jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۶۱۱۶   ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۱:۰۲

از اواخر بهمن ۱۳۹۹ که واکسیناسیون کادر درمان به‌عنوان اولین اولویت در ایران شروع شد، سؤالات و نگرانی‌ها درباره ایمن بودن واکسن کووید ۱۹ در اذهان شکل گرفت.

title

تفاوتی نداشت گیرنده واکسن پزشک بود یا خیر؛ تقریبا هر شخصی برای دریافت واکسن مراجعه می‌کند، می‌پرسد آیا این کار خطر و عارضه‌ای دارد؟ مطالب منتشر شده و اغلب بدون پشتوانه علمی در فضای مجازی نیز نگرانی‌ها را تشدید می‌کرد.

بیماری کووید 19 یک بیماری جدید محسوب می‌شود که تظاهرات بالینی و آزمایشگاهی کوتاه‌مدت و بلندمدت متعددی دارد و هنوز هم مطالب جدیدی در این باره گزارش و منتشر می‌شود، قطعا درمان و پیشگیری این بیماری نیز جزو موارد مورد بحث و اختلاف مجامع علمی است.

با توجه به خطری که این ویروس برای بشریت به‌وجود آورده، کارخانه‌های داروسازی از ابتدای همه‌گیری به تکاپو افتادند که واکسن مؤثری برای مبارزه با آن تولید کنند و سازمان جهانی بهداشت نیز برای اکثر واکسن‌های معرفی شده، مجوز اضطراری صادر کرد.

در حالت عادی و در شرایط استاندارد، یک فرآورده دارویی چند مرحله طولانی آزمایشی رو طی می‌کند تا به بازار عرضه شود، با این حال مواردی وجود دارد که پس از چند سال از معرفی آن، به علت بروز عوارض مهم، از چرخه تولید خارج شده‌اند.

قطعا در مورد واکسنی که به صورت فوریتی مجوز تولید گرفته است، این نگرانی بیشتر خواهد بود. خوشبختانه تا به‌حال میزان عوارض جدی واکسن‌ها حداقل و نادر بوده‌ است و در مقایسه با عوارض بیماری کووید ۱۹ قابل اغماض است.

پس تا زمانی که واکسنی دارای مجوز معتبر است، در تزریق آن مردد نباشید و به محض این‌که نوبت به شما رسید اقدام کنید!

دکتر علیرضا فاطمی - متخصص بیماری‌های عفونی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها