jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۵۴۱۶۳۶   ۰۳ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۳:۰۰

نمی‌دانم چند سال داری، چند سال است که به این جهان پا گذاشته‌ای، چند سال درس خوانده‌ای، چند سال است ازدواج کرده‌ای، چند فرزند داری و... اما می‌خواهم بپرسم: آیا تا به حال نگاهی به سال‌های گذشته‌ات انداخته‌ای؟ آیا به این فکر کرده‌ای که آن سال‌ها را چگونه گذرانده‌ای؟ شاد بوده‌ای یا غمگین؟

 

خیلی از ما در سال‌هایی که گمان می‌کنیم درکی بیشتر از زندگی داریم، در حسرت اتمام دوران دبیرستان به سر می‌بریم، بعد حسرت می‌خوریم و آرزو می‌کنیم که به دانشگاه برویم و پس از آن، حسرت اتمام دوران دانشگاه و رفتن سر کار. بعد در آرزوی داشتن خانواده و بچه زندگی می‌کنیم و سپس برای رشد و نمو بچه‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم. آن وقت منتظر می‌مانیم تا بازنشسته شویم و بعد هم که نوبت به مسائل و مشکلات خاص دوران پیری می‌رسد. آنگاه ناگهان متوجه می‌شویم که فراموش کرده‌ایم زندگی کنیم.

 این حسرتی است که بسیاری از ما، والدین ما و والدین آنها خورده‌اند و خواهیم خورد. اگر نمی‌خواهید با چنین حسرتی در سال‌های پایانی عمر مواجه شوید، باید از حالا هر جای زندگی که هستید یاد بگیرید که در حال زندگی کنید و از هر روز و هر دقیقه لذت ببرید. این راز زندگی شاد و موفق است که متاسفانه در روزمرگی‌ها فراموشش کرد‌ه‌ایم.

حتما این جمله معروف را شنیده‌اید که خیلی‌ها برای به دست آوردن پول، سلامتی خود را خرج می‌کنند و وقتی پول کافی دارند، مجبورند پول را برای به دست آوردن سلامتی خرج کنند. خیلی از ما هم طوری زندگی می‌کنیم که گویی هیچ وقت نمی‌میریم و آن گونه می‌میریم، گویی هیچ وقت زندگی نکرده‌ایم.

شاد باشیم

همه ما باید یاد بگیریم که شاد باشیم و شادی کنیم. البته تعریف هرکس در زندگی از شادی متفاوت است و بنا به آرزوها، انتظارات، تجارب زندگی و حتی شخصیت فردی، راه‌های دستیابی به این شادی نیز تفاوت می‌کند. افرادی شادی را در کسب و کارشان جستجو می‌کنند و عده‌ای هم آن را در روابط و دوستی‌ها پیدا می‌کنند؛ اما هرچه باشد، همه انسان‌ها به دنبال کسب شادی و رضایت در زندگی هستند.

 بدون در نظر گرفتن تعریف ما از شادی و نشاط در زندگی، راه‌هایی برای شادی بخشیدن و آوردن شادی بیشتر به محیط زندگی وجود دارند. ما هم در این نوشتار، راه‌هایی ساده و کارآمد را بیان می‌کنیم که با استفاده و به کارگیری آنها، عاداتی برای ایجاد تغییر مثبت در شیوه زندگی را کسب کرده و شادی، آرامش و نشاط بیشتری را در زندگی تجربه کنیم.

 بعضی از افراد نیمه خالی لیوان را می‌بینند و برخی نیمه پر آن را. باید در زندگی روزمره سعی کنیم شرایط و موقعیت‌ها را طور دیگری ببینیم. وقتی در شرایط نامطلوبی قرار داریم، می‌توانیم جنبه‌های مثبت را در نظر بگیریم و از این طریق، در پایان روز با آرامش بیشتری به خانه برگردیم.

 سپاسگزار باشید. در روز چند بار از کلمه سپاسگزارم، ممنونم و... استفاده می‌کنید؟ و چند بار این کلمات را می‌شنوید؟ اگر گام اول را بردارید (ابراز تشکر) دومی نیز اتفاق می‌افتد. پس باید بیشتر سپاسگزاری کنیم. مطمئن باشید از این راه، شادی و نشاط بیشتری را دریافت می‌کنیم.

 یادتان هست که وقتی کودک بودید، چه بازی‌هایی می‌کردید؟ بازی‌هایی مثل فوتبال توی کوچه و خیابان؛ فوتبالی که دروازه‌های آن دو تا آجر بود یا لی لی با یک تکه گچ و یک سنگ صاف. هفت سنگ چطور؟ یادتان هست؟ شاید کمی‌ سخت باشد؛ اما یکی از راه‌های شاد شدن، یادآوری کودکی و بازی‌های آن دوره است. یاد کودکی خود بیفتیم و بازی کنیم.

 براساس تحقیقات انجام شده، هیچ شکی در این نیست که حتی با مشاهده اعمال و رفتار محبت آمیز، روحیه ما بهتر شده و خودمان هم می‌خواهیم این شرایط را تکرار کنیم؛ یعنی تلاش می‌کنیم کارهای خوب و مثبت انجام دهیم. بله، مهربانی واگیردار و مسری است و وقتی که ما نسبت به خودمان (دقت کنید، خودمان) و دیگران مهربان هستیم، شادی و نشاط بیشتری در زندگی خواهیم داشت.

 هرچند روابط اجتماعی زیاد و داشتن روابط دوستانه، زندگی شادی را تضمین نمی‌کنند؛ اما تاثیر فراوانی بر میزان شادی ما دارند. پس بیاییم زمان بیشتری را با دوستان بگذرانیم و روابط دوستانه را به عنوان یکی از اولویت‌های برنامه‌های روزانه خود قرار دهیم. زندگی در لحظه نیز رمز شاد بودن و شاد زیستن است. اغلب اوقات ما به آینده فکر می‌کنیم و بدون درنظر گرفتن زمان حال و اکنون، تلاش می‌کنیم اتفاقات بعدی را حدس بزنیم؛ ولی وقتی به معنای واقعی در لحظه زندگی کنیم، معنای وارد کردن شادی به زندگی را بهتر درک خواهیم کرد.

 از یاد نبریم که در لحظه زندگی کردن با آینده نگری منافاتی ندارد؛ نقد ما به فراموش کردن امروز و غصه خوردن برای فردایی است که نیامده.

 زندگی با تمام سرعت و سختی‌هایش در برابر ما حضور دارد. زمان، همان روزهای داخل تقویم، همین طور با سرعت طبیعی خود جلوتر و جلوتر می‌رود که معمولاسرعتی نیست که ما دوست داریم. در این گذر، خستگی و استرس بیش از آنچه فکر می‌کنیم، روی ما تاثیر می‌گذارد. پس حتما باید فرصت‌هایی ایجاد کنیم برای استراحت کردن تا از فشارها بکاهیم. این رفتار، بهترین راهکار برای ادامه مسیر زندگی است. شما چگونه استراحت می‌کنید؟ به این سوال حتما پاسخ دهید.

 داشتن چهره‌ای شاداب و بشاش نیز کمک خوبی است به زندگی شادتر. حتی گاهی باید این چهره را بسازیم و به صورت ساختگی خود را شاد نشان دهیم. البته نه به این منظور که روراست و صادق نباشیم؛ بلکه برای این که با داشتن چهره‌ای شاد می‌توانیم امور روزمره خود را بهتر انجام دهیم. تحقیقات بیان کننده این امر است که خندیدن و برخورد کردن با دیگران، طوری که انگار شاد هستیم، ما را شادتر می‌کند و اگر طوری برخورد کنیم که گویا واقعا خوشحال هستیم، خوشحالی بیشتری به زندگی ما وارد خواهد شد.

 هدف نداشتن در زندگی و یا به طور محسوس دنبال هدف خاصی نبودن، به ما احساس ناتوانی و در ماندگی و نالایق بودن می‌دهد. داشتن هدف و در پی آن بودن در زندگی شخصی، روابط اجتماعی و محیط کار و در مقابل آن، سرگردانی و بی هدف بودن، تفاوت بین یک زندگی عادی و یک زندگی پرهیجان را نشان می‌دهد. اهداف خود را مشخص کنید و آنها را در نظر داشته باشید تا شادی در زندگی شما افزایش یابد. هر کاری که برای اولین بار به شما شادی می‌بخشد، لزوما بار دوم این حس و حالت را در شما ایجاد نخواهد کرد. انجام دادن بیش از حد یک کار خوب ممکن است باعث شود حس خوب آن گرفته شود و به شکل یک کار روتین و روزمره درآید. پس حد و مرزی برای کارهای خود تعیین کنید تا با انجام بیش از حد آنها، خود را خسته نکنید.

چند نکته مهم

 دوستان شاد خود را حفظ کنید.

 برخی از اعداد و ارقام مانند سن و قد و وزن خود را کنار بگذارید و اجازه دهید پزشکان نگران آنها باشند.

 همواره در حال یادگیری باشید و مطالب بیشتر و بیشتری یاد بگیرید. هیچ وقت اجازه ندهید ذهن شما ساکن و راکد بماند.

 از کوچک ترین چیزها لذت ببرید.

 با صدای بلند و به مدت طولانی بخندید. آنقدر بخندید تا برای نفس کشیدن کم بیاورید.

غم و غصه همیشه وجود دارد. بدانید تنها کسی که در تمام طول زندگی با شماست، فقط خود شما هستید؛ پس تحمل کنید و با آنها کنار بیایید.

 اطراف خود را از چیزهایی که دوست دارید، پر کنید. خانواده، دوستان، موزیک، گیاه و.... هرچه که شما دوست دارید، می‌تواند اطراف شما را احاطه کند.

 قدر سلامت خود را بدانید. اگر سلامت هستید، این وضعیت را حفظ کنید. اگر می‌توانید سلامت خود را بهبود بخشید و اگر مشکلی دارید، با کمک گرفتن از دیگران آن را حل کنید.

 در هر فرصتی به افرادی که دوست شان دارید، یادآوری کنید که چقدر آنها را دوست دارید.

 شاد باشید و پایدار.

 

نیلوفر اسعدی بیگی / جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
قهرمان نوری
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۵
ممنونم از مطالب عالی شما.
پندهای زندگی
سلاح ها آنكس است كه ضد دارد سلاح برای آنكس است كه فقردارد
خدا نه ضد دارد نه فقر،بسی والاتر بنده هم ضد داردهم فقر،بسی پایین تر

سلاح یك سرباز تفنگ اوست سلاح یك دانشجوكتاب اوست
سلاح یك دانشمند تفكر اوست سلاح یك عابد ذكر اوست
سلاح یك شاعر تخیل اوست سلاح یك زاهد فقر اوست
سلاح یك عارف فقط خداست سلاح یك عاشق عشق اوست
سلاح یك خطیب سخن اوست سلاح یك فیلسوف استدلال اوست
سلاح یك فقیه حكم اوست سلاح یك گدا التماس اوست
سلاح یك مرد ابهت اوست سلاح یك زن عواطف اوست
سلاح یك پادشاه مكنت اوست سلاح یك حكیم تدبیر اوست
سلاح یك خاك تواضع اوست سلاح یك آسمان رفعت اوست
سلاح یك بنده اطاعت اوست سلاح یك مولا كرم اوست سلاح یك هنرمند زیبانمایی اوست سلاح یك كاردان كارایی اوست
سلاح یك منعم شكرگزاری اوست سلاح یك بلادیده صبراوست
سلاح یك ترسوفراراوست سلاح یك دلاوراحتیاط اوست
سلاح یك درمانده لطف خداست سلاح یك آزاده صلح اوست
۰
۰
قهرمان نوری
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۵
آخرین امید برای زندگی ،بازگشت یك نفس است.
امروزه جوان بودن جسم به معنای جوان بودن دل نیست.
-سكوت رادوست دارم برای جذب قدرت ،تحرك رادوست دارم برای انجام بهترینها،زندگی رادوست دارم برای درك آن،خدارادوست دارم برای اینكه از عشق اوگریزی نیست.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر