jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۶۹۲۷۰   ۱۳ دی ۱۳۹۴  |  ۰۶:۲۰

گلو‌درد هم می‌تواند علت ویروسی داشته باشد و هم باکتریایی. در گلو‌درد ویروسی فرد بیشتر احساس سوزش و خارش در گلو می‌کند و اغلب بدون تب است یا تب خفیفی دارد. اما در گلو‌درد باکتریایی تب شدید است و درد گلو هنگام بلعیدن و قورت دادن آب دهان به وضوح احساس می‌شود.

توصیه‌هایی برای التیام گلودرد

در گلودرد ویروسی روی سطح لوزه‌ها غشای سفید رنگ یا چرکی کمرنگی وجود دارد در حالی که در گلودرد باکتریایی روی لوزه‌ها غشای قرمز رنگ متورم چرکی مشاهده می‌شود. این اختلاف می‌تواند راهنمایی کند که گلو‌درد ویروسی است یا باکتریایی و این که بدانیم بیمار باید آنتی‌بیوتیک مصرف کند یا خیر؟

برای تسکین و کمک به التیام گلو‌دردهای ویروسی مصرف مایعات گرم و غرغره مرتب سرم شست‌وشو توصیه می‌شود. لازم است بدانید غلظت نمک در آب نمکی که به صورت خانگی تهیه می‌شود بالا بوده و خود موجب آسیب به بافت حلق و تشدید سوزش گلو و وخامت حال بیمار می‌شود در نتیجه فقط از سرم‌های نمکی شست‌وشو استفاده کنید. این را هم بدانید مصرف آنتی‌بیوتیک در گلودردهای ویروسی هیچ اثر درمانی ندارد. اما برای درمان گلو‌درد باکتریایی باید طبق نظر پزشک از پنی‌سیلین تزریقی یا آنتی‌بیوتیک خوراکی در مدت زمان تعیین شده استفاده کنید.

در زمان بروز هر دو نوع گلودرد ویروسی و باکتریایی، به‌خصوص کودکان نیاز به استراحت در منزل دارند و نباید به مدرسه و مهد‌کودک فرستاده شوند. لازم نیست کودک در تخت استراحت کند بهتر است اجازه داده شود تا به اندازه توانایی خود سر پا باشد و بازی کند.

محسن ریاحی‌پور

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر