jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۶۱۵۱ ۲۵ شهريور ۱۳۹۹  |  ۲۱:۰۱

نتایج جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد

معتادان بیشتر کرونا می‌گیرند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که احتمال بستری شدن و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹، در افرادی که اعتیاد دارند، بیشتر است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، پژوهشی که با بودجه موسسه ملی سلامت (NIH) آمریکا انجام شده است، نشان می‌دهد که افراد دچار اختلال سوءمصرف مواد (SUD)، بیشتر نسبت به کووید ۱۹ و پیامدهای آن آسیب‌پذیر هستند.

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که افراد فعال در حوزه مراقبت از سلامت باید افراد مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد را به دقت بررسی کنند و برنامه‌هایی برای کمک به محافظت از آنها در برابر عفونت و پیامدهای شدید آن ارائه دهند.

این گروه پژوهشی با بررسی پرونده الکترونیک میلیون‌ها بیمار در آمریکا دریافتند که احتمال ابتلا به کووید ۱۹ در افراد مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد، بیشتر از افرادی است که به این اختلال مبتلا نیستند. این تاثیر، در افرادی که به اختلال مصرف مخدر مبتلا بودند، قوی‌تر بود. این افراد، پیامدهای منفی کووید ۱۹ مانند بستری شدن و مرگ را بیشتر از افراد دیگر تجربه می‌کنند.

دکتر «نورا ولکو»، از پژوهشگران این پروژه گفت: ریه‌ها و سیستم قلب-عروقی، اغلب در افراد مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد در معرض خطر هستند و همین می‌تواند آسیب‌پذیری بالای آنها را نسبت به کووید ۱۹ نشان دهد. عامل موثر دیگر، حاشیه‌نشینی افراد معتاد است که دسترسی به خدمات بهداشتی را برای آنها دشوارتر می‌کند. پزشکان باید چالش‌های منحصر به فرد مراقبت از این جمعیت آسیب‌پذیر را دقیقاً مانند سایر گروههای پرخطر برآورده کنند.

۷۳ میلیون بیمار، در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند که بیش از ۷.۵ میلیون نفر از آنها، مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد تشخیص داده شدند.

بیش از ۱۲ هزار نفر از بیماران، به کووید ۱۹ مبتلا بودند و حدود ۱۸۸۰ نفر نیز هم به اختلال سوءمصرف مواد و هم به کووید- ۱۹ مبتلا بودند.

موارد اختلال سوءمصرف مواد در این پژوهش، اعتیاد به تنباکو، الکل، مواد افیونی یا «اپیوئید» (opioid)، ماری‌جوآنا و کوکائین را شامل می‌شد.

اثرات پیچیده اختلال سوءمصرف مواد، در افزایش پیامدهای منفی کووید ۱۹ قابل مشاهده بود. میزان بستری شدن و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹، در افراد مبتلا به این اختلال، بیشتر از بقیه افراد بود.

به گفته پژوهشگران، یافته‌های این بررسی، بر لزوم غربالگری و درمان اختلال سوءمصرف مواد، به عنوان بخشی از راهبرد کنترل همه‌گیری کووید ۱۹ تأکید می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر