jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۷۵۵۹۷   ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۱:۳۴

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت آخرین و جدیدترین آمار موارد ثبت شده مبتلایان به بیماری ایدز در کشور را اعلام کرد. براین اساس اعتیاد تزریقی ۵۲ درصد، برقراری روابط جنسی ۳۳ درصد، و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳.۴ علت ابتلا بوده است.

جام جم سرا:
عباس صداقت اظهار داشت: بر اساس آمار جمع آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی، تا تاریخ یک دی ماه 1392 مجموعاً 27 هزار و 416 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسایی شده اند که 89 درصد آنان را مردان 11درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

وی افزود: تاکنون 5 هزار و 428 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شدند و 5 هزار 616 نفر از افراد مبتلا فوت کرده اند. 45.9 درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلا در گروه سنی 25 تا 34 سال قرار داشتند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

به گفته صداقت علل ابتلا به HIV در بین کل مواردیکه از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد (68.5 درصد)، رابطه جنسی (13.1 درصد) و انتقال از مادر به کودک (1.3 درصد) بوده است و راه انتقال در 17.1 درصد از این گروه نامشخص مانده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، رئیس اداره ایدز خاطرنشان کرد: در مقایسه این آمار با مواردیکه ابتلا آنان در سال 1391 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 52 درصد، برقراری روابط جنسی 33 درصد، و انتقال از مادر مبتلا به کودک 3.4را تشکیل داده است. در 11.6 درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بود و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است، ضمناً 74.4 درصد موارد شناسایی شده در این سال را مردان 25.6 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها