، چون سبزیجات برگ تیره (کلم بروکلی)، سیب زمینی، مرکبات، ماهی و بادام جزو مهم‌ترین منابع مورد نیاز برای جلوگیری از پوکی استخوان هستند که معمولاً به مقدار بسیار کم در برنامه غذایی ما وجود دارند و به جای این مواد مغذی، شکر که دشمن استخوان‌هاست در برنامه هر روز ما جا دارد به علاوه این‌که با افزایش سن، بدن شما ممکن است این مواد را به صورت کامل دریافت نکند. پس بهتر است با مشورت پزشک از مکمل‌ها استفاده کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر