۴۳ سال پیش پلیس راهنمایی و رانندگی در تهران، قانون جدید اخذ جرائم رانندگی را به مرحله اجرا درآورد و بر اساس آن ماموران راهنمایی و رانندگی عابران و رانندگان متخلف را در خیابان‌ها جریمه می‌کردند، جریمه‌هایی به مبلغ ۱۰۰ تومان!
کد خبر: ۷۱۱۲۳۷

جام جم سرا: در تاریخ هشتم شهریور ماه سال ۱۳۵۰، قانون جدید راهنمایی و رانندگی در تهران اجرایی شد، قانونی که در اجرای آن شکل برگه‌های جریمه تغییر محسوسی کرد و عابران و رانندگان متخلف نیز تا سقف ۱۰۰۰ ریال جریمه می‌شدند.

روزنامه اطلاعات در گزارشی با تیتر «جریمه‌های ۱۰۰ تومانی از امروز شروع شد» در هشتم شهریور سال ۵۰ نوشت: «پلیس از بامداد امروز قانونی جدید اخذ جرائم رانندگی را به مورد اجرا گذاشت. به موجب این قانون عده زیادی از عابران و رانندگان متخلف در خیابان‌های تهران جریمه شدند.»

به نقل از ایسنا، این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: ‌ «در سر چهارراه‌ها و هرجا که اتومبیل‌ها پشت چراغ قرمز توقف می‌کردند، بین رانندگان وسایل نقیله عمومی صحبت از افزایش جرائم در قانون جدید بود و در یکی از چهارراه‌ها راننده یکی از تاکسی‌ها به دیگری گفت مراقب ۱۰۰ تومانی‌های جیبت باش و دیگر درپاسخ گفت من کمتر از تو خلاف می‌کنم و سابقا هم به ندرت جریمه می‌دادم اما تو اگر جرات داری مانند گذشته، خیابان‌ها را دور بزن و تخلف کن.»

در ادامه این گزارش آمده است: «امروز ترس از جریمه شدن در نقاط مختلف تهران عده زیادی از مسافران تاکسی را بلاتکلیف نگه‌داشته بود چون آن‌ها در محل‌هایی ایستاده بودند که تاکسی‌های برای سوار کردنشان مجبور به توقف دوبله بودند و رانندگان تاکسی هم از ترس ماموران و جرائم جدید آن‌ها را سوارنمی‌کردند. عابران نیز سعی می‌کردند از نقاط خط کشی شده عبور کنند ولی بعضی از آن‌ها به ناچار مجبور به تخلف می‌شدند و با احتیاط کامل از عرض خیابان می‌گذشتند! این عده پس از آنکه مطمئن می‌شدند افسر پلیس یا پلیس راهنمایی و رانندگی در آن نردیکی‌ها نیست از عرض خیابان عبور می‌کردند.»

به گزارش جام جم سرا، با گذشت بیش از چهار دهه و ۱۰۰۰ برابر شدن رقم جرائم راهنمایی و رانندگان تخلفات رانندگی و عابران همچنان یکی از دغدغه‌های اصلی پلیس راهنمایی و رانندگی محسوب می‌شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها