jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۸۵۳۷۰   ۱۳ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۳:۲۹

به رغم آنکه پیش از این کنگره آمریکا از به تعویق انداختن تحریم‌های ضد ایرانی خبر داده بود اما در نهایت این تحریم‌ها در کنگره تصویب و دهها سناتور نیز خواستار اجرای سریع آن از سوی رئیس جمهور آمریکا شدند.

چرایی یک رفتار

حال این سوال مطرح است که چرا بر خلاف نظر محافل رسانه‌ای و عقلای آمریکایی مبنی بر منفی بودن تاثیرات تحریم‌ها بر ادعای مذاکره با ایران ، این سوال مطرح است که چرا غرب چنین سیاستی در پیش گرفته و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

در پاسخ به این پرسش دیدگاه های متعددی مطرح می باشد. برخی بر این عقیده‌اند که آمریکایی‌ها پیش از آغاز به کار دولت یازدهم در ایران همچنان برآنند تا از سیاست چماق و مذاکره برای رسیدن به اهداف خود بهره برداری کنند. آنها در حالی ادعای مذاکره سر می‌دهند که با اعمال تحریم‌های بیشتر برآنند تا از یک سو دولت یازدهم را که در از زمان انتخابات همواره بر توانایی وی در حل چالشهای داخلی و روابط خارجی تاکید شده ، در برابر مطالبات مردمی قرار داده و با تخریب چهره وی، برای وادار شدن رئیس جمهور جدید به پذیرش زیاده خواهی غرب و امتیازدهی به آنها زمینه سازی کنند.

به عبارتی دیگر آنها باردیگر از سیاست تهدید و مذاکره برای طلب زیاده خواهی از ایران استفاده می‌کنند.

برخی دیگر نیز بر این عقیده‌اند که هدف اصلی این تحریم‌ها، ایران نبوده است بلکه صهیونیست‌ها می باشند. آمریکایی‌ها برای آنکه بتوانند ادعای خود مبنی بر مدیریت تحولات منطقه را به نمایش گذارند نیازمند آغاز روند سازش میان تشکیلات خودگردان و صهیونیست‌ها می باشند. آمریکایی‌ها برای اجرای این طرح همواره سیاست تهدید را برای فلسطینی‌ها و تشویق را برای صهیونیست‌ها به کار گرفته‌اند. با توجه به اهمیت موضوع ایران برای صهیونیست ها این سناریو مطرح است که آمریکایی‌ها با اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به دنبال امتیازدهی به صهیونیست‌ها بوده‌اند تا در نشست سازش شرکت نمایند.

به هر تقدیر دلیل رویکرد کنگره آمریکا به اعمال تحریم‌های جدید بر گرفته از هر کدام از این دو گزینه باشد یک اصل آشکار می شود و آن اینکه آمریکا همچنان به سیاست‌های گذشته یعنی سیاست تهدید و مذاکره و نیز وابستگی و خوش خدمتی به صهیونیست‌ها ادامه می‌دهد. امری که در نهایت واهی بودن ادعا رویکرد به مذاکره با ایران را آشکار می سازد و خود گواهی بر بی‌اعتمادی ایران به ادعاها و رفتارهای آمریکا می باشد.

قاسم غفوری-جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر