«جام‏‌جم» مشکلات پیش‌روی جامعه سالمند ایرانی را بررسی می‏‌کند

آینده هولناک ایران سالمند

سهم موالید اول کدام استان‌های ایران بیشتر است؟

عکس | ایران تک فرزند!

در بحث‌های جمعیتی تنها تشویق به زادآوری مطرح نیست، به این معنا که حالا یکی از چالش‌های مهم در این حوزه مربوط به میزان باروری نیست بلکه افرادی که تصمیم به تشکیل خانواده دارند نیز در بسیاری از شهرها معتقد به تک‌ فرزندی هستند.
کد خبر: ۱۳۷۰۹۳۳

عکس | ایران تک فرزند!

متخصصان این حوزه باور دارند بهترین فاصله میان فرزند اول و دوم با لحاظ کردن شاخص‌های سلامتی مادر و البته روانشناختی فرزندان ۲۴ تا ۳۵ ماه است. اما تحولات جمعیتی و الگوی باروری در ایران به گونه‌ای است که فاصله فرزندان در بهترین حالت ممکن ۳.۵ سال بوده است.

این موضوع از جایی در بحث‌های جمعیتی مهم به نظر می‌رسد که بدانیم مادران با این فاصله، از سن مناسب باروری عبور می‌کنند.

بر مبنای داده‌های بررسی سیمای جمعیت و سلامت، فاصله ازدواج تا تولد فرزند اول از ۲.۷ سال در ۱۳۷۹ به ۳.۵ سال در ۱۳۸۹ افزایش یافته است.

فارغ از آمارهای مورد اشاره، حالا داده‌های تازه‌ای منتشر شده که سهم موالید اول، دوم و سوم را در استان‌های مختلف نشان می‌دهد.

بر مبنای این آمارها می‌توان متوجه شد به عنوان مثال ۵۵ درصد موالید یا به عبارتی بیشترین تولدهای استان گیلان فرزند اول هستند.

به این معنا که اهالی این استان با فاصله معناداری اعتقاد به تک‌ فرزندی دارند. در سوی مقابل ۴۸.۹ درصد موالید یا به عبارتی بیشترین تولدهای استان سیستان و بلوچستان فرزند سوم هستند. در داده‌نمایی زیر به سهم موالید اول به تفکیک استان‌ها پرداخته شده است.

منبع: روزنامه جام جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها