jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۶۵۳۴۳   ۰۳ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۳:۰۳

عضو بورد ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت از انتخاب جنین با خصوصیت هوشی بالا و همچنین تعیین رنگ چشم و اندازه قد برای آن دسته از زوجین نابارور که از طریق دریافت تخمک بچه دار می شوند، خبر داد.

دکتر سیدمحمد حسین قادریان در حاشیه برگزاری نوزدهمین کنگره باروری و ناباروری ایران که در بیمارستان میلاد برگزار شد، به خبرنگار مهر گفت: الان در اروپا و آمریکا، موضوع "BABY DESING" یا همان طراحی بچه از لحاظ خصوصیتهای ظاهری و... انجام می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از علاقه اکثریت زوجین به انتخاب تخمک و جنینی که ضریب هوشی بالاتری داشته باشد، خبر داد و افزود: یعنی اینکه بچه ای طراحی کنی که میانگین هوشی بالاتری داشته باشد.

وی با بیان این مطلب که در حال حاضر این موضوع در ایران انجام نمی شود، به زوجین نابارور در کشورمان اشاره کرد و گفت: اگر مشکل نازایی از خانم باشد، از طریق تخمک اهدایی مشکل را حل می کنند اما اگر مشکل ژنتیکی و مربوط به آقا باشد، یکی از مراجع با شرایطی اجازه داده است که روش انتقال تخمک به رحم انجام شود.

قادریان ادامه داد: در خارج از کشور این قسمت را "های لایت" کرده اند و می گویند کسی که می خواهد تخمک بگیرد، از کسی بگیرد که میانگین هوش فامیل او بالا باشد. از این طریق، یک درصدی کمک می کند به 50 درصدی که ارتباط ژنتیکی مادر با فرزند تامین شود.

عضو بورد ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت، سایر موضوعات مثل قد بلند بودن، رنگ چشم و... را در این مقوله مورد اشاره قرار داد و افزود: این موضوعات بر اساس مطالعات علمی انجام می شود.

وی با بیان این مطلب که در بعضی مصادیق ما اجازه نداریم برای افراد سالم این کار را بکنیم، گفت: در اروپا و آمریکا می گویند کسی که می خواهد تخمک اهدایی بگیرد، بدون اینکه بداند از چه کسی این تخمک را می گیرد، می تواند درخواست کند از کسی باشد که در فامیل، بیماری و مواردی مثل کوتاه قد بودن و... نباشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مجاز بودن خرید و فروش تخمک و حتی جنین در اروپا و آمریکا، اظهارداشت: البته در انگلیس چنین کاری انجام نمی شود و با آن مقابله می کنند اما یک فرد انگلیسی با سفر به آمریکا، از شرکتهایی که چنین کاری انجام می دهند، درخواست تخمک یا جنین می کند.

قادریان در پاسخ به سئوال مهر که ممکن است چنین رویه ای وارد کشور ما نیز شود، افزود: در ایران ما فقط به دنبال بیماریابی جنین هستیم ولی در خارج فراتر از این رفته اند و مواردی مثل انتخاب تخمک و یا جنین دارای ضریب هوشی بالا و... مورد توجه قرار گرفته و گریزی از این نیست. از سال 2011 که موضوع تعیین خصوصیت جنین انجام می شود، دیر یا زود مجبوریم به این سمت برویم. البته اگر ارزیابی جنین قبل از انتقال به رحم در کشور ما قابل انجام باشد.

وی در پاسخ به این سئوال که شرایط فرهنگی و مذهبی ما اجازه چنین کاری را می دهد، گفت: در حال حاضر تعیین جنسیت در مراکز درمان ناباروری کشور انجام می شود که جزو این شرایط نیست.

خبرگزاری مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر