مشاهدات یک گردشگر خارجی از آداب ایرانی

چرا ایران بزرگ است؟

بتازگی یک خودروی ون که در دوطرفش شعار «ایران بزرگ است» نقش بسته بود، مقابل موزه مرکزی لندن، یک هشدار امنیتی دریافت کرد. یعنی آن را یک تهدید امنیتی به حساب آورد و به دلیل این سوء‌ظن شیشه‌هایش شکسته شد. من بعدا فهمیدم ون متعلق به یک خانواده رومانیایی ـ‌ فرانسوی است که با آن ون به دور دنیا سفر می‌کنند. آنها تهدید امنیتی نبودند، با شعاری که روی خودروی‌شان نوشته بودند، فقط می‌خواستند بگویند: «ایران یک کشور بی‌نظیر است و افراد بیشتری باید از آنجا دیدن کنند.»
کد خبر: ۸۷۴۹۱۰
چرا ایران بزرگ است؟

به گزارش جام جم آنلاین ، اولین بار شش سال پیش به ایران رفتم. وقتی برای گرفتن ویزای سفر در سفارت ایران نشسته بودم، یک خانم ایرانی به آرامی روی شانه‌ام زد و گفت: کافی است به بازار بروی و وانمود کنی گم شده‌ای، مسلما یک نفر تو را به خانه خود خواهد برد.

در نخستین روز سفرم به ایران، با مرد جوان نسبتا بداخلاقی آشنا شدم و او نشانی خانه‌شان را به من داد و از من دعوت کرد روز بعد پیش مادرش بروم و این آغاز برنامه‌ای بود که هر روز صبح سه تا چهار ساعت به آپارتمان آنها در حومه یزد می‌رفتم و همراه مادرش پخت‌و‌پز ماهرانه غذاهای ایرانی را می‌دیدم. من عاشق ایران شدم، عاشق غذای این کشور و مردمش. حتی عاشق آن مرد بد‌اخلاقی که نشانی خانه‌شان را به من داد، ما پنج سال است که با هم ازدواج کرده‌ایم.

ایران نسبت به آنچه ما در رسانه‌ها می‌بینیم، بسیار پیچیده‌تر، فرهنگی و دارای جامعه‌ای چند بعدی است. اینجا دلایلی دارم که چرا «ایران بزرگ است» و چرا من مطمئنم شما هم می‌توانید مثل من دوستش داشته باشید.

صبحانه ایرانی شگفت‌انگیز است

گرانولا یا پوره آووکادو روی نان تست را فراموش کنید! خامه شیر شتر را با عسل موم‌دار امتحان کنید! یا کله پاچه را! بهتر است از کسی بپرسید تا به شما نزدیک‌ترین نانوایی سنگکی را نشان دهد جایی که نان روی کوهی از سنگ‌های داغ پخته می‌شود و بعد برای خنک شدن آن را روی دیواری از میخ آویزان می‌کنند.

ایرانی‌ها اخلاقی‌اند

ایرانی‌ها اهل عشق‌ورزی هستند و زمان زیادی را برای خواندن اشعار حافظ و فردوسی صرف می‌کنند. آنها بسیار مبادی آداب و مودب هستند، گاهی دو مرد ایرانی را می‌بینید که ده دقیقه وقت می‌گذارند تا ثابت کنند دیگری باید اول از یک درگاهی عبور کند. فروشنده‌ای می‌بینید که قبل از گفتن قیمت، چند بار به مشتری‌اش می‌گوید این جنس قابلی ندارد. این همان سنت دیرینه تعارف است که نمادی از ادب ایرانی‌هاست. بسیاری از هتل‌ها و رستوران‌ها کوچک هستند و خانوادگی اداره می‌شوند. البته در ایران جاهایی برای اقامت در کاروانسراهای قدیمی کویری یا امکان اقامت در روستاها برای رفتن به روستای دیگر در میان کوه‌ها هست. سفر با راهنماهای محلی فرصت فوق‌العاده‌ای برای دیدن ایرانی‌ها و رونق بازار اقامتگاه‌های خانگی است و ایرانیان در خانه‌های اجدادی خود را روی توریست‌ها باز می‌کنند و به عنوان یک گردشگر خارجی همچون یک فرصت اقتصادی مورد توجه ویژه قرار می‌گیرید.

آشپزی جادویی با برنج

برنج ایرانی‌ تر و تازه همچون یک شاهزاده است که در استخری از کره ذوب شده، بخوبی بخارپز می‌شود. به شکل غیرممکنی روشن و شفاف است که می‌توانید همه لحاف‌ها و بالش‌های باکینگهام را با آن پر کنید و بهترین چیز ته دیگ است؛ برنج ترد، روغنی، طلایی که از ته قابلمه کنده می‌شود.

ایران بهترین برای مسافران زن تنها

ایرانی‌ها هم از شجاعت شما نگرانند و هم به خاطر این‌که شما شوهر یا همراهی ندارید، نسبت به شما احساس مسئولیت می‌کنند. در هر دو حالت شما به عنوان یک زن تنها در ایران بهترین شرایط را خواهید داشت. شما می‌توانید در واگن زنان، مترو سوار شوید و به مهمانی زنانه بروید.

ایران در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار مدرن است. 97 درصد زنان بیش از مردان در دانشگاه‌ها تحصیل کرده‌اند. ایرانی‌ها بسیار آموزش یافته و مطلع از غرب هستند، بیش از آنچه ما در مورد آنها می‌دانیم و اگر فکر می‌کنید ایران یک مرداب قرون وسطایی است باید خود را برای یک شوک آماده کنید!

جنیفر کلینک- گاردین

مترجم: احمد اعرابی - ضمیمه چمدان

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها