jamejamonline
اقتصادی اقتصاد جهان کد خبر: ۵۷۴۷۹۳   ۰۸ تير ۱۳۹۲  |  ۱۰:۵۸

رقابت پکن- سئول برای خرید گاز ایران

چین مشتری گاز ایران شد

پس از کره جنوبی، چین هم پس از چهار ماه بار دیگر واردات گاز مایع از ایران را از سر گرفت و با توجه به ظرفیت محدود صادرات ایران پیش بینی می‌شود رقابت به منظور خرید گاز مایع ایران بین "سئول- پکن" شدت بگیرد.

چین مشتری گاز ایران شد

میزان صادرات نفت به کشورهای سنتی خریدار طلای سیاه ایران همچون ترکیه، چین، ژاپن و کره جنوبی متوقف نشده اما در مقایسه با سال 2011 میلادی با کاهشی قابل توجه‌ای روبرو شده است.با این وجود همزمان با کاهش صادرات نفت، حجم و میزان صادرات فرآورده‌های مازاد نفتی به ویژه گاز مایع با افزایش همراه بوده به طوری‌که با مثبت شدن تراز تولید و مصرف گازمایع، ایران پس از کره جنوبی، صادرات این محصول استراتژیک نفتی به چین را هم از سر گرفته است.

سال گذشته با بهره‌برداری از طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند، ظرفیت تولید گازمایع ایران با رشدی حدود یکهزار تنی به 6 هزار تن در روز افزایش یافت و در نهایت با بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه لاوان ظرفیت تولید این محصول نفتی حدود 220 تا 230 تن دیگر در روز افزایش یافته است.

بر این اساس در شرایط فعلی ایران از ظرفیت مازاد حدود یکهزار تا 1200 تن گازمایع برخوردار بوده که با توجه به تامین نیازهای داخلی مازاد این فرآورده‌های نفتی به کشورهای مختلف آسیایی صادر می شود.

در راستای اجرای این سیاست کلان، فروردین ماه سالجاری صادرات گازمایع ایران به کره جنوبی از سرگرفته شد به طوری‌که مطابق با گزارش رسمی گمرک دولت سئول، پس از هشت ماه تعلیق، ایران در دو ماهه گذشته میلادی تاکنون به طور متوسط ماهانه بیش از 70 هزار تن گازمایع به این کشور آسیایی صادر کرده است.

همزمان با از سرگیری و افزایش صادرات گازمایع ایران به کره جنوبی، چین هم به جمع مشتریان این محصول نفتی پیوسته است به طوری‌که پس از ۴ ماه توقف، ایران حدود 88 هزار تن گازمایع به چین فروخته است.

گزارش رسانه‌های بین‌المللی حاکی از آن است که محموله 33 هزار تنی پروپان و 11هزار تنی بوتان ایران در بندر داکسی چین تخلیه شده است ضمن آنکه این محموله گازمایع از طریق انجام عملیات "کشتی به کشتی" به چین ارسال شده است.

علاوه بر این اردیبهشت ماه سالجاری، پس از کره جنوبی، لبنان هم رسما خواستار واردات گازمایع از ایران شد و توافق شده که شرکت‌های ایرانی در مناقصه تامین نفت کوره و گازمایع این کشور عربی مشارکت داشته باشند.

با افزایش صادرات گازمایع ایران به کشورهای آسیایی، شمارش معکوس به منظور افتتاح و بهره‌برداری از یک طرح جدید افزایش تولید گازمایع ایران آغاز شده است و پیش بینی می‌شود طرح جدید افزایش تولید گازمایع در پالایشگاه فجرجم با ظرفیت 200 تن در روز تا چند روز آینده وارد مدار بهره‌برداری شود.

آمارهای منتشر شده توسط موسسات معتبر بین‌المللی نشان می‌دهد که تا پیش از افزایش تحریم‌های خارجی، ایران به طور متوسط سالانه حدود چهار میلیون گازمایع به کشورهای مختلف جهان صادر می کرد.

(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها