jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۹۴۸۹۹   ۲۶ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۷:۴۵

سرفه در کودکان و نوزادان بسیار رایج است. سرفه کردن نوزاد ممکن است باعث نگرانی بسیاری از والدین شود چون نمی توانند از فرزند خود علت دقیق سرفه هایش را بپرسند. گاهی هم نمی توانند تصمیم بگیرند که چه موقع نوزاد خود را نزد پزشک ببرند. سرفه نوزاد می تواند دلایل و انواع متفاوتی داشته باشد که در ادامه انواع، دلایل سرفه نوزادان را شرح داده ایم.

سرفه نوزادان:


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از بیتوته ، شنیدن صدای سرفه نوزادان برای والدین خوشایند نیست و معمولا باعث اضطراب والدین می شود. اگر این سرفه برای مدت زمان طولانی ادامه یابد، این نگرانی بیشتر می شود. نوزادان زمانی سرفه می‌کنند که پوشش داخلی نای تحریک شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که نوزاد بیمار است یا بدن نوزاد به علت مبارزه با بیماری مقدار زیادی مخاط یا خلط تولید کرده است. 

نوزادانی که سرفه می‌کنند، اغلب علائم دیگری مانند تب، آبریزش بینی یا مشکل تنفسی دارند. سرفه یکی از علائم شایع بیماری در کودکی می‌باشد. سرفه نوزادان و کودکان می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد، اما معمولا نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست. اما گاهی اوقات، سرفه نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

انواع سرفه در نوزادان:
دو نوع سرفه در نوزادان وجود دارد:
سرفه خشک: زمانی رخ می دهد که فرزند شما به آلرژی یا سرما خوردگی دچار شده باشد. این نوع سرفه به تمیز شدن موکوز بینی کمک می کند و یا می تواند نتیجه ی گلو درد نوزاد شما باشد.

سرفه تر: این نوع سرفه حاصل بیماری تنفسی بوده که با عفونت باکتریایی همراه باشد. این سرفه باعث می شود موکوز یا خلط (که حاوی گلبول های سفید خونی برای مبارزه با آلودگی ها بوده) در راه های هوایی کودک تشکیل شود.

سرفه های خشک نوزادان میتواند یکی از علائم آسم باشد

علت سرفه در نوزاد چیست

 
دلایل سرفه نوزادان:


سرفه نوزاد دلایل مختلفی دارد که برای درمان سرفه نوزاد بایستی در ابتدا بدانید که  علت سرفه نوزاد شما چیست.

خروسک یا کروپ:
فرزند تان سرما خورده و اگرچه بینی اش کیپ شده اما به خواب آرامی فرورفته است . چند ساعتی را می خوابد که ناگهان با سرفه از خواب بیدار می شود. سرفه هایش شبیه پارس کردن است . فرزند شما با چنین سرفه هایی به سختی نفس می کشد.

این بیماری در اثر ویروسی است که باعث تورم حنجره و نای می شود. معمولا از اول پاییز تا آخر زمستان چنین بیماری ویروسی رایج است و بیشتر کودکان شش ماهه تا سه ساله دچار آن می شوند. این نوع سرفه ها در روز کمتر است اما معولا تا دو شب ادامه دارد. گاهی اوقات وقتی کودک نفس می کشد صدایی شبیه سوت از حنجره اش شنیده می شود.

 آسم
فرزند شما همیشه سرفه های خشک می کند خصوصا در شب های زمستان به طوری که خواب آرام را از او گرفته است. علت این نوع سرفه ها آسم است حالتی که در آن راه تنفسی متورم و باریک می شود . گاهی اوقات بیشتر والدین تصور می کنند خس خس سینه اولین نشانه آسم است اما سرفه های بسیار بد و آزار دهنده همی می تواند نشانه این بیماری باشد. این سرفه ها با سرمای هوا، آلرژی و ورزش بیشتر می شود.

 عفونت:
سرفه مرطوب ناشی از ترشحات خلط و مخاط در دستگاه تنفسی پایین است که موجب تهوع و استفراغ می‌شود. از علل شایع سرفه مرطوب عفونت است. سرفه مرطوب باعث خارج شدن خلط و مخاط از دستگاه تنفسی پایین می‌شود.

 سیاه سرفه:
نوزاد مبتلا به سیاه سرفه در ابتدا علائمی مانند یک سرماخوردگی ساده دارد، اما به تدریج سرفه او شدید‌تر می‌شود.  نشانه‌هایی که هفت تا ده روز پس از آلوده شدن کودک ظاهر می‌شوند عبارت‌اند از: آبریزش بینی، سرفه و تب خفیف.

هنگام سرفه‌های طولانی، وقفه‌ای در تنفس عادی پدید می‌آید، بدین‌جهت صورت سرخ‌شده و لب‌ها کبود می‌شوند. اغلب در پایان هر حمله که به‌صورت سرفه‌های پیاپی ایجاد می‌شود، ترشحاتی از دهان خارج می‌شود و بیمار استفراغ می‌کند. استفراغ پس از هر حمله، از علائم کلیدی تشخیص بیماری سیاه‌سرفه است. سیاه سرفه می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی شود و نوزاد با کمبود اکسیژن مواجه شود

 برونشیت:
چند روزی است که فرزندتان سرما خورده است و حالا سرفه هایش شدیدتر شده. وقتی سرفه می کند صدای سوت مانندی شنیده می شود. به نظر تندتر نفس می کشد.  چنین علائمی حاکی از برونشیت است بیماری ای که در آن، مجاری تنفسی به شدت باریک می شود. در این بیماری نفس کشیدن برای کودک بسیار سخت می شود. علت اصلی برونشیت نوعی ویروس است و معمولا در فصل های زمستان کودکان دچار آن می شوند.

 آنفولانزا:
فرزند شما بسیار ناتوان شده است. سرفه هایی که می کند توان زیادی از او می گیرد. تب بالایی دارد. درد عضله دارد و تو دماغی صحبت می کند. او دچار آنفولانزا شده است. سرفه و عطسه کودکان بیمار این ویروس را در محیط پراکنده می کند.

 ذات الریه
ذات الریه عفونتی باکتریایی یا ویروسی در ریه است که با شرایطی خاص مثل سرما خوردگی خود را نشان می دهد. صدای سرفه نوزاد مبتلا به ذات الریه معمولا تر است. کودکانی که به ذات الریه مبتلا هستند اغلب بی حال و خسته هستند و مرتب سرفه می کنند.


راه درمان سرفه های ناشی از ذات الریه به این موضوع بستگی دارد که آیا عامل این بیماری باکتریایی است یا ویروسی، بنابراین اگر فرزند شما تب نیز دارد به پزشک مراجعه کنید. ذات الریه بیماری خطرناکی است که باید جدی گرفته شود.

ورود اشیای خارجی به گلو
غذا ها، مثل تکه هایی از هویچ یا هر چیز دیگری شایع ترین علت مسدود شدن گلوی کودک می تواند باشد. اگر کودک شما حین غذا خوردن یا بازی با اسباب بازی هایش ناگهان شروع به سرفه کرد، سریعا دهان او را باز کنید و شی وارد شده به دهانش را بیرون آورید، معمولا کودکان با سرفه کردن این اشیا را بیرون می اندازد.

  گاهی اوقات با دیدن سرفه نوزادان نیاز به مراجعه به پزشک می باشد


  چه زمانی برای سرفه های نوزاد به پزشک مراجعه کنیم؟


  در صورت وجود هر یک از علائم زیر همراه با سرفه، کودک را به پزشک ببرید:
  - تب، با دمای بالای 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)
  - بی حالی، رخوت و خستگی شدید
  - سرفه همراه با سر و صدای عجیب و غریب و یا همراه با صدای خس خس یا سوت زدن
  - کودک به درستی غذا نخورد و اشتهای خود را از دست بدهد
  - سرفه، همراه با خلط سبز رنگ زیاد و حاوی لکه های قرمز و یا دارای بوی ناخوشایند
  - کودک پس از یک دوره سرفه، نیمه هوشیار یا بی حال شود
  - کودک بعد از سرفه، از درد در ریه ها یا سینه شکایت کند. قفسه سینه نیز هنگامی که لمس می شود، آزرده شود، که ممکن است به علت آسیب دیدگی عضله ها یا از هم باز شدن دنده ها باشد که ناشی از سرفه شدید است
  - فعالیت های ساده مانند بالا رفتن از پله ها، به سرعت دویدن و راه رفتن در خارج از منزل باعث سرفه می شوند
  - نوزاد معمولا پس از سرفه استفراغ کند
  - کودک در طول سرفه به زور نفس بکشد و قادر به تولید صدا از دهان نباشد.
  - لب های کودک پس از چند لحظه سرفه، صورتی رنگ شوند
  - کودک پس از سرفه ی شدید، بیهوش شود

  ارسال نظر
  * نظر:
  نام:
  ایمیل:

  یادداشت

  بیشتر
  مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

  مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

  امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

  امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

  امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

  سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

  نباید دوباره معطل غرب شویم

  نباید دوباره معطل غرب شویم

  تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

  گفتگو

  بیشتر
  یک دست‌ انداز نوروزی

  گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

  یک دست‌ انداز نوروزی

  ورزش، رمز سلامت در سالمندی

  در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

  ورزش، رمز سلامت در سالمندی

  زمزمه‌های ناامیدکننده

  گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

  زمزمه‌های ناامیدکننده

  پیشنهاد سردبیر

  بیشتر
  حراجی جراحی!

  درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

  حراجی جراحی!

  پیشخوان

  بیشتر