jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۹۶۷۹۳۹ ۲۳ آبان ۱۳۹۵  |  ۱۰:۵۳

آیا دائم از خستگی جسمی و روحی رنج می‌برید؟

5 عاملی که خستگی مزمن می‌آورد!

به گزارش جام جم آنلاین ، خستگی غیرمعمول ممکن است ناشی از بیماری‌های جسمانی باشد. در ادامه با پنج مورد از اختلالاتی آشنا خواهید شد که موجب خستگی غیرمعمول می‌شوند.

آپنه خواب: آپنه خواب یا همان وقفه تنفسی در خواب از جمله اختلالاتی است که روی کیفیت خواب شبانه تأثیر منفی می‌گذارد. این اختلال موجب می‌شود حین خواب، اکسیژن کافی به بدن نرسد. به همین دلیل، افراد مبتلا به آپنه خواب نمی‌توانند استراحت شبانه‌ باکیفیتی داشته باشند و در طول روز احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌کنند.

کم‌خونی: ازجمله نشانه‌های بارز کم‌خونی عبارت است از: سستی، ضعف و اختلال. کم‌خونی موجب کاهش گلبول‌های قرمز خون و در نتیجه اکسیژن‌رسانی ضعیف به بدن می‌شود. در این حالت، سلول‌ها نمی‌توانند انرژی کافی تولید کنند و وقتی به مغز، ماهیچه‌ها و دیگر اعضای بدن اکسیژن کافی نرسد، فرد احساس خستگی می‌کند.

اختلالات تیروئید: تیروئید در تنظیم سوخت‌وساز بدن نقش دارد. هر عاملی که موجب کاهش ترشح هورمون تیروئید شود، سطح سوخت‌وساز بدن را پایین می‌آورد. در این حالت، فرد دچار احساس خستگی می‌شود. چنانچه سطح منیزیم، منگنز، سلنیوم یا ید در بدن از حد طبیعی پایین‌تر باشد، تیروئید نمی‌تواند هورمون کافی ترشح کند و به همین دلیل احساس خستگی بروز می‌یابد.

بیماری‌های قلبی: کاهش توانایی قلب در پمپاژ خون موجب ناکارآمدی سیستم گردش خون می‌شود. در این حالت فرد فورا خسته می‌شود و طاقت ورزش و فعالیت‌های جسمانی را نخواهد داشت. همچنین برخی داروهای مصرفی بیماران قلبی دارای عارضه جانبی خستگی است.

یائسگی: اغلب زنان یائسه از خستگی شکایت می‌کنند. یائسگی موجب کاهش سوخت‌وساز بدن می‌شود. احتمال بروز کم‌کاری تیروئید در زنان یائسه به مراتب بیشتر از سنین پیش از یائسگی است. همچنین تغییراتی که در سطح هورمون‌های استروژن، پروژسترون، تیروئید و آدرنالین خون ایجاد می‌شود، روی انرژی سلولی تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل فرد احساس خستگی می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر