jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۱۴۲۵۴   ۱۶ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۴:۳۸

با وجود عمل جراحی، تومورهای سرطانی مغز به بازگشت دوباره معروف هستند و برای بیماران نیز تومور مغزی به دلیل عود دوباره بسیار ترسناک است اما دانشمندان روش پیشرفته جدیدی برای برداشتن سلول‌های بدخیم و ریشه‌کنی آن در طی عمل جراحی یافته‌اند.

حذف بدون بازگشت تومور مغزی

«موریتس اف کرچر» و همکارانش از دانشگاه کارولینای جنوبی در تحقیقات خود اظهار داشتند: درمان سرطان بدخیم مغز بخصوص گلیوبلاستوما (GBM) بسیار دشوار است. اگرچه این سرطان نسبتا نادر است، اما بسیار خطرناک بوده و سلول‌های تومور به سرعت انتشار می‌یابند.

عمل جراحی و برداشتن این تومورها یکی از مهم‌ترین روش‌ها در مقابله با این سرطان است، اما مشکلی که وجود دارد اطمینان از برداشت تمامی سلول‌های آلوده و کنترل آن می‌باشد که بسیار حیاتی است. روش‌های کنونی برای شناسایی این سلول‌های آلوده کافی نیست بنابراین این محقق و همکارانش روشی جدید برای این مشکل یافتند.

آنها با استفاده از دستگاهی شبیه لیزر این سلول‌ها را شناسایی می‌کنند به طوری که روز قبل از عمل، ماده‌ای به سلول‌های سرطانی بیمار تزریق شده و با استفاده از اسکنر «Raman» در مدل موش‌های مشابه «GBM» انسانی، محققان با موفقیت سلول‌های سرطانی را شناسایی و تومورها را خارج کردند. در حال حاضر این روش برای اهداف دیگر بر روی انسان آزمایش می‌شود.

محققان معتقدند جراحی با این وسیله در آینده‌ای نزدیک به درمان انواع سرطان مغز کمک خواهد کرد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها