jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۳۵۴ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۶:۰۰

کادر درمان، برای تکمیل اطلاعات از زن، چند سوال راحت درباره‌ محل کار و محل سکونت پرسیدند؛ اما او دچار اختلال در اطلاعات حافظه شده‌‍ بود و چیزی جز اسم خودش را به یاد نمی‌آورد.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، در هفته سوم مارس، وقتی که کرونا در شهر دیترویت شیوع پیدا کرده بود، زنی ۵۸ ساله (کارمند هواپیمایی) به علت داشتن علائم سرفه، بدن درد و تب با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد. کادر درمان، برای تکمیل اطلاعات از او چند سوال راحت درباره‌ محل کار و محل سکونت پرسیدند؛ اما این زن دچار اختلال در اطلاعات حافظه (مغزی) شده‌‍ بود و چیزی جز اسم خودش را به یاد نمی‌آورد.

پزشکان هنری فورد، از او تست کرونا گرفتند که نتیجه‌ آن مثبت بود و سپس در آزمایش‌های تکمیلی از او سی‌تی‌اسکن و ‌ام‌آرآی گرفتند که نسبت چین‌خوردگی قشر مغز به جمجمه را نمایش می‌داد. آزمایشات، تعدادی ضایعه‌های سفید را بر قشر خاکستری مغز نشان می‌داد. این لکه‌های سفید در واقع نورون‌های مرده‌ای بودند که سیگنال‌های حسی را رله می‌کردند، هوشیاری را تنظیم و امکان دسترسی به حافظه را به وجود می‌آورند. در شبکه‌ی الکتریکی مغز بیمار این لکه‌های سفید، خاموش بودند.

پزشکان، زن ۵۸ را مبتلا به بیماری خطرناک، آنسفالوپاتی هموراژیک حاد یا آاِن‌ای حاد، تشخیص دادند. این بیماری تنها در چند ماه قبل در مجله‌ی رادیولوژی شرح داده شده بود. این بیماری عارضه‌ی نادری است که معمولا در کودکان با آنفولانزا و بیماری‌های عفونتی شروع می‌شود. این آسیب مغزی تنها به دلیل ویروس نیست. مولکول‌های التهابی که از سلول‌های ستوکین ایجاد می‌شوند، نیز در این بیماری دخیل هستند. بدن برای دفاع از خود در برابر انواع عفونت‌ها این سلول‌ها را تولید می‌کنند، که در برخی مواقع این سلول‌ها به مقدار بیش‌ از حدی تولید می‌شوند و بر سلول‌های عصبی (نورون‌ها) اثر می‌گذارند.

پزشکان در پی یافتن تنایج آزمایش‌های بیشتر درباره‌ ویروس کووید ۱۹ هستند. سوال درباره‌ این موضوع که «آیا این آسیب مغزی یکی از اثرات ویروس کووید ۱۹ بر بدن است؟» هنوز پاسخ داده‌نشده است. ویروس سارس، که در ۲۰۱۲ کشف شد، شباهت زیادی یا کروناویروس دارد. سارس، اثر مستقیم بر نورون‌های عصبی داشت و به سیستم عصبی بدن حمله می‌کرد. اگر نتایج آزمایش‌های تخریب سلول‌های مغزی بر اثر کروناویروس تصدیق شوند، پیامدهای گسترده‌ای در نحوه تشخیص پزشکان و درمان کروناویروس پدید می‌آید.

در حال حاضر شما با علائم آشکار (تب، سرفه و مشکل تنفسی) کووید ۱۹ آشنا هستید. بیماری‌ای که بیش از ۱۸۵۰۰۰ هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ کشانده است. حالا باید بدانید که این بیماری علائم خاموشی هم دارد که اصلا شبیه به علائم آشکا نیست از جمله؛ سردرگمی، سردرد، سوزن سوزن شدن، تشنج و از بین رفتن حس بویایی و چشایی. داده‌های آسیب کروناویروس بر سیستم عصبی هنوز پراکنده است ولی کارشناسان اعتقاد دارند حدود ۲ میلیون نفر از مبتلایان به کرونا ویروس از نوع آسیب سیستم عصبی هستند و می‌گویند: «این افراد به درمان جداگانه‌ای احتیاج دارند، درمانی که برای محافظت از ریه نیست بلکه؛ برای محافظت از نورون‌های مغزی است».

دکتر اندرو جوزفین، متخصص مغز و اعصاب در یو.اس سانفرانسیسکو می‌گوید: «داروهایی که برای درمان هرگونه عفونت از آنها استفاده می‌کنیم، نفوذ زیادی بر سیستم عصبی مرکزی دارد». بیشتر داروها نمی‌توانند از سد خونی مغزی عبور کنند. اگر کرونا ویروس در حال نقض سد خونی مغزی باشد و سلول‌های عصبی را آلوده کند راه‌های دستیابی به درمان و داروهای موثر را دشوار می‌کند.

در حال حاضر پزشکان در حال رویکردی دو جانبه هستند. اولین مورد، یافتن داروی ضد ویروسی کووید ۱۹ است. در این روند ترکیباتی را با استروئید ترکیب می‌کنند که باعث می‌شود سیستم دفاعی بدن مختل نشود و التهابی به وجود می‌آورد که این التهاب به خودی آسیب می‌رساند. اکنون پزشکان می‌دانند که دسته‌ای از بیماران در حمله‌ی نورونی قرار دارند و متاسفانه راه‌کارهایی که برای طیف بیماران اول که درگیر مشکلات تنفسی بودند را نمی‌توانند به این طیف از بین رفتگان نرون‌ها تجویز کنند. مغز، ریه نیست که برایش هواکش بگذارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر