jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۸۰۲۸۹ ۲۴ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۴:۰۱

ضعف پا می تواند به عنوان بخشی از احساس کلی ضعف در بدن و در یک یا هر دو پا ایجاد شود

شایع ترین علل ضعف پا

یکی از شایع ترین علل ضعف پا و مهمترین دلایل آن، سیاتیک است، سیاتیک ممکن است در اثر شرایط مختلف ایجاد شود. علاوه بر آن ضعف در یک قسمت از بازو یا پا، ممکن است همراه علائم دیگری مانند سوزن سوزن شدن، یا درد بروز کند.

title

شایع ترین علل ضعف پا


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پزشکت ضعف پا می تواند به عنوان بخشی از احساس کلی ضعف در بدن و در یک یا هر دو پا ایجاد شود. ضعف واقعی هنگامی رخ می دهد که ماهیچه ها قدرت خود را از دست بدهند، اما افراد غالباً وفتی عضلات آن ها ضعیف می شود احساس بیمار یا خستگی می کنند، در این موارد عملکرد عضلات به طور واقعی از بین نمی روند.

 
بروز ناگهانی ضعف ماهیچه ها می تواند نشانه سکته مغزی، یک وضعیت خطرناک باشد که در آن بخشی از مغز از اکسیژن محروم می شود؛ اما یکی از شایع ترین علل ضعف پا و مهمترین دلایل آن، سیاتیک است، سیاتیک ممکن است در اثر شرایط مختلف ایجاد شود. علاوه بر آن ضعف در یک قسمت از بازو یا پا، ممکن است همراه علائم دیگری مانند سوزن سوزن شدن، یا درد بروز کند.

بیماری های عصبی و عضلانی مانند میاستنی گراویس و اسکلروز متعدد از دیگر علل ضعف عضلات می شود. تجمع سموم مانند سم بوتولینوم و برخی داروهای خاص نیز می توانند باعث ضعف عضلات شوند. ضعف پاها با شروع ناگهانی می تواند نشانه سکته مغزی باشد به ویژه در صورتی که از یک طرف بدن احساس شود یا با علائم جدی از جمله تاری دید یا دوبینی، از بین رفتن بینایی یا تغییر در بینایی، همراه باشد. اگر ضعف پاهای شما همچنان ادامه دارد یا باعث نگرانی شما شده است، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.


علائم ضعف پا


ضعف پا ممکن است علائم دیگری را داشته باشد که بسته به بیماری زمینه ای، اختلال یا وضعیت آن متفاوت است. علائمی که اغلب باعث ضعف پا می شود ممکن است سیستم های دیگر بدن را نیز درگیر کند.
ضعف پا ممکن است با علائم دیگری که در پا موثر است، همراه باشد از جمله:

فلجپ یچش احساس سوزش اسپاسم عضلانی قرمزی، گرما یا تورم احساس سوزن و سوزن شدن 
ضعف پا ممکن است علائم مرتبط با سایر سیستم های بدن از جمله: 
سردرد کمردرد دردبدن احساس بد عمومی درد دست، بازو یا انگشت از دست دادن هماهنگی عضلات سوزن سوزن شدن یا سایر احساسات غیرمعمول در دست یا پا
علت های کلی ضعف پا
ضعف پا می تواند در اثر هر نوع آسیب، بیماری های عصبی عضلانی، سموم یا بیماری های خطرناک مانند سکته مغزی ایجاد شود.
علل ستون فقرات ضعف پا
شرایطی که روی نخاع، ستون فقرات (مهره ها) یا اعصاب خارج شده از نخاع تأثیر می گذارد، همگی می توانند باعث ضعف پا به همراه درد، سوزش، بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در طول دوره عصبی شوند که تحت تأثیر قرار می گیرند.
برخی از علت های شایع ضعف پا مربوط به ستون فقرات، عبارتند از:
دیسک فتقتنگی نخاعآرتروز موثر بر ستون فقراتآسیب نخاعی، آبسه یا توموردژنراسیون ستون فقرات (بیماری دژنراسیون دیسک که به آن اسپوندیلوز نیز گفته می شود).
دلایل ضربه ای ضعف پا
آسیب دیدگی به استخوان ها، عضلات یا مفاصل به دلیل ضعف پا شناخته می شود.
برخی از این آسیب دیدگی ها، عبارتند از:
شکستگی استخوانرگ به رگ شدن و یا پیچ خوردگی پا
دلایل عصبی عضلانی ضعف پا
تعدادی از شرایطی که بر روی عضلات یا اعصاب بدن تأثیر می گذارد می تواند ضعف پا را ایجاد کند.  این شرایط شامل موارد زیر است:

فلج مغزی مولتیپل اسکلروز  دیستروفی عضلانی   Myasthenia gravis   التهاب شدید و ضعف عضلات فروپاشی عضلات (رابومدیولیز)اسکلروز جانبی آمیوتروفیکسندرم گیلین باره (اختلال عصبی خود ایمنی)فیبرومیالژیا و یا بیماری مزمن که باعث درد، سفتی و حساسیت می شود.

سموم و داروهایی که باعث ضعف پا می شوند:

برخی از سموم و داروهای خاص ممکن است باعث ضعف عضلات شوند، از جمله:
سم بوتولینوم مسمومیت با ارگانوفسفات داروهایی مانند استاتین (برای کاهش کلسترول) و کورتیکواستروئیدها

تشخیص علت ضعف پا

برای تشخیص وضعیت شما، پزشک سوالات متعددی راجع به ضعف پا می پرسد از جمله:
آیا علائم دیگری دارید؟چه داروهایی مصرف می کنید؟آیا اخیراً پای شما آسیب دیده است؟در کدام قسمت از پا ضعف ایجاد می شود؟چه مدت احساس ضعف در پا را تجربه کرده اید؟  

عوارض ضعف پا

از آنجا که ضعف پا می تواند به دلیل بیماری های جدی باشد، عدم جستجوی درمان می تواند منجر به عوارض جدی و آسیب دائمی شود. پس از تشخیص علت اصلی، مهم است که برنامه درمانی خود را دنبال کنید.
خطر عوارض احتمالی ضعف پا در صورت عدم درمان، عبارتند از:

فلج ضربه مغزی ناتوانی در راه رفتن درد دائمی یا مزمن مشکلات عصبی که باعث درد، بی حسی یا سوزن شدن می شود.

علت های شایع ضعف ناگهانی پاها

ضعف ناگهانی پا می تواند نشانه ای از یک مسئله اساسی برای سلامتی باشد و باید در اسرع وقت توسط پزشک ارزیابی شود. در برخی موارد، این ممکن است یک وضعیت پزشکی را نشان دهد که نیاز به مراقبت های اضطراری دارد.

برخی از شایع ترین علت های ضعف پا عبارتند از:

بیرون زدگی دیسک
ستون فقرات از یک سری استخوان ها (مهره ها) بر روی یکدیگر قرار گرفته است. این استخوان ها توسط دیسک ها کشیده می شوند. هر دیسک دارای دو بخش یک قسمت داخلی نرم، ژله ای و یک حلقه بیرونی سخت می باشد. آسیب یا ضعف آن ها می تواند باعث شود قسمت داخلی دیسک از طریق حلقه بیرونی بیرون زده شود. این حالت به عنوان بیرون زدگی و یا لغزش دیسک، فتق یا پرولاپس شناخته و باعث درد و ناراحتی می شود.  اگر بیرون زدگی دیسک یکی از اعصاب نخاعی شما را تحت فشار قرار دهد، ممکن است در طول عصب آسیب دیده دچار بی حسی و درد شوید. در موارد شدید، ممکن است شما نیاز به عمل جراحی برای از بین بردن یا ترمیم دیسک کشیده شده داشته باشید. بیرون زدگی و یا لغزش دیسک باعث درد در زیر پا می شود.

علائم دیگر لغزش دیسک، عبارتند از:

ضعف عضلانی دردی که هنگام ایستادن یا نشستن بدتر می شود.احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در ناحیه آسیب دیده
اگر درد گردن یا کمر در ناحیه بازو یا پا افزایش یافته یا دچار بی حسی، سوزن شدن یا ضعف هستید به پزشک مراجعه کنید. درمان محافظه کارانه، از جمله استراحت به دنبال فیزیوتراپی، معمولاً طی چند هفته علائم را تسکین می دهد.

سکته مغزی
سکته مغزی زمانی رخ می دهد که جریان خون به مغز به دلیل انسداد و یا یک رگ خونی در مغز، کاهش یابد. سکته مغزی می تواند باعث بی حسی یا ضعف ناگهانی صورت، بازوها یا پاها شود.

سایر علائم و نشانه های سکته مغزی، عبارتند از:

سردرگمی ناگهانیاختلال در صحبت کردنسردرد شدید و ناگهانیافتادن یک طرف صورت یا لبخند ناهموار
درمان سریع برای بهبودی از سکته مغزی بسیار مهم است. درمان زودرس می تواند خطر عوارض طولانی مدت را کاهش دهد.
سندرم گیلن باره
سندرم گیلن باره نوعی اختلال خود ایمنی نادر است که در آن سیستم ایمنی بدن به اعصاب شما حمله می کند و باعث ضعف می شود که معمولاً از پاها شروع می شود. ضعف می تواند به سرعت انتشار یابد و در نهایت اگر بلافاصله درمان نشود می تواند تمام بدن را فلج کند.
علائم دیگر آن می تواند شامل موارد زیر باشد:
مشکل در حرکات چشم یا صورتمشکلات مربوط به کنترل مثانه یا رودهدرد شدید که در شب بدتر می شود.احساس سوزن و سوزن در مچ دست، انگشتان دست، مچ پا و انگشتان پا
علت این بیماری مشخص نیست، اما اغلب در اثر عفونت مانند آنفولانزای معده یا عفونت تنفسی ایجاد می شود.
بیماری اسکلروز متعدد
مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی سیستم عصبی مرکزی است. در ام اس، سیستم ایمنی بدن شما به میلین حمله می کند که غلاف محافظ اطراف اعصاب شماست. این بیماری اغلب در افراد 20 تا 50 ساله تشخیص داده می شود. ام اس می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. حالت تهوع و خستگی شایع ترین علائم آن است. علائم دیگر عبارتند از:
لرزشدرد حاد و مزمناختلالات بیناییضعف عضلانیاسپاسم عضلاتاختلال در راه رفتن
بیماری ام اس یک بیماری مادام العمر است که می تواند شامل دوره هایی از بازگشت علائم باشد که به دنبال آن دوره های بهبودی به وجود می آیند یا می تواند پیشرفت کند. درمان MS، از جمله دارو و فیزیوتراپی، به فرد کمک می کند تا قدرت در پاها را بازیابی کند و پیشرفت بیماری را کندتر کند.

 عصب پین شده

سیاتیک که در اثر عصب منقبض شده در قسمت تحتانی کمر ایجاد می شود، دردی است که در امتداد عصب سیاتیک منتشر می شود که از قسمت تحتانی کمر شما از طریق باسن و باسن و پایین پاها امتداد دارد. این درد معمولا یک طرف بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد. سیاتیک می تواند از یک درد شدید تا درد همراه سوزش شدید متغیر باشد و با طولانی شدن نشستن بدتر شود. همچنین ممکن است بیمار دچار بی حسی و ضعف پا شود. سیاتیک خفیف معمولاً با استراحت و اقداماتی مانند کشش انجام می شود. اگر درد شما بیش از یک هفته ادامه دارد یا شدید است، به پزشک مراجعه کنید. اگر دردهای ناگهانی، شدیدی در ناحیه تحتانی کمر یا پا را همراه با ضعف عضلانی یا بی حسی یا مشکل در کنترل مثانه یا روده خود مشاهده کردید این نشانه سندرم cauda equina است.
 

نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی آسیب عصبی به سیستم عصبی محیطی بدن است که اعصاب سیستم عصبی مرکزی را به بقیه بدن متصل می کند. این بیماری می تواند در اثر آسیب، عفونت و تعدادی از بیماری ها از جمله دیابت، نوروپاتی دیابتی و کم کاری تیروئید ایجاد شود.
علائم معمولاً با بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست و پاها شروع می شود، اما می تواند در قسمت های دیگر بدن انتشار یابد. علائم دیگر آن، عبارتند از:

ضعف دردی مانند برق اختلال در راه رفتن درد که در شب بدتر می شود.احساس سوزش یا سرما در پا
درمان به علت آسیب عصبی بستگی دارد و ممکن است با درمان یک بیماری زمینه ای شروع شود. داروهای تجویزی و روش های درمانی مختلف نیز برای درمان این بیماری در دسترس هستند.
 بیماری پارکینسون
بیماری پارکینسون نوعی اختلال عصبی است که بر ناحیه ای از مغز موسوم به ماده (substra nigra) تأثیر می گذارد. علائم این بیماری به تدریج در طی سال های متمادی انتشار می یابد. مشکلات حرکتی معمولاً اولین علائم هستند.
سایر علائم بیماری پارکینسون شامل موارد زیر است:
لرزیدن تغییر صدا سفتی اندام حرکت آهسته  (برادیکینزیا)مشکلات در تعادل یا راه رفتن
درمان بیماری پارکینسون شامل ترکیبی از تغییرات در شیوه زندگی، داروها و روش های درمانی است. داروها و فیزیوتراپی می توانند به ضعف عضلات ناشی از بیماری پارکینسون کمک کنند.
 میاستنی گراویس
Myasthenia gravis)MG) یک اختلال عصبی عضلانی است که باعث ضعف در عضلات اسکلتی ارادی می شود.  این بیماری می تواند در هر سنی ایجاد شود، اما در خانم های زیر 40 سال و مردان بالای 60 سال رایج است.
علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
دوبینی افتادگی پلک ها اختلال در صحبت کردن اختلال در بلعیدن یا جویدن ضعف عضلات در بازوها، دست ها، پاها
هیچ درمانی برای MG وجود ندارد، اما درمان زودرس می تواند پیشرفت بیماری را محدود کرده و به بهبود ضعف عضلات کمک کند. درمان معمولاً ترکیبی از تغییرات سبک زندگی، داروها و بعضی اوقات جراحی است.
ضایعه نخاعی یا تومور
ضایعه نخاعی یا تومور رشد غیرطبیعی بافت درون نخاع یا ستون مهره یا اطراف آن است. تومورهای ستون فقرات می توانند سرطانی یا غیر سرطانی باشند و در ستون فقرات یا محل دیگری پخش شوند. کمردرد که در شب بدتر است یا با فعالیت افزایش می یابد، شایع ترین علامت آن است. اگر تومور روی عصبی فشار وارد کند، می تواند باعث بی حسی یا ضعف در بازوها، پاها یا قفسه سینه شود. درمان بستگی به نوع و محل ضایعه یا تومور و سرطان یا غیر سرطانی دارد.  جراحی برای برداشتن تومور یا پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای کوچک کردن تومور، معمولاً می تواند ضعف پا را برطرف کند.
اسکلروز جانبی آمیوتروفیک جانبی
(ALS) همچنین به عنوان بیماری لو گریگ شناخته می شود. این یک بیماری عصبی پیشرونده است که به سلولهای عصبی آسیب می زند و اغلب با پیچ خوردگی عضلات و ضعف در پاها شروع می شود.
سایر علائم اولیه عبارتند از:
لکنت زبان اختلال در بلع مشکل در بالا نگه داشتن سر خود اختلال در راه رفتن یا انجام کارهای روزمره
در حال حاضر درمانی برای ALS وجود ندارد، اما درمان هایی وجود دارد که می تواند به کنترل علائم و عوارض و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.
نوروپاتی سمی
نوروپاتی سمی آسیب عصبی ناشی از مواد سمی مانند تمیز کردن مواد شیمیایی، حشره کشها و سموم دفع آفات و سرب است. نوشیدن زیاد الکل نیز می تواند باعث بروز آن شود.  به این نوروپاتی الکلی گفته می شود. نوروپاتی سمی روی اعصاب بازوها و دستها یا پا و پاها تأثیر می گذارد و باعث درد عصبی، بی حسی یا سوزن شدن و ضعف می شود که می تواند منجر به از دست دادن حرکات شود. درمان شامل داروهایی برای تسکین درد عصبی و محدود کردن قرار گرفتن در معرض سموم است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر