jamejamsima
سیما قاب کوچک کد خبر: ۱۰۵۸۸۱۲ ۱۴ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۷:۳۸

گزارش از پشت صحنه برنامه رادیویی

وقت خوش رادیو

رادیو از پرمخاطب‌ترین رسانه‌هایی است که برای قشر قابل توجهی از افراد جامعه جایگاه ویژه‌ای دارد؛ هم به‌خاطر نفوذ رادیو و هم به‌دلیل این‌که به‌عنوان یک عضو قدیمی در بیشتر خانواده‌ها پذیرفته شده است.

وقت خوش رادیو

یکی از ویژگی‌های مهم این رسانه علاوه بر سهل‌الوصول بودن، توانمندی این رسانه در پرکردن مناسب اوقات فراغت است.

یکی از برنامه‌هایی که در این حوزه آماده می‌شود برنامه «عقربه» است که اتفاقا مخاطبان بسیاری نیز پیدا کرده است.

استفاده بهینه از زمان

عبدالحسین قلعه‌قوند، مدیر گروه تفریحات و سرگرمی رادیو تهران است، او درباره برنامه جدید گروهش می‌گوید: «عقربه» عنوان برنامه‌ای است که با هدف ارتقای کیفیت زندگی شهری با نگاه نمادین به صد سالگی یا افزایش امید به زندگی تدارک دیده شده است. در این برنامه مسائل و موضوع‌های مبتلا به زندگی فردی و اجتماعی مثل محیط‌زیست، بهداشت جسمی و روحی، بهداشت محیط، ترافیک و سفرهای درون شهری، خانواده، مصرف آب و انرژی، فرهنگ و هنر، اوقات فراغت و تفریحات و... با رویکرد طنز و در قالب فانتزی با محوریت زمان مطرح می‌شود.

قلعه‌قوند معتقد است: عنصر زمان در این برنامه عنصر سازنده و پیش‌برنده موضوع‌ها و فضای برنامه است. بنابراین سعی می‌شود به موضوع‌ها و مسائل مختلف با نگاه امیدوارانه پرداخته شود. موضوع‌ها و مسائل مطرح در برنامه بررسی علّی نمی‌شوند و هدف تذکر و توجه دادن به مخاطبان درخصوص تعدیل و تنظیم رفتارها و مسائل فردی و اجتماعی است. باتوجه به نگاه نمادین به صد سالگی، آیتم‌های این برنامه در صد ثانیه تولید می‌شود.

تیک تاک

هر روز برای برنامه یک موضوع با محور زمان تعیین می‌شود، محمدحسین امیدی، گوینده برنامه از مخاطبان دعوت می‌کند تا پرسش‌هایی را که در برنامه مطرح می‌شود، پاسخ دهند. موضوع روزی که ما مهمان برنامه هستیم، شیرین‌کاری دوران دانشجویی است. از مخاطبان پرسیده می‌شود که چه خاطراتی از این دوران دارند و چه دسته‌گل‌هایی در این دوران به آب داده‌اند؟ شما مخاطبان می‌توانید با ما در تماس باشید و از خاطرات این دوران، از تلخی‌ها و شیرینی‌ها برای ما بگوید.

در ادامه برنامه محمدرضا میرحسینی، گزارشگر برنامه هم با حضور در سطح شهر از شهروندان به صورت مستقیم از خاطرات و شیرین‌کاری‌های این دوران در قالب طنز می‌پرسد.

میثم عبدی در نقش دکتر انی‌وی و امین قاضی در نقش مخاطبی که با طرح پرسش‌های طنز و کمدی با برنامه در تماس است، به ایفای نقش می‌پردازند. پیامک‌های مخاطبان خوانده می‌شود و بخش‌هایی از برنامه هم به تماس‌های آنها اختصاص یافته است.

تهران به وقت زندگی

امیر بنی‌هاشمی بیش از ده سال است کار تهیه برنامه‌های رادیویی را بر عهده دارد. او در حال حاضر تهیه‌کننده برنامه رادیویی « 021» و «عقربه» است. بنی‌هاشمی درباره برنامه عقربه می‌گوید: برنامه «عقربه» در قالب طنز و با محوریت آیتم‌های متفاوت تاکنون از استقبال مخاطبان برخوردار بوده است و با توجه به تنوع و بهره‌گیری از زبان طنز انتظار می‌رود مخاطبان بیشتری را جذب کند.

او ادامه می‌دهد: بخشی با عنوان «عقرب زلف‌کج» طراحی شده که یک مجله کوتاه طنز است که گاهی مرتبط با موضوع و برخی اوقات هم تناسبی با موضوع برنامه ندارد، اما در کل درباره زمان و هدفش هم این است که زمان را از دل همه چیز می‌توان بیرون کشید، چون زمان در همه چیز دخیل است. ما بخشی طراحی کردیم که با عنوان «تنها صداست که می‌ماند» روی آنتن می‌رود، این بخش به تهیه‌کنندگی صادق داوری فر، ما را به صد سالگی می‌رساند. بیشتر با افکت و یک متن کوتاه سر وکار داریم، صدایی که پخش می‌شود نشانگر این است که آیا این صدا ما را به صدسالگی می‌رساند یا خیر؟ مثلا صدای بوق ماشین، صدای آبشار. در برنامه امروز صدای بوق پخش می‌شود؛ شما اگر یک بوق بزنید، من هم یک بوق بزنم، چه می‌شود و... پس برای افزایش تعداد روزهای زندگی یک بوق کمتر بزنیم. در این بخش بیشتر از افکت همراه با متن کوتاه استفاده شده است. «تهران به وقت زندگی» هم بخش گزارشی برنامه است که محمدرضا میرحسینی با توجه به موضوع روزانه با مردم در قالب طنز گفت‌وگو می‌کند.

مریم کریمی - ضمیمه قاب کوچک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر