jamejamsara
سرا کد خبر: ۶۵۰۱۹۵   ۰۷ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۵:۰۴

می‌گویند شانس فقط یک‌بار در خانه را می‌زند! و کسی که به چنین گفته‌ای اعتقاد داشته باشد در فرآیند تصمیم‌گیری، تحت فشار الزام درونی «شانس» قرار می‌گیرد زیرا داشتن چنین باوری همواره این احساس را در فرد ایجاد می‌کند که مبادا با رد کردن پیشنهاد ازدواج فرد موردنظر، شانس ازدواج را برای همیشه از دست بدهد.

۵ اشتباه همگانی در ازدواج


جام جم سرا: باورهای نادرست درباره ازدواج، یکی دوتا نیستند و معدودی که به آن اشاره می‌شود، تنها مشتی نمونه خروار است:

شانست گرفته، از دستش نده
ترس و اجتناب حاصل از اعتقاد به این باور که شانس فقط یک بار در خانه را می‌زند، باعث می‌شود فرد عجولانه به کسی‌ که شناخت کافی از وی ندارد، پاسخ مثبت بدهد زیرا نگران است این موقعیت را از دست بدهد و مورد مناسبی هم سر راهش قرار نگیرد.

ازدواج کند، خوب می‌شود
یکی از باورهای نادرست درباره ازدواج این است که ازدواج می‌تواند به بهبود بیماران دارای اختلال روان، عصبانی و... کمک کند. منشأ شکل‌گیری این باور، این تصور نادرست است که مشکلات جنسی، علت بروز بیماری‌ها و اختلالات روانی هستند؛ بنابراین اگر فرد از نظر جنسی ارضا و خلأ ناشی از نیاز جنسی او پر شود، شفا خواهد یافت!

معمولا خانواده‌هایی که چنین باور نادرستی دارند، فرزندان بیمار خود را به ازدواج تشویق می‌کنند و اگر در این کار موفق نشوند، به زور و اجبار متوسل خواهند شد در حالی ‌که بروز بیماری‌های روانپزشکی علل متعددی دارند؛ عوامل‌ ژنتیکی، تجربه‌های زندگی، یادگیری و عوامل اجتماعی می‌توانند دست به دست هم دهند و باعث بروز بیماری شوند. دارو درمانی و روان ‌درمانی بهترین گزینه‌های درمان هستند، نه ازدواج.

ازدواج نوعی تغییر است و هر تغییری چه ‌مثبت و چه ‌منفی، استرس‌زاست. ازدواج به ‌عنوان تغییری مثبت و مهم، فشار‌ روانی زیادی به بار می‌آورد. اگر والدین با این دید به ازدواج نگاه کنند، متوجه خواهند شد ازدواج نه‌ تنها به درمان بیماری‌های روانی کمکی نمی‌کند بلکه به‌ عنوان یک عامل استرس‌زا می‌تواند این بیماری‌ها را تشدید کند بنابراین اگر قرار است ازدواجی انجام شود، بهتر است زمانی باشد که بیماری روانی فرد درمان شده باشد. در این‌گونه موارد برای ازدواج فرد بهتر است نظر نهایی درمورد بهبود بیمار را پزشک اعلام کند، نه خانواده‌.

قیافه عادی می‌شود
خیلی‌ها به دختر و پسری که در شرف ازدواج هستند، می‌‌گویند: «قیافه را جدی نگیر»، «قیافه اصلا مهم نیست چون پس از گذشت زمان برایت عادی می‌شود.» البته این درست است که معیارهای زیبایی نسبی هستند و هرکس بنا به سلیقه شخصی خود معیارهای متفاوتی دارد. این هم درست است که اگر زیبایی و جذابیت جسمانی به ‌عنوان مهم‌ترین ملاک یا تنها ملاک مدنظر قرار گیرد، انتخاب همسر مشکل خواهد بود اما نباید منکر این حقیقت شد که زوج‌ها باید تا اندازه‌ای برای هم جذابیت داشته باشند و به اصطلاح ظاهر همدیگر را بپسندند تا به ازدواج با هم رغبت پیدا کنند.

اگرچه این باور ‌که با گذشت‌زمان، قیافه و زیبایی طرف مقابل عادی می‌شود تا اندازه‌ای درست است؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، این است که چهره زیبا و جذاب به مرور عادی می‌شود درحالی که چنین چیزی در مورد قیافه زشت صدق نمی‌کند.

با چادر سفید برو با کفن بیا
بسیاری از والدین در شهر‌ها و روستاهای کشورمان هنوز هم به این باور پایبندند که اگر دختری را با چادر‌سفید به خانه بخت فرستادند، باید به هر روشی و با هر موقعیت دشواری کنار آید و فقط مرگ باید او و همسرش را جدا کند. این اعتقاد نادرست در بسیاری از مواقع باعث می‌شود عروس در یک وضعیت نابسامان و آزاردهنده، تنها راه نجات خود را خودکشی، خودسوزی، ‌فرار از خانه یا تسلیم و پذیرفتن این نوع زندگی بداند.

تا عاشق نشدی، ازدواج نکن
ابتدا لازم است بین عشق‌ و ‌علاقه تفاوت قایل شد. عشق، به معنای علاقه شدید و خواستن بی‌اندازه‌، توأم با شیفتگی به طرف مقابل است. چنین چیزی می‌تواند به احساسات خوشایندی مانند تعلق، لذت، شعف و سرخوشی منتهی شود و توجه بیش‌ازحد به عشق، مانع دیدن واقعیت‌ها می‌شود.
افراد عاشق اغلب تحت‌تاثیر عواطف مثبت و شدید و خطاهای‌شناختی، دچار تحریف اطلاعات می‌شوند. در چنین وضعیتی برخی اطلاعات مربوط به معشوق رنگ می‌بازند، برخی پررنگ‌تر و برخی کمرنگ می‌شوند. در نتیجه می‌توان گفت عشق قبل از ازدواج می‌تواند تا اندازه‌ زیادی مشکل‌آفرین باشد درحالی‌که علاقه‌مندی قبل از ازدواج مانعی ایجاد نمی‌کند. چه‌بسا افرادی که به دیگری علاقه‌مند هستند اما با وجود علاقه از توانایی قضاوت درست برخوردارند یعنی طرف مقابل را با امتیاز‌ها و ضعف‌هایش در نظر می‌گیرند. این گروه می‌توانند انتخاب مناسبی داشته باشند.|شبکه ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
من
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
دلتون خوشه كه با این گرونیها می تونه ازدواج كند؟
۰
۰
امین
Netherlands
۰۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
من تا حالا موفق به ازدواج نشدم بدلیل اینكه هیچ دختری مرا نمی پسنده , جواب رد می دهند علت هم به دلیل نپسندن دختر اعلام میكنند , دخترها دنبال قیافه هایی مثل دوران جوانی آلن دلون بازیگر فرانسوی سینمای فرانسه در دهه 1960 تا 1970 تا 1980 تا 1990 هستند .
اما من یك مقدار فقط دماغم پهن و گنده است و چشمانم گود است البته مادرزادی چشمان ما همه گود است نه بدلیل اعتیاد
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
تازه بعد از عید دیگه اصلا نمیشه ازدواج كرد بنزین بره بالا بقیه رو هم میكشه با خودش بالا
۰
۰
محسنی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
جریان جامعه؛گریزازهمزیستی مسالمت آمیز،گذشت ، رشد طلاق و ... راحاكی است.این موارد بصورت ژنتیك و اتوماتیك وار در خون و پوست جوانان ماست.ضمن اذعان به موارد مذكورتان بهتر نیست در تفاهم عقلانی جدیت به خرج دهیم.
۰
۰
...
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
پاراگراف آخر خیلی گنگه چون بحث در موردش زیاده
مثلا خیلی ها هستن به قول شما بعد از ازدواج علاقه مند میشن به هم اما آمار طلاقشون هم كم نیست!!
خیلی ها هم هستن عاشق همدیگن چند سال هم با هم بودن بعدا ازدواج كردن اما الان بعد از چند سال هنوز همون طراوت و عشق رو دارن!
اینكه امروزه بخواین تشویق كنین كه قبل از ازدواج عاشق نشین و بعد از ازدواج بهتره به نظرم دیگه بی انصافیه
۰
۰
سلام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
عشق ادم رو كور كر میكنه الاناون ازدواجایی كه با فكر عقل جلو رفته چی در اومده كه عاشقی بخواد خوب دراد عاشقی تقریبا بعد یكماه زندگی سرانجوم خودش رو نشون میده
۰
۰
علب
-
۰۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
ازدواج باعشق خیلی بهتر از ازدواجایی كه با نظر خانواده شكل میگیرد...اما به شرط اینكه عشق واقعی باشد نه اینكه بعضی ها عادت رو هم عشق میدونند درصورتی ك آنها فقط عادت كردن نسبت به فرد مورد نظر...ادامه دارد...
۰
۰
پروانه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۴
ازدواج باید با عشق باشه. وگرنه ادم موقع سختی ها دوام نمیاره و گذشت نمیكنه. ازدواج با عشق حتی مشكلاتو آسون میكنه
۰
۰

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر