دبیر ستاد مرکزی داروها و سموم سازمان غذا و دارو عنوان کرد

راه‌های پیشگیری از مسمومیت چشمی

دبیر ستاد مرکزی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با بیان اینکه یکی از شایع‌ترین انواع مسمومیت‌ها که در برخورد با مواد بسیار قوی شمیایی رخ می‌دهد، مسمومیت از راه چشم است.
کد خبر: ۱۰۱۸۵۳۳
راه‌های پیشگیری از مسمومیت چشمی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر یسنا به‌منش، مسمومیت با انواع گاز، اسید و قلیا و مواد شوینده، سموم دفع آفات و مواد شیمیایی را از جمله حوادثی برشمرد که بارها و بارها سبب بروز صدمات جبران ناپذیر و دائمی به چشم افراد شده است.

دبیر ستاد مرکزی داروها و سموم سازمان غذا و دارو افزود: اگر چه عموم مردم ممکن است با مواد مذکور چندان ارتباط نداشته باشند، اما مواد شوینده خانگی و گاز متصاعد شده از آنها و مهم‌تر از همه تماس چشمی با برخی داروها و سموم همواره به عنوان تهدید بالقوه برای همه افراد به حساب می‌آید. بهتر است در صورت مواجهه با چنین رخدادی ابتدا با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم با شماره ۱۴۹۰ تماس برقرار شود و اقدامات ضروری را سوال کنند، سپس زیر دوش آب حمام قرار گرفته بطوری که آب روی پیشانی فرد به جریان افتد و به سمت دو چشم وی انتقال یابد. چشم فرد آسیب دیده را با آب جاری ولرم به تعداد ۱۰ بار شستشو دهند.

وی با تاکید بر اینکه اولویت بعدی، رساندن فرد آسیب دیده به نزدیک‌ترین بیمارستان است، گفت: بقیه اقدامات باید در بخش اورژانس صورت گیرد و پزشک اورژانس تنها فردی است که می‌تواند تعیین کند بیمار به درمان اضافه‌تر نیاز دارد یا خیر.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، به‌منش در پایان خاطر نشان کرد: گرچه عموم افراد با این تفکر که هیچگاه چنین مطالبی بکارشان نخواهد آمد، از آن می‌گذرند اما باید به یاد داشته باشیم که حادثه هیچگاه وقوعش را خبر نمی‌دهد. اما به خاطر سپردن چنین نکات کوچکی، بارها از فاجعه‌هایی بزرگ پیشگیری کرده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها