روان‌شناس و مدرس دانشگاه در گفتگو با «جام‌جم»:

مهارت‌اجتماعی تک‌فرزند‌ها کمرنگ‌تر می‌شود

کد خبر: ۱۳۹۰۴۷۳
نویسنده معصومه صبور روح وحید - کارشناس ارشد مشاوره

بررسی دقیق و عمیق مشکلات و چالش‌های زندگی نشان می‌دهد که عزت نفس پایین یکی از معضلات اساسی فردی است.

عزت نفس مربوط به حس ارزشمندی درونی است که ناشی از خودباوری، ارزیابی و تایید شخص نسبت به خودش است. همه ما گاهی در زندگی احساس بی‌ارزشی کرده‌ایم، اما تداوم چنین حسی، سلامت روانی ما را به مخاطره می‌اندازد. ما می‌توانیم با تغییر نگرش و ذهنیت خود به‌گونه‌ای عمل کنیم که آثار منفی ناشی از عزت‌نفس پایین را از بین ببریم. عزت نفس پایین در اغلب موارد از کودکی آغاز می‌شود و ناشی از پیام‌هایی است که ما از اطرافیان‌مان دریافت کرده‌ایم. استرس، مرگ عزیزان، بیماری‌های سخت، سرزنش و تنبیه‌های افراطی و‌... منجر به کاهش عزت نفس می‌شوند.

عزت نفس، مهارتی اکتسابی و قابل بهبود است که شادمانی و رضایت‌مندی، زیر‌بنای آن است؛ بنابراین اگر برای آن‌ها وقت نگذاریم، دستاورد‌های چندانی نصیب‌مان نمی‌شود و در بلند‌مدت باید صدمه ناشی از بی‌توجهی به آن را بپذیریم. برای دانش، نگرش، تجربه و ارزش‌های خودتان ارزش قائل باشید و خود را همان‌گونه که هستید، بپذیرید و دوست داشته باشید.

تنها شخصی که خودتان را با آن مقایسه می‌کنید خودتان باشید، نقاط مثبت‌تان را مرتب به خود یادآوری کنید، نقص‌های‌تان را بشناسید و بپذیرید، اما هرگز خودتان را سرزنش نکنید. افکار منفی‌تان را شناسایی کنید و آن‌ها را به چالش بکشید. انتقاد از خود را متوقف کنید. از خودتان قدردانی کنید. کمال‌گرایی را کنار بگذارید و با دیگران روابط مثبت برقرار کنید، از افراد منفی‌نگری که حس بدی به شما منتقل می‌کنند، فاصله بگیرید و به‌دنبال برقراری روابط با افراد مثبت‌اندیش باشید. هر روز‌۳۰ دقیقه به خودتان اختصاص دهید و کار‌های مورد علاقه‌تان را انجام دهید. مسئولیت‌پذیری و مهارت نه گفتن را تمرین کنید. صبورانه ادامه دهید و خودتان را شایسته زندگی شاد بدانید و در‌نظر داشته باشید هر چقدر بیشتر برای خودتان ارزش قائل شوید، دیگران نیز برای شما ارزش بیشتری قائل خواهند شد.


newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها