منیزیم یکی از عناصر لازم و ضروری برای بدن انسان محسوب می‌شود. خوشبختانه می‌توان با داشتن یک تغذیه غنی و متنوع میزان منیزیم بدن را تامین کرد. با این حال کمبود منیزیم شایع است و می‌تواند خیلی‌ها را گرفتار کند بخصوص ورزشکاران را که به این ماده مغذی نیاز بیشتری دارند. برای همین کافی است که مواد غذایی سرشار از منیزیم و در صورت کمبود مکمل مصرف کنید.
کد خبر: ۶۱۲۵۶۶

منیزیم برای عملکرد خوب قلب و تقریباً تمام فعالیت‌های اصلی بدن لازم است. مانند سوخت و ساز گلوکز، تولید انرژی سلولی، سنتز پروتئین‌ها و غیره. دریافت ناکافی منیزیم می‌تواند مشکلات زیادی برای سلامتی بدن ایجاد کند مانند میگرن، ام‌اس، افسردگی، استرس و اضطراب، آسم و آلرژی. در صورت کمبود منیزیم حتما باید مواد غذایی سرشار از این ماده را مصرف کنید.

مواد غذایی سرشار از منیزیم
مصرف مواد غذایی سرشار از منیزیم یکی از مطمئن‌ترین روش‌های تامین نیاز بدن است. برای این کار توصیه می‌کنیم بروکلی، آجیل‌ها (بادام، فندق، گردو و غیره)، غلات کامل، ماهی، توفو و غذاهای دریایی را در اولویت برنامه غذایی‌تان قرار دهید.تا جایی که می‌توانید سبزیجات برگ سبز و حبوبات (مانند عدس، لوبیا سفید، لپه) میل کنید چون حاوی منیزیم قابل‌توجهی هستند. حتی آب شیر نیز می‌تواند منبعی برای تامین منیزیم باشد. باید بدانید که شکلات سیاه یکی از منابع فوق‌العاده منیزیم است. در هر ۱۰۰ گرم شکلات حدود ۲۹۲ میلی‌گرم منیزیم وجود دارد. هر ۱۰۰ گرم کاکائوی خالص نیز حاوی ۲۵۰ میلی‌گرم از این ماده مغذی است. اگر سویا دوست دارید نیز باید بدانید که با یکی دیگر از منابع خوب منیزیم طرف هستید چون در هر ۱۰۰ گرم لوبیای سویا ۲۵۵ میلی‌گرم منیزیم وجود دارد.

کاهش میزان جذب کلسیم
اگر دچار کمبود منیزیم باشید باید مراقب عادت‌های غذایی‌تان باشید. توجه داشته باشید که مصرف برخی مواد غذایی، داروها و مواد معدنی در جذب کلسیم اختلال ایجاد می‌کنند و می‌توانند به کمبود این ماده مغذی منجر شوند. باید بدانید که کلسیم هم در چرخه جذب منیزیم مشکل ایجاد می‌کند. برای همین اگر تصمیم دارید منیزیم بیشتری جذب کنید لازم است که مصرف کلسیمتان را کاهش دهید. کلسیم زیاد موجود در شیر و یا منابع دیگری مانند مکمل‌ها می‌تواند به طور جدی میزان منیزیمتان را کاهش دهد.

کاهش مصرف کافئین
نوشیدنی‌های الکلی و برخی از داروها می‌توانند میزان جذب منیزیم را کاهش دهند؛ حتی اگر میزان مصرف منیزیم را دو برابر کرده باشید. کافئین نیز می‌تواند عاملی برای از بین رفتن منیزیم بدن باشد. برای همین توصیه می‌کنیم مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند چای، قهوه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و غیره را محدود کنید.
>> فاطمه مهدی پور

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها