jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۹۰۸۸۲   ۰۲ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۱:۱۵

دو سال است که در دوران عقد به سر می‌برم. شوهرم را خیلی دوست دارم. تنها عیب او این است که خیلی زود عصبانی می‌شود، حرف‌های زشتی به بقیه می‌گوید و ملاحظه اطرافیان را نمی‌کند. من خیلی رنج می‌برم، لطفا راهنمایی‌ام کنید.

خشم، پیچیده‌ترین هیجان انسانی و واکنش طبیعی به ناکامی و بدرفتاری محسوب می‌شود. همه ما ممکن است با موقعیت‌هایی روبه‌رو شویم که ما را خشمگین کند. مشکل خشم این است که در عین حال که جزئی از زندگی است، می‌تواند در روابط ما اختلال ایجاد کند. به همین دلیل است که خشم در افراد باعث تضاد می‌شود یعنی اولا یک واکنش طبیعی است ثانیا اگر تکرار شونده، شدید و بدون کنترل باشد موجب آسیب زدن به خود و دیگران می‌شود. اما آنچه در پاسخ به سوال شما باید گفت به ۲بخش تقسیم می‌شود:

الف) شما چه کاری می‌توانید انجام دهید تا مشکل حل شود؟

ب) همسرتان چه کاری باید انجام دهد تا خشم خود را کنترل شده ابراز کند.

 

کارهایی که شما باید انجام دهید

۱- قبل از هر چیز باید بدانید که پرخاشگری غالبا به مرور زمان و بالا رفتن سن کاهش پیدا می‌کند یعنی رفتارهای پرخاشگرانه فرد کم می‌شود.

۲- در موقعیت‌هایی که همسرتان پرخاشگری می‌کند بهترین کار، آرام بودن شما و اطرافیان است چرا که هرگونه مجادله و حتی صحبت منطقی در موقعیتی که فرد به شدت هیجانی و غضب آلود است بی‌نتیجه خواهد بود. در واقع بهترین سخنوران و مشاوران هم هنگامی که طرف مقابل خشمگین است بحث منطقی و استدلال را کنار می‌گذارند.

۳- زمینه‌های پرخاشگری را تا جایی که ممکن است کنترل و محدود کنید منظور این است که موضوعات و مسائلی را که باعث پرخاشگری همسرتان می‌شود تا حد امکان از بین ببرید، این کار سبب می‌شود همسرتان احساس کند او اخیرا توانسته بر خشم خود غلبه کند و قدرت کنترل پرخاشگری را به دست آورده است. این کار باعث امید و بهتر شدن روحیه او در ادامه روند کنترل پرخاشگری می‌شود.

۴- در مواقعی که همسرتان پرخاشگری می‌کند با برخوردی سرد، احساس ناراحتی خود را در چهره و رفتارتان نشان دهید البته بسیار کوتاه و گذرا.

۵- در مواقعی که خوب رفتار می‌کند به تقویت او بپردازید و او را متوجه این مسئله کنید که این توانایی را در کنترل پرخاشگری دارد و می‌تواند در همه جا از آن استفاده کند! همچنین او را به نوع متفاوت برداشت از رفتار دیگران که باعث خشمش می‌شود متوجه کنید (تفکر به شدت منفی و درشت نمایی که منجر به کنترل نشدن پرخاشگری کلامی او می‌شود).

 

آنچه همسرتان باید انجام دهد

۱- وقتی عصبانی می‌شود قبل از هر اقدامی بهتر است از یک تا ۱۰ بشمارد، این امر باعث می‌شود در فاصله‌ای که پیام دیگران را دریافت می‌کند تا زمان واکنش (بددهنی یا پرخاشگری) فاصله کوتاهی ایجاد شود و تصمیم بهتری برای نشان دادن واکنش بگیرد.

۲- نفس عمیق کشیدن و شل کردن عضلات نیز باعث آرام شدن و انتخاب رفتار بهتر می‌شود.

۳- تغییر در نوع تفکراتی که در لحظه خشم به فرد وارد می‌شود البته این تمرین به زمان بیشتری نیاز دارد.

۴- بازسازی ذهنی موضوعاتی که فرد را بیشتر عصبانی می‌کند. در تخیل و تصورات ذهنی آن موقعیت را برای خود مجسم کند و ببیند چگونه می‌تواند خشم خود را کنترل کند. برخی افراد که قادر به کنترل خود در لحظه نیستند با ایجاد تصور ذهنی موقعیت خشم برانگیز و تمرین واکنش بهتر، خواهند توانست رفتار خود را تغییر دهند.

۵- استفاده از کتاب‌های مهارت کنترل خشم یا شرکت در کلاس‌های مهارت زندگی (کنترل خشم) هم موثر خواهد بود؛ در هر حال کمک گرفتن همسرتان از یک مشاور نیز پیشنهاد می‌شود.
>> زهره حسینی (مشاور) / روزنامه خراسان

* شما چه نظری دارید؟ تجربه‌ها و نظراتتان را در این زمینه، با ما در میان بگذارید *

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها