jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۷۷۵۶۸   ۱۷ تير ۱۳۹۲  |  ۱۳:۴۴

نایب رییس انجمن علمی پیشگیری از چاقی، به خانم‌ها توصیه کرد که مراقب قطر شکم خود باشند تا بیشتر از ۸۰ سانتی‌متر نشود.

 

ضیاءالدین مظهری گفت: افزایش قطر شکم بیش از ۸۰ سانتی‌متر برای خانم‌ها به منزله آغاز خطر است و از ۸۸ سانتی‌متر دچار بیماری‌هایی در خصوص چاقی می‌شوند ولی اگر از ۸۸ سانتی‌متر بیشتر شود به اوج خطرات بالقوه و بالفعل نزدیک می‌شوند.

این کارشناس تغذیه چاقی شکمی در مردان گفت: قطر ۹۴ سانتی‌متر آغاز خطر چاقی شکمی برای مردان است و از ۱۰۲ سانتی‌متر بیماری‌های زمینه‌ای چون فشار خون، عصبانیت و بیش از ۱۱۲ سانتی‌متر در اوج خطر هستند.
مظهری در رابطه با بروز چاقی در افراد گفت: سه گروه مواد غذایی قند، چربی و پروتئین به ترتیب ۴ ، ۹ و ۴ کالری انرژی دارند که به اندازه نیاز جذب بدن می‌شود. اگر میزان انرژی دریافتی با مصرف انرژی متفاوت باشد و فرد از مرحله رشد گذر کرده باشد، انرژی مازاد در قسمت‌هایی از بدن، بر اساس الگوی ژنتیکی انباشته می‌شود. انباشتگی چربی خانم‌ها معمولا در قسمت پایین تنه و به شکل گلابی است و در آقایان این انباشتگی در بالا تنه به وجود می‌آید که این‌ها درواقعیت تحت تاثیر جنسیت نیست.
مظهری اظهار کرد: انباشتگی چربی به صورت اسیدهای چرب آزاد در مسیر خون رها می‌شوند و با توجه به نوع کلسترول (پروتئین‌های کم چگال و پرچگال) پلاک‌هایی را ایجاد می‌کنند که در طول زمان باعث از بین رفتن حالت کشانی رگ‌ها و پرفشاری خون می‌شود. آزادسازی این اسیدهای چرب موجب ابتلا به بیماری‌های کشنده نامرئی می‌شود که آسیب‌های جدی به مغز، کلیه و بینایی می‌شود. همین‌طور بیماری دیابت نوع دوم را برای افراد چاق به همراه دارد.

>> ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها