jamejamsara
سرا کد خبر: ۵۶۹۰۲۴   ۱۸ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۰:۰۶

پشتت به کوه بند است، به کوهی ایستاده زیر تیغ آفتاب، کوهی که مشت گره‌کرده زمین است به صورت ابری آسمان. پشتت به کوه بند است، کوهی که دامن گسترده‌اش را به روی زمین کشیده و با دل سنگی‌اش تن می‌سپارد به باد، به باران، به آفتاب و اجازه می‌دهد گله‌مرالان آهسته از آن بالا برود تا رصد کند صیادانی را که صید شد‌ه‌اند.

می‌دانم ای مرد آفتابی! می‌دانم تو آن بیدی نیستی که با این بادها بلرزی، تو آن آدمی نیستی که زندگی‌ات را غربال نکرده بسپاری به بادهای دوره‌گرد.

تو آن کشاورز ناشی نیستی که دانه دانه خرمنت را بسپاری به بادهای هرزه‌ای که معلوم نیست از پشت کدام سیم‌های خاردار آمده‌اند و به کدام سمت باران ندیده می‌روند.

من تو را می‌شناسم. شناسنامه‌ات وطن من است. می‌دانم آفتاب بر شانه‌های تو بزرگ شده است، پیر شده است و دویده است از مشرق تا مغرب.

من تو را می‌شناسم، می‌دانم «تو از وجین علف‌های هرز می‌آیی» می‌دانم «بهار گوشه‌نشین نگاه روشن‌ توست.» می‌دانم پلک‌هایت را ببندی زمستان می‌آید می‌نشیند کنار اجاق اجدادی‌مان و آن گاه ما زانوی سرما را بغل می‌کنیم. می‌دانم دست‌های تو پر است از برکت خداوند و لب‌های تو ذکر تلاوت نشده بسیاری دارد.

من تو را می‌شناسم. تو را که 70 سال آفتاب را پیر کردی، 70 سال زمین را دور سرت چرخاندی و به ماه گفتی بتابد بر گندمزارهای تو. گندمزارهایی که برکت ارث پدری‌شان است و با فرمان تو:

باد این آشنای گندمزار/ می‌دود لابه‌لای گندمزار

حرکت از تو است و می‌دانم / برکت با خدای گندمزار

من تو را که فرزند آفتاب و پدر زمین هستی و پشتت به هفت کوه گرم است، می‌شناسم و دست‌های بهارآورت را تابستان تابستان دوست دارم. بایست و به بادها بگو از کدام سمت بیایند تا گندمزار تو به رقص بیاید و برود تا آسمانی که هنوز حیران دعای دست‌های توست.

جام جم /چاردیواری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر