jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۴۰۹۵۵ ۰۸ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۸:۳۰

محققان متوجه شده اند که خواب خوب شبانه به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با ثبت و ضبط ویژگی های اصلی میکروب های مهاجم، در آینده بتواند آنها را در صورت بازگشت شناسایی کرده و از بین ببرد.

خوب بخوابید تا بیمار نشوید

به گزارش ایرنا، تاثیر خواب خوب شبانه بر حافظه انسان، محرز است. اما هم اکنون محققان متوجه شده اند که سیستم دفاعی بدن انسان در مقابله با بیماری ها با روشی مشابه حافظه عمل می کند.

خواب خوب شب به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا ویژگی های اصلی میکروب های مهاجم را به یاد آورد، به طوری که در آینده و در صورت بازگشت آنها بتواند با این میکروب ها مبارزه کند.

«جان بورن» از دانشگاه توبینگن گفت: حافظه و سیستم ایمنی بدن ما هر دو به یک روش مشابه یعنی از طریق پردازش اطلاعات عمل می کنند.

وی افزود: هر دو سیستم حافظه و ایمنی بدن در ابتدا اطلاعات اولیه را گرفته و به ذخیره کوتاه مدت می سپارند و در هنگام خواب، این اطلاعات را در یک ذخیره بلند مدت قرار می دهند.

به گفته این محقق، شباهت های میان حافظه و سیستم ایمنی فراتر از همانندی و داشتن فاکتورهای مشترک است.

محققان اعتقاد دارند که هنگام خواب، اطلاعات در سیستم ایمنی و حافظه کد گذاری می شود تا با پردازش فوری و سریع اطلاعات در زمان بیداری تداخل پیدا نکنند، در نتیجه، محرومیت از خواب خوب حقیقتا سلامت را به خطر می اندازد.

در خواب خوب عمدتا کیفیت و نه مدت زمان خواب اهمیت دارد، به طوری که فرد پس از بیداری احساس شادابی می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر