jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۷۲۳۷۶۹   ۱۰ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۸:۳۴

این روزها اغلب باغداران و روستایی‌ها در حال زدن یا به اصطلاح ریختن گردو هستند. گردوها اغلب با چوب‌هایی بسیار بلند، اما سبک با تاب خاصی نشانه گرفته می‌شوند و با هر ضربه، تعداد زیادی گردکان با قدرتی چند برابر بیشتر از دانه‌های تگرگ به زمین فرود می‌آیند که اگر هدف یکی از این گردوها قرار بگیرید بدون شک برآمدگی دردناکی در ناحیه ضربه‌خورده تا چند روزی همراهتان خواهد بود.

کدام گردوها پوک و بی‌مغز است؟

در مرحله بعد گردوها را جمع و گونی می‌کنند. کاری سخت و دشوار است. چرا که به ازای برداشتن هر گردو از سطح زمین به تمام عضلات و مفاصل بدن فشاری وارد خواهد آمد که این درد نیز تا مدتی یار نامهربانتان خواهد بود.

پوست‌گیری گردو هم ماجرایی دارد. در روش سنتی یا همان محلی، گردو را از چند روز تا یک هفته درون گونی محبوس می‌کنند تا به اصطلاح برخی روستایی‌ها پوست آن قره قروت شود.

در واقع وقتی گردو گونی می‌شود هنوز نفس می‌کشد و همین عامل موجب افزایش رطوبت و گرما درون گونی شده و با گذشت چند روز پوست گردو ور می‌آید و شکاف می‌خورد و قهوه‌ای رنگ و شبیه قره قروت می‌شود و در نتیجه آن پوست سبزی که به پوسته چوبی گردو چسبیده بود و آن را ول نمی‌کرد براحتی جدا می‌شود.

وقتی گردو سمی می‌شود

اما اگر گردو بیش از زمان تعریف شده در گونی باقی بماند، پوست آن سیاه شده و آلوده به برخی قارچ‌ها بخصوص سم خطرناک آفلاتوکسین می‌شود و مغز گردو بوی نامطبوع کپک را به خود می‌گیرد و در اغلب مواقع رنگ پوسته مغز گردو هم کمی تغییر رنگ می‌دهد و بی‌کیفیت می‌شود و اینجاست که اگر گردو مورد مصرف قرار گیرد با ایجاد ماده‌ای سمی به نام آکرولئین موجب ناکارآمدی کبد می‌شود.

گاهی نیز برای رفع بوی کپک، گردوها را خشک می‌کنند و به عنوان گردوی درجه دو و سه که طعم تلخی هم دارد با قیمت پایین‌تری در بازار عرضه می‌کنند که مصرف آن توصیه نمی‌شود.

این گردوهای پوک متقلب

اما چرا وقتی گردوی تازه با پوست چوبی می‌خریم اغلب آنها پوک و بی‌مغز بوده و اگر هم مغزدار باشد وقتی خشک می‌شود مثل چوب شده و قابلیت خوراکی‌اش را از دست می‌دهد؟ اگر درختان گردو طبق قاعده‌ای رسیدگی و آبیاری نشوند یا هوا بسیار گرم و اصلا به درخت آبی نرسد بدون شک گردوها یا ریز می‌شوند یا اگر درشت شوند پوک شده و مغز آن گوشتی و طعم‌دار نخواهد بود و اگر هم طی چند بار آبیاری آخر، آبی درون بافت مغز گردو نفوذ کرده باشد با خشک‌شدن، مغز گردو چوبی خواهد شد.

راه شناسایی گردوی مغزدار

اغلب گردوهای درشتی را که پوک و بی‌مغزند با پوست سبز یا چوبی عرضه می‌کنند و ارقامی را هم که درشت، اما با کیفیت‌اند دستچین و خشک‌کرده و با قیمت‌های نجومی به فروش می‌رسانند.

در نتیجه برای خرید گردوی تازه با پوست چوبی، به دنبال انواع درشت آن نباشید و انواعی را که اندازه متوسط و پوست کاغذی دارد انتخاب کنید و اگر هم اصرار به خرید گردوی درشت دارید آنهایی را که هنگام وزن کردن با دست، سنگین‌تر به نظر می‌رسند خریداری کنید.

فاخره بهبهانی - گروه سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سیروس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۰
نخیراین طوری هم نیست ما خودمون باغ بزرگ گردو داریم خیلی فوت وفن داره
۰
۰
محمد حسین
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۰
عجب ! پس داستان از این قرار است
۰
۰
در دونه حسن كبابی(كشانی)
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۰
آقا سیروس باغدار كه فقط شما باغ بزرگ گردو دارین میشه یه كلاس بذارین فوت و فنش رو یاد بدین ! من خودم بچه دهاتم افتخار میكنم . تا جایی كه می دونم اول گردو رو میزنن بعدش گونی بعدش پوست گیری و خشك . فوت و فن شما چیه ؟
۰
۰
alone army
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۱
اقا توروخدا جون هركی دوس دارین درمورد این گردوهای د رجه سه كه همین سیاه وكپك زده هم توضیح بدین چون مقادیر زیادی از اینها فروخته میشه به رستوران ها برای تهیه غذا ها با طعم گردو .خودم دیدم
۰
۰

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها