jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۷۸۱۳۲۰   ۲۶ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۱:۲۹

بانک مرکزی نوسانات قیمت خرده فروشی 11 قلم کالا را در هفته منتهی به 22 اسفند ماه 93 را اعلام کرد که براین اساس نرخ 6 گروه کالا افزایش و قیمت دو گروه دیگر کاهش یافت البته نرخ سه گروه مواد خوراکی نیز تغییری نکرد.

نرخ 6 کالا افزایش یافت

براین اساس، قیمت 6 قلم کالا نسبت به هفته قبل از آن افزایش، دو گروه کاهش و سه گروه دیگر ثابت بود.

براساس اعلام بانک مرکزی نرخ برنج، حبوب، میوه های تازه، سبزی های تازه، گوشت قرمز و قند و شکر در هفته مذکور رشد و قیمت تخم مرغ و گوشت مرغ کاهش یافته، البته نرخ لبنیات، چای و روغن نباتی ثابت ماند.

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت پنیر غیرپاستوریزه نسبت به هفته قبل معادل 0.2 درصد افزایش داشت و بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. قیمت تخم مرغ معادل 1.3 درصد کاهش یافت و شانه ای 80 تا 105 هزار ریال فروش می رفت.

برنج و حبوب

در این هفته در گروه برنج، بهای برنج داخله درجه یک معادل 0.3 درصد افزایش ولی قیمت برنج داخلی درجه دو 0.1 درصد کاهش داشت و بهای برنج وارداتی غیرتایلندی ثابت بود.

در گروه حبوب قیمت نخود معادل 1.6 درصد افزایش ولی بهای لوبیا سفید 0.2 درصد کاهش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

میوه ها و سبزی های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری لیموشیرین عرضه نمی شد ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می گردید.

میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می نمودند که در گروه میوه های تازه بهای سیب قرمز تخم لبنان معادل 1.6 درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 2.8 تا 23.7 درصد افزایش داشت.

در گروه سبزی های تازه بهای خیار معادل 1.6 ، بادنجان 1.8 ، کدو سبز 13.8 و سیب زمینی 3.7 درصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.1 تا 2.3 درصد کاهش یافت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند معادل 1.1 درصد و گوشت تازه گاو و گوساله 0.9 درصد افزایش ولی قیمت گوشت مرغ 6.3 درصد کاهش داشت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته بهای قند معادل 0.2 درصد و شکر 0.4 درصد افزایش یافت. قیمت چای خارجی و انواع روغن نباتی ثابت بود.

تغییرات سالانه

قیمت لبنیات نسبت به هفته مشابه سال قبل 10.9 ، برنج 6.6 ، حبوب 5.1 ، میوه های تازه 59.9 ، گوشت قرمز 7.8 ، گوشت مرغ 11.9 ، قند و شکر 5.5 و چای نیز 8.9 درصد افزایش قیمت داشته است.

همچنین قیمت روغن نباتی 0.2 درصد، سبزی های تازه 20.5 درصد و تخم مرغ نیز 6.3 درصد افت قیمت را تجربه کرد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر