اگر شما یک زن خانه‌دار هستید بیش از هر کس دیگر می‌دانید که نگهداری خانه چه مفهومی دارد. درحقیقت زندگی یک زن خانه‌دار از خدمات و بی‌شمار کاری که پایانی ندارد، تشکیل شده است.
کد خبر: ۷۴۶۴۲۶
ارزش کار یک زن خانه‌دار

جام جم سرا: کار یک زن خانه‌دار نسبت به تعداد افراد خانواده، در بــــــهترین حالت، از 9 صبح تا 5 بعدازظهر طول می‌کشد و خستگی بسیاری به دنبال دارد. با این حساب تاکنون پیش آمده خودکار و کاغذ برداشته و ارزش مالی کارهایی را که در منزل انجام می‌دهید محاسبه کنید؟ مثلا اگر می‌خواستید کسی را استخدام کنید تا کارهای خانه را برایتان انجام دهد چقدر باید به او دستمزد می‌دادید؟ این محاسبه را عده‌ای از کارشناسان امور مالی در خارج از کشور برایتان انجام داده‌اند و برخی کارهای خانه را که می‌شود بدون دردسر نرخ‌گذاری کرد، به عنوان حرفه‌ای مستقل در نظر گرفته و برای آن حداقل دستمزدی تعیین کرده‌اند. این موارد به این شرح است:

سرآشپز خصوصی

تهیه غذا یکی از اصلی‌ترین وظایف یک زن خانه‌دار است. زن خانه‌دار برای تهیه غذا از صبح تا شام برنامه‌ریزی کرده و نوع غذا و در عین حال پخت و پز را مانند یک سرآشپز حرفه‌ای مدیریت می‌کند. در واقع اگر به این وظیفه به عنوان حرفه نگاه شود، دستمزد آشپز خصوصی برای اعضای خانواده روزی حدود 200 دلار ارزش دارد.

البته خرید مواد غذایی و فروشگاه رفتن برای تهیه آنها وظیفه دیگری است که آن را هم باید در نظر گرفت. زن خانه‌دار گاهی مجبور می‌شود به فروشگاه رفته و مواد غذایی را خریداری کرده و به خانه آورد.

با در نظر گرفتن حداقل دستمزد و تنها پنج روز در هفته قیمت کار آشپزی زن خانه‌دار عدد بزرگی می‌شود که اگر بخواهیم در ایران محاسبه کنیم باید هزینه آشپزی را حدود 30هزارتومان در نظر بگیریم که رقم آن در هفته به حدود 200 هزار تومان می‌رسد.

تمیز کردن خانه

یک خانه تمیز و مرتب، در حقیقت اساس کار یک زن خانه‌دار بالیاقت است. وظایف اصلی تمیز کردن خانه عبارتند از جارو، گردگیری، دستمال کشیدن زمین، تمیز کردن سرویس بهداشتی، شستن لباس‌ها و مرتب کردن رختخواب‌ها. افرادی که خانه‌داری، حرفه آنها محسوب می‌شود و از طریق شرکت‌های ارائه خدمات به منازل اعزام می‌شوند، در برابر یک ساعت کار، تعداد اتاق‌ها یا میزان مترمربع فضاهایی که تمیز می‌کنند دستمزد می‌گیرند. مثلا برای دو هفته تمیز کردن یک فضای 274 مترمربعی یا یک آپارتمان دوخوابه حدود 120 دلار حقوق می‌گیرند. این هزینه در ایران به طور متوسط 50هزارتومان در روز است که در هفته حدود 350هزارتومان محاسبه می‌شود.

مراقبت از کودک

زنان خانه‌دار تمام وقت مشغول مراقبت از کودک یا کودکانشان هستند. این نوع سرویس از نگاه حرفه‌ای معمولا گران است، زیرا همراه با خطراتی است که بیمه سلامت نیز می‌طلبد و در کنار آن باید هزینه‌های تعطیلات رسمی و مرخصی و روزهای بیماری نیز محاسبه شود. دستمزد این حرفه طبق محاسبه‌های انجام شده از 600 تا 950 دلار به طور متوسط متغیر است. در ایران این هزینه حتی در مهدهای کودک به طور متوسط حدود 300هزار تومان است.

رانندگی

داشتن یک خودروی شخصی ممکن است به نظر عالی بیاید و یک زن خانه‌دار می‌تواند از خودرو استفاده کرده و کارهای روزمره مربوط به بیرون از خانه از جمله خرید را براحتی انجام دهد. اما بنابر محاسبات انجام شده، مشخص شده است هزینه آژانس به منظور حمل و نقل، سالانه هزار دلار می‌شود.

با تخمین هزینه رفت و آمد بر اساس کیلومتر و نرخ‌هایی که موسسه‌های خدمات حمل و نقل بنا بر دقیقه و ساعت ارائه می‌دهند.هزینه هر سرویس استفاده از خودرو برای کار منزل حدود 10 هزارتومان خواهد بود.

نگهداری گل و گیاه در خانه

نگهداری گل و گیاه در منزل یا مراقبت از باغچه خانه‌های ویلایی کاری نیست که همه زنان خانه‌دار بدون استثنا انجام دهند. اما در بیشتر خانه‌ها چنین موردی مشاهده می‌شود، بنابراین اگر بخواهید به این کار نیز همچون حرفه بنگرید باید گفت که خدمات مراقبت از گل و گیاه در این حد به طور معمول هفته‌ای 30 دلار دستمزد دارد. در ایران کارهای باغبانی در منزل حدود 50هزار تومان محاسبه می‌شود.

ممکن است اعضای خانواده خانه‌دار بودن را موهبتی بدانند که اکثر زنان از آن بهره‌مند هستند، اما اگر زن خانه‌دار خدماتی را که در منزل ارائه می‌شود تحت عنوان حرفه انجام می‌داد و به خاطر آن دستمزد می‌گرفت می‌توانست درآمد قابل توجهی داشته باشد. هر چند هزینه‌های محاسبه شده در خارج از کشور و با شاخص دلار قابل مقایسه با درآمدها و هزینه‌ها در ایران نیست اما یک حساب و کتاب سرانگشتی نشان می‌دهد کار هفتگی زنان در خانه دستکم معادل حقوق هفتگی یک زن کارمند است.

نادیا زکالوند / جام‌جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۷
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۱ - ۱۶ آذر ۱۳۹۳
۰
۱
بابا جان ما زبانمان مو درآورد بس كه گفتیم ما هم آدمیم . چرا كسی به حرف ما گوش نمی كند از ساعت 6 صبح تا 12 شب كلفت بی جیره مواجبیم . حالا به ما حقوق نمی دهند هیچی اقلا بیمه ما را درست كنند تا آخر عمری دستمان پیش دیگران دراز نباشد . به خدا خسته شدیم از بس كار بی مزد كردیم و برای 100 تومان این قدر منت شوهر را كشیدیم . مگر ما چه گناهی كرده ایم؟ مسئولان باید بدانند فردای قیامت باید جواب ما را بدهند. مگر ما با یك مرد چه فرقی داریم كه او برای كار باید مزد بگیرد و سر ما را با حرفهای الكی از قبیل مادر فرشته است و خانه داری نمی دانم چی چی است و ... شیره بمالند . آیا یكی از این مسئولین حاضر است یك روز بدون مزد كار كند؟ من بعد از 60 سال سن نه یك ریال پس انداز دارم نه یك خشت خانه و نه هیچ چیز دیگر . تازه خیلی از زنها هستند كه وضعشان از من خیلی بدتر است .من حرف خود را زدم دیگر مسئولان خود دانند و خدای خود . جواب ما را یا این سر پل بدهند یا آن سر پل
حسنا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۴ - ۱۴ خرداد ۱۳۹۴
واقعا احسن ، like
ادینه
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۰ - ۲۰ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
من با اینكه دولت به زنان خانه دار كمك كند موافقم ولی نطرمن اینست كه قدر زحمت وكارهایی كه یك زن برای خانه مكشد فرزندان وهمسرش باید بدانند نه كس دیگر و قتی كه یك زن فرزندان خوبی تحویل جامعه میدهد در درجه اول ارامش نصیب خودش شده است تا زنی كه فرزندان بدی دارد وهر روز بایك كار بد فرزندش باید تن او هم بلرزد وتمام كار هایی را كه یك زن خانه دار انجام میدهد یك زن كارمند هم انجام میدهد وحتی بهتر وبعد از بازنشستگی مفهمد كه زنان خانه دار چه قدر راحت اگر زنی چه خانه دار وچه كارمند همسر خوبی داشته باشد دارایی ان مرد متعلق به او وفرزندانش خواهد بود دو اگر مرد بدی نصیبش شود تا ریشه و قران آخر پول وارث ودرامد اورا ازاومیكند وهمیشه دوست دارد كه ان زن اویزان او باشد حتی برای یك تومان وحرف اخر اینكه مردم را به حال خود واگذارید وبرایشان شر درست نكنید
منا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۳
۰
۰
به نظر شما اگر زنهایی كه شاغل نیستند در خانه هم این كارهای آشپزی و نظافت را انجام ندهند پس چه كار باید كنند ؟ فقط بخورند و بخوابند ؟ تو این شرایط اقتصادی به جای برداشتن بار مالی از دوش شوهر تازه بابت آشپزی و 4 تا كار خونه پول و بیمه هم میخوان ؟ اگه چنین قانونی تصویب بشه تعداد زنهای خانه دار هم بیشتر میشه و همه بار زندگی باز رو دوش مردها میوفته ... اصلا انصاف نیست زحمت و كار و مرد خانه بكشه و زنها فقط استراحت و بچه داری كنند ...
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۴ - ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۱
كار وظیفه مرده
حسنا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۰ - ۱۴ خرداد ۱۳۹۴
۰
۰
منظور شما اینه كه نام دیگه زن ها كلفت و نام دیگر مرد ها نوعی خان است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
madam
-
۱۲:۰۰ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۵
۱
۰
البته خانه داری كار بی ارزشی نیست.اما به نظ شما خانم خانه دار كار خانه هم نكند پس چكار كند دقیقا؟اكسیژن مصرف كنه و خرید كنه فقط؟؟؟انسان باید فعالیت مفید داشته باشه.خانم شاغل و بخصوص متخصص كسری از درامدش رو برای پرستاری كودك و نگهداری منزل هزینه میكنه اما چون بیرون از منزل خسته میشه این كارو میكنه.حالا من می بینم خانه دار ها هم دنبال كارگر و پرستارن!!!از جیب شوهر؟؟؟بعدش خودشون دقیقا چكار میكنن؟؟؟
انصافا بدون تعصب میگم زنان خانه دار ذاتا تن پرور هستن حتی اگه به ظاهر انكار كنن و به نسبت تن پروری شون اموراتشون هم خوب میگذره و خداییش آنچنان هم در تربیت فرزند موفق نیستن كه منت سر دنیا میذارن من تا بحال فرزند خاصی از مادر خانه دار ندیدم
اصولا چیزی در چنته خود ندارن كه به بچه بدن جز غذا و پوشاك

نیازمندی ها