jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۶۰۷۱۲   ۱۹ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۶:۳۴

گچمه‏‌بافی از صنایع دستی انحصاری کهگیلویه و بویراحمد است که هنری مرکب از گلیم و قالی است. مردمان این دیار مهارت‌های دیدنی بسیار در بافت قالی، جاجیم، گبه و مانند آن دارند که می‌تواند یادگارهای خوبی از سفرتان باشد.

جام جم سرا: عشایر کهگیلویه و بویراحمد از گچمه برای زیرانداز و تزیین چادرها و خانه‏های خود استفاده می‏کنند.
علاوه بر صنایع دستی محصولاتی چون عسل، روغن حیوانی، کشک و قره‌قروت و دیگر مواد لبنی و هچنین محصولات کشاورزی مانند گردو سوغات خوبی از سفر به شهرهای این استان خواهند بود.
به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی، جنگل‌های بلوط که در امتداد زاگرس واقع‌اند، در این خطه سهم بسزایی در طبیعت و زندگی مردم دارند.

اگر به این مناطق سفر کردید، از مردم سراغ نان «کَلگ» را بگیرید تا طعم نان با آرد بلوط را نیز بچشید. از گیاهان منطقه هم باید از آویشن، کنگر، بیلهَر، قارچ کوهی و لیزک یا بن‌سرخ نام برد که بوی خوشی دارند. گونه‌های بسیاری از گیاهی دارویی در این استان می‌روید که از مهم‌ترین آنها باریجه، آنغوزه، آویشن دنائی ، هوچوبه، مورد، صدر، بابونه، رازیانه، کتان، گل گاوزبان، آلوئه‌ورا است. اگر علاقه‌ای به خرید گیاهان عطاری یا استفاده از آنها دارید و با خصوصیاتشان آشنا هستید، گیاهان مذکور با کیفیتی خوب در این استان در دسترستان است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر رانت‌خواری در واردات واکسن

خطر رانت‌خواری در واردات واکسن

دکتر سیدعلیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در نامه مهمی به دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چند نکته مهم و اساسی در زمینه واکسن و ایمن‌سازی جامعه علیه ویروس کرونا متذکر شدند. در این نامه به موارد مهمی در خصوص خرید واکسن و فرآیند واکسیناسیون اشاره شده است که به نظر می‌رسد باید مورد توجه دولت و نظام سلامت قرار گیرد.

بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

راه مقاومت ادامه دارد

راه مقاومت ادامه دارد

عروج ملکوتی سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، همه محبان و طرفداران جبهه مقاومت را مغموم کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر