jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۸۶۰۴۷   ۱۵ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۰:۰۰

بیماری‌های زیادی وجود دارد که تا مدتی زندگی تمام اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از جمله سرطان، شکستگی دست یا پا که نیاز است اعضای خانواده به فرد آسیب دیده کمک بیشتری کنند. ناراحتی‌های دیگر مانند کم بینایی که با استفاده از عینک برطرف می‌شود، مشکل مهمی برای خانواده محسوب نمی‌شود. در سایت «MSN» آمده است که کاهش قدرت شنوایی یکی از اعضای خانواده،‌گاه مشکلاتی را برای دیگر اعضا به وجود می‌آورد.

 

به عنوان مثال اگر صدای تلویزیون خیلی زیاد باشد بقیه افراد یا مجبورند صدای بلند را تحمل کنند یا اینکه محل را ترک کنند. اگر ساعت خواب افراد خانه متفاوت باشد صدای بلند تلویزیون مشکل ساز می‌شود. افرادی که دچار کم شنوایی هستند، به علت ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران ترجیح می‌دهند در مهمانی‌ها شرکت نکنند. 
در این شرایط هم اعضای خانواده باید تصمیم بگیرند که به مهمانی بروند یا در منزل بمانند. اگر یکی از اعضای خانواده‌مان کم شنواست، نباید گاهی آن قدر سرگرم فعالیت‌های خود باشیم که به اطرافیانمان توجه نکنیم. بدون مقدمه، موضوع گفت‌و‌گو را عوض کنیم زیرا دنبال کردن موضوعات متنوع برای این فرد مشکل خواهد بود. 
 
* شمرده صحبت کنید توصیه می‌شود با افراد کم شنوا شمرده صحبت کنید. 
* موقعی که می‌خواهید درباره موضوع مهمی صحبت کنید، صدای تلویزیون را کم کنید. 
* درباره مشکل کاهش شنوایی عضو خانواده اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. قدرت شنوایی افراد کم شنوا به بالا یا پایین بودن صدا ارتباط دارد. یعنی برخی صدا‌ها را بهتر می‌شنوند. 
* اگر موضوع مهمی را بیان کرده‌اید برای اطمینان آن را تکرار کنید. 
* در صورت نیاز، استفاده از سمعک را پیشنهاد دهید.
 
ارتباط یک جاده دو طرفه است. مسئولیت فردی که صحبت می‌کند آسان‌تر کردن وضعیت است و مسئولیت فرد کم شنوا استفاده از فناوری برای آسان‌تر کردن زندگی برای همه اعضای خانواده است.
>> روزنامه خراسان
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها