jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۳۹۷۸۳ ۱۰ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۱:۰۷

عفونت قارچی ناخن در انگشتان پا اغلب ناشی از عوامل انسانی یا خاک است و در افرادی که ناخن مصنوعی می‌کارند، این عفونت بیشتر مشاهده می‌شود.

عفونت قارچی ناخن چیست؟

به گزارش جام جم آنلاین، داریوش دائر، عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان پوست ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره عفونت‌ های قارچی ناخن (اونیکومایکوزیس) اظهار کرد: به طور کلی عفونت‌های قارچی ناخن ناشی از ۳ عامل انسانی، حیوانی و خاک هستند. عفونت‌های قارچی انگشتان پا اغلب منشأ انسانی یا خاک دارند.

عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان پوست ایران بیان کرد: قارچ‌ها مانند بسیاری از ارگانیسم‌های دیگری که در سطح بدن پراکنده هستند، می‌توانند به شکل هم‌زیستی در سطح بدن وجود داشته باشند، اما در برخی از شرایط نسبت قارچ‌های مفید و مضر به هم می‌خورد و قارچ‌های مضر و بیماری‌زا شرایط رشدشان مهیا می‌شود.

وی افزود: عفونت‌های قارچی ناخن با منشأ انسانی بیشتر در افرادی مشاهده می‌شود که ساعت‌های طولانی پا‌های آن‌ها درون کفش قرار دارد یا خانم‌هایی که ناخن مصنوعی می‌کارند. مشکل اشخاصی که با کاشت ناخن مصنوعی به عفونت قارچی ناخن دچار می‌شوند تنها با برداشتن ناخن مصنوعی رفع می‌شود.

علائم ظاهری عفونت قارچی ناخن

دائر درباره علائم ظاهری عفونت قارچی ناخن، گفت: عفونت قارچی ناخن به شکل برجسته و برآمده شدن ناخن و فاصله گرفتن آن از بستر ناخن دیده می‌شود. عفونت قارچی ناخن اغلب شکل ناخوشایندی را در ناخن اشخاص ایجاد می‌کند و بوی نامطبوعی دارد. در عفونت قارچی ناخن، صفحه ناخن زرد، ضخیم و برجسته می‌شود. رنگ صفحه ناخن می‌تواند از کرم تا زردرنگ یا حتی قهوه‌ای متغییر باشد.

وی تأکید کرد: غیر از کاشت ناخن، عوامل دیگری هم در بروز عفونت قارچی ناخن موثر هستند که از این عوامل می‌توان به پوشیدن کفش تنگ، تعریق مکرر پا، فعالیت در محیط‌های مرطوب مانند اشخاصی که در معادن کار می‌کنند و کشاورزان و اشخاصی که با آب زیاد سروکار دارند مانند کارگران کارواش اشاره کرد. در عفونت قارچی ناخن افراد اغلب درد و خارش ندارند. مبتلایان به این عارضه باید از خوددرمانی پرهیز کرده و برای رفع مشکل خود به متخصص پوست مراجعه کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان پوست ایران افزود: برای درمان عفونت قارچی ناخن باید دارو‌های ضدقارچ خوراکی زیر نظر پزشک مصرف شود، علاوه بر این باید پا‌ها هم به طور مرتب تمیز و خشک شوند. اشخاص همچنین باید از کفش مناسب و جوراب‌های نخی و آزاد استفاده کنند. افراد باید جوراب‌های خود را به طور مرتب عوض و بهداشت پا را به خوبی رعایت کنند. دوره درمان عفونت قارچی ناخن به طور متوسط ۳ تا ۶ ماه بوده و در برخی موارد بیشتر از ۶ ماه است.

دائر گفت: مدت زمان رشد ناخن انگشت شست پا حدود ۱۲ ماه (۱ سال) است. در برخی موارد افراد پس از دوره درمان ۱ تا ۲ ماهه مشاهده می‌کنند که تغییر رنگ یا تغییر شکلی در ظاهر ناخن ایجاد نشده است، این به معنای موثر واقع نشدن درمان نیست، زیرا حدود ۱۲ ماه طول می‌کشد تا کل صفحه ناخن انگشت شست پا رشد کند و طبیعی شود البته زمان رشد انگشت شست دست حدود ۶ ماه است.

کدام بیماری‌های پوستی با نشانه‌هایی شبیه عفونت قارچی ناخن ظاهر می‌شوند؟

وی اظهار کرد: برخی بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس یا صدف و بیماری لیکن‌پلان هم می‌توانند با تظاهراتی شبیه عفونت قارچی ناخن ایجاد شوند. برخی از تغییرات ناخن هم ناشی از عوامل ژنتیکی است، به طور مثال در عارضه اونیکوگریفوز یا چماقی شدن ناخن شکل ناخن شبیه به شاخ گوزن می‌شود. در چماقی شدن ناخن، ناخن به سمت داخل یا خارج انحراف پیدا می‌کند و ضخیم و بدرنگ می‌شود. تشخیص و درمان این عوارض تنها باید زیر نظر متخصصان باتجربه و ماهر صورت بگیرد. چماقی شدن صفحه ناخن علاوه بر عفونت قارچی ناخن می‌تواند در بیماری‌های لیکن‌پلان یا پسوریازیس هم دیده شود.

عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان پوست ایران گفت: برای تشخیص اینکه آیا عارضه ناخن ناشی از عفونت قارچی است یا خیر، بهتر است ۲ تا ۳ روز پا‌ها شسته نشوند و خشک باشند سپس در دو مرحله آزمایش قارچ‌شناسی در آزمایشگاه تخصصی انجام شود. در مرحله اول حدود ۴۸ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد تا نتیجه آماده شود. در این مرحله به شکل مستقیم با رنگ‌آمیزی ساده پروکسید پتاسیم (کائوهاش) نتیجه رشد اولیه قارچ مشخص می‌شود، اما برخی از قارچ‌ها برای اینکه نتیجه رشد خود را نشان دهند، نزدیک به ۱ ماه زمان نیاز دارند که در محیط خاصی کشت داده شوند، به عبارتی نمونه‌ای که از ناخن برداشته می‌شود، در یک محیط کشت آزمایشگاهی قرار می‌گیرد و نتیجه حدود ۲۰ تا ۳۰ روز بعد گزارش می‌شود.

دائر افزود: یک نوع عفونت قارچی مخمری به نام عفونت قارچی کاندیدا وجود دارد که نمونه عفونت قارچی کاندیدایی را در دهان به شکل برفک دهان اطفال می‌توانیم مشاهده می‌کنیم. علت ایجاد عفونت قارچی کاندیدایی، تعریق زیاد، بسته شدن محیط پا، پوشیدن کفش‌های نامناسب و رعایت نکردن بهداشت پا است. نتیجه آزمایش عفونت قارچی کاندیدایی منفی است بنابراین این عفونت را تنها پزشک باتجربه می‌تواند با علائم بالینی تشخیص دهد.

وی یادآوری کرد: عفونت‌های قارچی انگشتان پا اغلب منشأ انسانی یا خاک دارند و به ندرت عفونت قارچی با منشأ حیوانی می‌تواند در ناخن‌های پا عارضه ایجاد کند. در درمان عفونت قارچی ناخن، کرم‌ها و محلول‌های موضعی هم کاربرد دارند، ولی این موارد به تنهایی موثر نیستند، زیرا ممکن است با مصرف پماد‌ها و محلول‌های موضعی، عفونت قارچی در ناخن بهبود پیدا کند، ولی در قسمت دیگری از بدن مانند کشاله ران یا لای انگشتان این قارچ دوباره رشد کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر