jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۵۴۳۶۰۷ ۰۷ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۷:۱۸

خانه‌تکانی رسمی قدیمی است که ایرانیان برای آغاز سال نو آماده شده و با نظافت و شستشوی تمام قسمتهای خانه، به استقبال آن میروند اما برخی افراد با بیدقتی و به خطر انداختن سلامت خود، به سمتی میروند که روزهای سال نو برای آنها با انواع دردها، حساسیتها، بیماریها و مشکلات جسمی شروع میشود.

اگر در روزهای پایانی سال کمی بیشتر دقت کنیم متوجه خواهیم شد که بسیاری از مردم با گردن درد، کمر درد، پا درد، بیماری‌های تنفسی، خارش، سوزش و ترک خوردن پوست و…روبه‌رو می‌شوند.

برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی، شاید بهتر باشد در اولین مرحله دقت داشته باشیم که امروزه خانه تکانی با گذشته تفاوتی اساسی دارد. امروز نه خانه‌ها همانند خانه‌های بزرگ و قدیمی آن زمانند و نه نظافت در طول سال همانند آن روزهاست.

در نتیجه بهتر است با توجه به امکاناتی که در دسترس همه مردم است، این کارها در طول سال و بتدریج انجام شوند.

در حقیقت همان طور که مشخص است، امروز خانه تکانی به مفهوم سالیان گذشته نیست که قسمت‌هایی از خانه در طول سال اصلا تمیز نشده و در روزهای پایانی سال مجبور باشیم که تمام خانه را در مدت زمانی کوتاه تمیز کنیم.

با چنین شیوه‌ای، معمولا در روزهای آخر سال اغلب خانم‌های خانه دار با مشکلات متعددی روبه رو خواهند شد.

بنابراین بهترین روش این است که در طول سال، هر روز یا هر هفته قسمتی از خانه را تمیز کنیم.

با این کار نه تنها در روزهای پایان سال خسته و بیمار نمی‌شویم، بلکه لوازم اضافی نیز از خانه خارج شده و در نتیجه محیط بهتر و خلوت تری ایجاد خواهد شد.

خانه‌تکانی و سلامت پوست و ناخن

هیچکس دوست ندارد روزهای سال نو با دستانی خشک و ترک خورده یا ناخن‌هایی شکسته در جمع حاضر شود، بنابراین بهتر است به این مساله بیشتر دقت کرده و مراقب سلامت پوست و ناخن‌ها باشیم.

دکتر زهره نیکبخت، متخصص بیماری‌های پوست و مو در این باره به جام جم می‌گوید: «چنانچه شما هم تصمیم دارید طبق رسم قدیمی شب سال نو خانه را کامل تمیز کرده و تمام قسمت‌ها و لوازم خانه را پاک کنید، بهتر است در مورد استفاده از مواد شوینده دقت زیادی داشته باشید؛ به این معنی که باید از شوینده‌های مناسب و طبق دستوری که روی آن نوشته شده است استفاده کنید.»

وی تاکید می‌کند: «بسیاری از کسانی که در روزهای پایانی سال به پزشک مراجعه می‌کنند، افرادی هستند که از مواد شوینده و سفیدکننده‌ها به درستی استفاده نکرده‌اند؛ به این معنی که بدون استفاده از دستکش و ماسک با این مواد کار کرده و در نتیجه عوارضی برای آنها ایجاد شده که ممکن است حتی ماه‌ها نیز ادامه داشته باشد.»

این پزشک متخصص می‌افزاید: «استفاده از دستکش هنگام کار با مواد شوینده، بهترین شیوه برای حفاظت از پوست و ناخن‌هاست؛ البته چنانچه از دستکش‌های آشپزخانه استفاده می‌کنید، بهتر است آنها را هر چند وقت یکبار تعویض کرده یا از دستکش‌های لاتکس که معمولا یکبار مصرف هستند، بهره ببرید؛ البته دقت داشته باشید که دستکش‌ها نباید پاره بوده یا منفذی داشته باشد.»

ایشان توضیح می‌دهد: «این مواد منجر به خشکی شدید پوست شده و حتی مقداری از آن می‌تواند داخل اپیدرم باقی مانده و در درازمدت به اگزما تبدیل شود.

شکنندگی و خرد شدن ناخن‌ها و جدا شدن ناخن از قسمت زیرین نیز از جمله مشکلاتی است که می‌تواند در ناخن‌ها خودش را نشان دهد.»

به گفته دکتر نیکبخت، پس از استفاده از مواد شوینده، خانم‌ها حتما باید از مرطوب کننده‌ها استفاده کرد. در حقیقت کرم‌های مرطوب کننده در این شرایط بهتر از کرم‌های چرب کننده هستند.

منبع: جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر