jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۲۲۲۷۹ ۲۴ مرداد ۱۳۹۰  |  ۱۷:۱۹

رئیس‌ کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در هیچ کشوری از دنیا تحریم‌شدنی نیست و مستقل از دولتها عمل می‌کند، گفت: کره جنوبی و چین بدهی نفتی به ایران ندارند.

به گزارش مهر، محمود بهمنی در حاشیه هشتمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه به توافقاتی در مورد بدهی هند به ایران رسیده‌ایم که بر این اساس، دو سوم مطالبات که رقمی بالغ بر 5 هزار میلیارد دلار است، را وصول کرده‌ایم.

رئیس کل بانک مرکزی هرگونه مشکل در وصول مطالبات ایران از کره جنوبی و چین را رد کرد و افزود: در این مورد مشکل خاصی وجود ندارد.

وی همچنین در مورد دریافت طلا به جای ارز از هند به جای مطالبات ایران تصریح کرد: در مقطعی از زمان این موضوع مطرح شد، اما اگر نیاز باشد، این کار را نیز در دستور کار قرار می‌دهیم؛ اما اگر طلا می‌گرفتیم هم اکنون با شرایط جاری طلا و شرایط خاصی که بحران‌های اقتصادی دنیا به وجود آورده‌‎اند، چندان به صلاح نبود.

بهمنی گفت: البته ما از سال‌های قبل این پیش‌بینی را کرده بودیم که مقداری طلا خریداری و ذخیره‌سازی شود که خوشبختانه رقم قابل توجهی به ذخایر کشور اضافه شده و این حرکت خوبی بوده است.

وی در مورد اینکه آیا تحریم بانک مرکزی امکان پذیر است؟ گفت: برخی غربی‌ها بحث سیاسی به راه می‌اندازند و استقلال بانک مرکزی را نادیده می‌گیرند، در حالی که بانک مرکزی مستقل است و در تمام دنیا نیز بانکهای مرکزی وابسته به دولتها نیستند، بنابراین تحریم بانک مرکزی غیر اصولی و غیرمنطقی است.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: ملتها را هیچ وقت نباید تحریم کرد. اگر این کار انجام شود، مغرضانه است و بحث غیراستاندارد و غیراصولی به شمار می‌رود که دنیا آن را مورد شماتت قرار می‌دهد.

وی اظهار داشت: فکر نمی‌کنیم این اتفاق رخ دهد، البته یک یا دو بار در برخی از کشورها، تحریم بانک مرکزی اتفاق افتاده است؛ ولی عملا این کار، کار غیر اصولی است و اگر یک کشوری چنین کاری را انجام دهد، دنیا به او خواهد خندید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر