jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۷۶۳۱۲۰   ۰۵ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۹:۲۵

تحقیقات دانشگاهی در آمریکا

فیس‌بوک شرم‌آور است

دانشگاه نورث وسترن آمریکا معتقد است که ۲۹ درصد از کاربران مورد مطالعه در شبکه فیس‌بوک، چهره واقعی‌شان را از پس انتشار محتوای تصویری و ویدئویی شرم‌آور از دست داده‌اند.

فیس‌بوک شرم‌آور است

به گزارش جام جم کلیک به نقل از تسنیم: امکان دسترسی به شبکه جهانی اینترنت در همه جا و هر شرایطی تقریبا امکان‌پذیر شده و اگر بحث کشورهای توسعه نیافته را جدا کنیم، کاربر آنلاین در تمامی نقاط جهان قابل تعریف است.

همین بحث فراگیری، باعث بروز معضلاتی بعضا اجتناب‌ناپذیر شده است؛ به گونه‌ای که هویت و زندگی برخی کاربران آنلاین بخصوص نوجوانان و افراد کم سن و سالی که از عواقب فعالیت در فضای سایبری کمتر آگاهند، در معرض خطر قرار گرفته است.

دانشگاه نورث وسترن آمریکا طی بررسی‌هایی که از رفتار کاربران آنلاین و فعال در شبکه فیس‌بوک داشته به قطعیت گفته که 29 درصد از کاربران مورد مطالعه ما در شبکه فیس‌بوک، چهره واقعی‌شان را از پس انتشار محتوای تصویری و ویدئویی شرم‌آور از دست داده‌اند.

تحقیقات این مرکز دانشگاهی نشان می‌دهد که نوجوانان (تینِیجر) بیشترین قربانیان حاصل از انتشار محتوای شرم‌آور تصویری و ویدئویی بوده‌اند به گونه‌ای که تمامی محتوای آسیب‌رسان به چهره شخصیتی افراد بدون اجازه آنها منتشر شده است.

غالب کسانیکه فیلم‌های پورن و تصاویر عریان را منتشر کرده‌اند درصدد انتقام‌گیری بوده‌اند؛ برخی به دلیل امیال شوم خود و عدم تحقق آنها چنین کاری را انجام داده‌اند تا شاید فرد مورد نظر مجاب به تن فروشی شود.

تصاویر و ویدئوهای صریح و بدون پرده از مردم، غالبا جوانانی را به تصویر می‌کشد که در فضای بی‌قید و بند غرب تن به کاری داده‌اند که اکنون شرم حضور در جامعه و حتی محیط خانواده را دارند.

جوانان کم سن و سالی که به واسطه برخی دوستی‌ها اغفال شده و جسارت تجربه دوستی با جنس مخالف را یافته‌اند، اکنون در این تحقیق به افراد سر خورده‌ای تشبیه شده‌اند که شرم حضور در محیط پیرامونی خود را به دلیل برخی نگاه‌های سنگین دارند.

گزارش دانشگاه نورث وسترن می‌گوید که از هر 10 شریک جنسی افراد در شبکه‌های اجتماعی، معمولا یک نفر اقدام به انتشار تصاویری زننده از روابط نامشروع خود با دیگری کرده تا شاید تهدید برای تن دادن جنس مخالف به امیال شوم بعدی باشد.

همچنین جالب توجه است، 60 درصد تهدیدکنندگان دست به چنین اقدامی زده و بعد از درخواست‌های پی در پی از شریک ارتباطات نامشروع خود، تصاویر یا ویدئوهایی را منتشر کرده‌اند که نشانه‌ای از اولتیماتوم به طرف مقابل است.

اما نوجوانانی که به واسطه جذابیت‌های بصری شبکه‌های اجتماعی جذب آنها می‌شوند، کمی باید عاقلانه بیاندیشند و در هر فریم عکسی که ممکن است منجر به عواقب شومی شود، قرار نگیرند.

پاک کردن عکس و فیلم از فضای مجازی و مخصوصا شبکه‌های اجتماعی کار بسیار سختی است و از این حیث، حتی‌الامکان هنگام عکس گرفتن باید تمامی نکات ایمنی سلامت را جدی گرفت تا با انتشار بدون مجوز در وب، انگشت‌نمای خاص و عام نشد.

محققان این دانشگاه تأکید کرده‌اند که جوانان و نوجوانان نباید اجازه عکس‌ انداختن و فیلم‌برداری از محیط شخصی‌شان را به هر کسی که ممکن است در آینده مشکل‌ساز شود، بدهند؛ اغلب کسانیکه از ارتباطات تماسی‌شان عکس می‌‌گیرند به فکر ارتباطات بعدی یا تلکه کردن افراد با تهدید به انتشار کردن، هستند.

نورث وسترن می‌گوید اغلب کسانیکه تصاویرشان منتشر می‌شود دچار نوعی شرمندگی درونی، افت اعتماد به نفس و امراض روحی می‌گردند؛ بدترین حالت اثرگذاری نیز اخراج از محیط کاری است.

با این حال همچنان روش‌هایی برای پاک کردن تصاویر شرم‌آور یا حداقل پنهان ماندن آنها برای برخی شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که به شرح زیر است:

فیس‌بوک

شش روش برای پاک کردن تصاویر از این شبکه وجود دارد:

1. روش اول این است که عکس را باز کنیم و از بخش Option اقدام به "گزارش عکس" یا "برداشتن تگ" کنیم.

2.از آپلود کننده عکس بخواهیم که آن را بردارد.

3. نامه‌ای به info@support.facebook.com بزنیم و روش برداشتن عکس را جویا شویم.

4. پرونده شکایت نقض حریم خصوصی فیس‌بوک را پر و ارسال کنیم.

5. پستی در انجمن راهنمای فیس‌بوک بگذاریم و از کاربران دیگر و کارکنان این شرکت بخواهیم که کمک‌مان کنند.

6. فرم شرایط نقض سیاست‌های اخلاقی فیس‌بوک را پر کنیم.

توئیتر

برای پاک کردن عکس‌ها در این شبکه اجتماعی می‌توانیم به https://support.twitter.com/forms/abusiveuser مراجعه، بخش مربوطه را پر و اقدام به ارسال آن کنیم.

اینستاگرام

1. برای برداشت برچسب عکس‌ها، کافی است که Hide from my profile را انجام دهیم.

2. بر روی More options کلیلک و Remove me from photo را انتخاب کنیم.

3. عکس را به عنوان محتوای نامناسب گزارش کنیم تا مسئولان اینستاگرام اقدام به حذف آن کنند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر