jamejamsara
سرا آشپزی کد خبر: ۱۳۱۱۵۴۱   ۳۰ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۵:۰۹

خورشت باقالی و گشنیز

غذایی‌ به سبزی بهار

این خورشت خوشمزه و متفاوت را باید در فصل بهار و زمان تازگی باقالی تهیه کرد البته می‌توان در فصل‌های دیگر هم آن را پخت اما دیگر خاصیت و ظاهر متفاوت با رنگ سبز روشن را نمی‌توان از آن انتظار داشت.

title

طرز تهیه: پوست پیاز را کنده، شسته و خردکرده و در قابلمه‌ای ریخته و با کمی روغن تفت ‌می‌دهیم. سینه مرغ را شسته، خردکرده و به پیاز اضافه‌کرده و بعد از کمی تفت‌دادن کمی آب، نمک، زردچوبه، فلفل‌سیاه و زیره یا دارچین به آن اضافه‌کرده و روی حرارت می‌گذاریم و وقتی جوش آمد حرارت را کم می‌کنیم؛ البته میزان زردچوبه و دارچین یا زیره آن باید بیشتر از بقیه ادویه‌ها باشد زیرا طبع این خورشت سرد است و با استفاده از این ادویه‌ها آن را متعادل می‌کنیم.

در این فاصله باقالی را پاک کرده و از دو پوست درآورده و می‌شوییم و وقتی مرغ نیم‌‌پز شد آن را اضافه می‌کنیم. گشنیز را هم پاک‌کرده، شسته و خردکرده و یک ربع آخر به خورشت اضافه می‌کنیم و حرارت را کم می‌کنیم تا آب خورشت کم‌شده و جا بیفتد. در نهایت این خورشت بسیار لذیذ را در ظرف مناسبی ریخته و با برنج سرو می‌کنیم.

مواد لازم:
سینه مرغ کوچک: یک عدد(۸۰۰۰تومان)
باقالی تازه: نیم‌کیلو(۴۰۰۰تومان)
گشنیز تازه: ۲۵۰گرم(۱۰۰۰تومان)
پیاز متوسط: یک عدد
سیر ترجیحا تازه درشت: ۵عدد(۱۰۰۰تومان)
نمک، فلفل‌سیاه، زردچوبه، دارچین یا زیره:
به میزان لازم
روغن: به میزان لازم

ضمیمه چاردیواری روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر