jamejamclick
کلیک وب کد خبر: ۱۱۰۶۳۴۴   ۰۴ دی ۱۳۹۶  |  ۱۱:۳۸

ابزاری برای تبدیل صدا به متن تایپ شده

صـحبت کنید، متـن تحویل بگیرید

از زمانی که خط اختراع شد، مردم برای برقراری ارتباط با یکدیگر، انتقال دانش و تجربه به نسل‌های بعدی، خبررسانی و... از نوشتن استفاده کردند.

صـحبت کنید، متـن تحویل بگیرید

به‌مرور زمان ماشین‌های تایپ به‌صورت مکانیکی و بعد از آن ماشین‌های تایپ برقی جایگزین نوشتن با دست شد. با حضور و ظهور رایانه‌ها این مهم آسان‌تر شد و امروز رایانه‌ها به کمک کاربران آمده‌اند تا در هر لحظه براحتی بتوانند با یک صفحه‌کلید ساده متون خود را تایپ کرده و از آن استفاده کنند. اما فناوری به همین‌جا ختم نمی‌شود ...

اگر با کار تایپ متن درگیر بوده باشید یا زمان‌هایی حال و حوصله برای تایپ متن نداشته باشید، احتمالا به این فکر کرده‌اید که چه خوب بود اگر شما می‌گفتید و یک دستیار تایپ می‌کرد. باید بگوییم امروز فناوری، این کار را برای شما انجام داده و این آرزوی دیرینه بسیاری از انسان‌ها را به واقعیت پیوند زده است. امروز با فناوری پردازش صدا می‌توانید صحبت کنید و متن تحویل بگیرید، آن‌ هم به بیشتر زبان‌های زنده دنیا.

speechtexter؛ یاور تایپ

با مراجعه به وبسایت www.speechtexter.com می‌توانید براحتی با صحبت کردن متن تحویل بگیرید. تنها موارد موردنیاز یک سیستم رایانه‌ای است و یک میکروفن که بتوانید با آن صحبت کنید. نکته مهم این‌که این سایت روی گوشی‌های تلفن همراه هم در دسترس است و می‌توانید از میکروفن گوشی تلفن همراه استفاده کنید. البته برنامه مخصوص تلفن همراه این وبسایت هم آماده‌شده و از طریق سایت می‌توانید آن را روی گوشی‌های اندرویدی نصب‌ کرده و از آن استفاده کنید. نکته حائز اهمیت این‌که برای استفاده از برنامه در رایانه باید حتما از مرورگر کروم استفاده کنید.

شروع کنید

پس از ورود به سایت با عبارت TYPE WITH YOUR VOICE مواجه می‌شوید. هیجان‌انگیز است، با صدای خود تایپ کنید. در پایین، عبارت START DICTATING قابل‌ مشاهده است که با زدن این کلید می‌توانید با استفاده از صدا تایپ کنید. به‌طور پیش‌فرض زبان انگلیسی انتخاب‌شده، ولی شما می‌توانید از سمت راست‌-بالا زبان موردنظر خود را انتخاب کنید.

جالب است بدانید برای برخی از زبان‌ها مثل عربی که در کشورهای مختلف با هم تفاوت دارد، این سایت گزینه‌های خاص هر کشور را در نظر گرفته است. زبان فارسی را انتخاب کرده و شروع به صحبت کنید، تعجب‌برانگیز است، اما هوش مصنوعی و سیستم شناسایی صوتی این سایت فوق‌العاده عمل می‌کند و با خطای بسیار کم کلمات بیان‌شده توسط شما را تشخیص و آنها را
تایپ می‌کند.

ویرایش کنید

ویرایشگر متنی آنلاین موجود در سایت به شما کمک می‌کند که نوع فونت خود را انتخاب کنید. کلماتی را که به هر دلیلی اشتباه تایپ‌شده‌اند، اصلاح کنید و درنهایت با استفاده از بخش استایل، طراحی بصری موردنظر را روی متن خود انجام دهید.

تایپ علائم با صدا

زمانی که در حال صحبت هستید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که علامت‌ها را چگونه تایپ کنید. سیستم هوشمند این سایت توانایی تشخیص دونقطه: نقطه‌ویرگول؛ نقطه. ویرگول، علامت تعجب! علامت سوال؟ و پاراگراف جدید را دارد و اگر شما هر یک از این عبارات را به کار ببرید علامت موردنظرتان تایپ می‌شود. در بررسی انجام‌شده این بخش از سایت در زبان فارسی کمی با مشکل مواجه بود، اما در نوع خود به نظر جذاب می‌رسد.

هدف مهم، افراد کم‌توان یا ناتوان

درست است که تا اینجا در مورد راحت‌تر شدن تایپ برای انسان‌هایی صحبت کردیم که توانایی تایپ با دستان خود را دارند، اما در بخش توضیحات سایت اشاره‌شده که هدف مهمی که سازندگان این سایت داشته‌اند کمک به افراد کم‌توان یا ناتوانی است که توانایی تایپ با دست را ندارند، ولی با استفاده از صحبت کردن و به کمک این سایت آنلاین براحتی می‌توانند متون مدنظر خود را تایپ کرده و از آن استفاده کنند.

اما نکته جالب اینجاست که این گروه با این کار با یک تیر به دو نشان زده‌اند. هم مشکل این افراد را حل کرده‌اند و هم به تایپ کردن سرعت بیشتری بخشیده‌اند و شاید آرزوی بسیاری از مردم را برآورده کرده‌اند.

محسن سمسارپور

ضمیمه کلیک جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر