نماینده روسیه در سازمان‌ های بین‌المللی:

احیای برجام یک اولویت است

نماینده روسیه در سازمان‌ های بین‌المللی در ششمین سالگرد حصول توافق هسته‌ ای ایران، احیای آن را اولویت خواند.
کد خبر: ۱۳۲۶۶۷۸

اولیانوف: احیای برجام یک اولویت است
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در توییتی به مناسب ششمین سالگرد حصول برجام، احیای آن را کار در اولویت خواند.

وی در این خصوص نوشت: امروز ششمین سالگرد برجام است که به حق شاهکار دیپلماسی چندجانبه محسوب می‌شود. تدوین آن مستلزم کار و خلاقیت بسیار زیاد بود. برجام سهم عمده‌ای در رژیم منع اشاعه داشت. احیای آن یک کار در اولویت است.

پیشتر «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در ششمین سالگرد حصول برجام، به رئیس‌جمهور جدید آمریکا توصیه کرد که از سیاست شکست خورده و ناکارآمد تحریم‌ ها و فشار حداکثری درس بگیرد.

در حالی ششمین سالگرد توافق هسته‌ ای سال ۲۰۱۵ ایران فرا رسیده که در پی خروج آمریکا از این توافق و بی‌مسئولیتی طرف‌های اروپایی آن، ایران از منافع آن بهره‌ای نبرده و مذاکرات وین برای احیای برجام از مدتی پیش آغاز شده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهدات آن کشور از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد و سیاست موسوم به «فشار حداکثری» را در دستور کار قرار داد.

مقام‌های دولت جو بایدن گرچه بارها به صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف کرده‌اند اما تاکنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم است، سرباز زده‌اند.

واشنگتن می‌گوید تنها در صورتی که دو طرف به تعهدات کامل ذیل برجام بازگردند، حاضر است تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند. این ادعای واشنگتن در حالی مطرح می‌شود که تعهدات ایران به صورت کمی قابل راستی‌آزمایی هستند، اما راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا به دست‌کم سه تا شش ماه زمان نیاز دارد.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

منبع: فارس

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها