jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۸۸۰۸۶   ۲۶ مرداد ۱۳۹۲  |  ۰۸:۱۰

برای طبیعت‌گردان و کوهنوردانی که چند روز متوالی دور از شهر و در طبیعت هستند، چادر زدن و استراحت در آن امری اجتناب‌ناپذیر است، اما در سال‌های اخیر به سبب قیمت بالای مراکز اقامتی، بسیاری از خانواده‌ها نیز در طول سفر اقدام به برپایی چادر می‌کنند.

چادر زدن اگر با رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی همراه نباشد می‌تواند حوادث ناگوار و مشکلات بسیاری را برای مسافران و مردم محلی فراهم آورد.

انتخاب چادر:

به طور کلی چادر‌ها از نظر محل کاربرد و نوع استفاده به سه دسته کمپینگ، کوهنوردی و دیواره نوردی تقسیم می‌شوند.

چادرهای کوهنوردی و دیواره نوردی تخصصی است و مورد استفاده عموم نیست. چادرهای کمپینگ تنوع زیادی دارند و در ابعاد و اشکال متفاوتی ارائه می‌شوند. هنگام خرید چادر بهتر است از استحکام پارچه و سالم بودن تیرک‌ها و زیپ‌ها مطمئن شوید.

ابعاد چادرها‌ گاه می‌تواند مشکل آفرین باشد، برای مثال چادرهای چهار نفره برای خوابیدن در کنار یکدیگر بدون هیچ فضای اضافی هستند. از آنجا که خانواده ­‌ها معمولا با باروبنه زیاد سفر می‌کنند، نمی‌توانند در طول سفر احساس راحتی کنند. ارتفاع چادر هنگام خرید باید مدنظر باشد تا هنگام رفت و آمد و تعویض لباس مشکلی پیش نیاید.

کجا و چگونه چادر بزنیم:

برای انتخاب محل چادر باید زمینی انتخاب شود که کاملا مسطح بوده و از هر گونه سنگ و بوته پاک باشد و مرطوب نبودن خاک مدنظر قرار گیرد.

بهتر است مکان چادر در پناه باشد تا در هنگام باد و توفان کمترین آسیب به چادر وارد شود. چادر‌ها باید دور از کناره راه‌ها، رودخانه‌ها و ساحل باشند تا از خطر احتمالی ریزش بهمن، سیل، تصادف و برخورد با امواج دریا اجتناب شود.

بیشتر چادرهای جدید دارای کف یک تکه هستند که در اطراف آن حلقه یا بندهایی برای محکم کردن کفه به زمین (بند مهار چادر) تعبیه شده است. قبل از زدن تیرک‌ها بهتر است ابتدا چادر را روی زمین محکم کرده، طوری که کف چادر صاف و بدون هیچ چروکی باشد و سپس تیرک‌ها را نصب کرده و بندهای مهار را با میخ‌های مخصوص چادر به زمین متصل کنید.

چند نکته ایمنی:
ـ پوشش چادر قابل اشتعال است. از این رو هیچ گونه وسایل گرمایی و روشنایی در داخل چادر روشن نکنید.

ـ برای جلوگیری از ورود حیوانات موذی و گزنده و نفوذ سرما و باد و باران، بهتر است در چادر فقط هنگام ورود و خروج باز شود.

ـ چادر زدن تنها در کمپ‌ها مجاز است و در نقاط دیگر شهر مانند پارک‌ها و معابر عمومی جرم محسوب می‌شود.

ـ هنگام جمع کردن چادر مراقب باشید جسم تیز یا برنده‌ای سبب پارگی چادر نشود. هر گونه پارگی را قبل از بیشتر شدن سریع تعمیر کنید. استفاده از چسب پنچری ماشین گزینه مناسبی برای این کار است.

ـ هیچ‌گاه چادر را به حالت خیس جمع نکنید. این کار سبب پوسیدگی و بدبو شدن چادر می‌شود.

ـ فراموش نکنید چادر زمانی قابل استفاده است که دو اصل انتخاب محل مناسب و برپایی صحیح کامل رعایت شود.

>> جام جم/ چمدان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها